Beásták magukat
Az észak-iraki Moszul városának a Tigris folyótól keletre eső részét hónapokig, pontosabban 100 napig tartott felszabadítani az Iszlám Állam uralma alól. A nyugati rész még nehezebbnek ígérkezik, miután ott az igazi belváros. A védők mindenesetre jól felkészültek: alagutakat ástak nem csak a városban, hanem az attól nyugatra fekvő völgyekben is. A házak között átjárókat nyitottak, hogy szabadon, de láthatatlanul mozoghassanak, és bármikor, bárhol felbukkanhassanak.
Emellett lőréseket nyitottak, melyek a Tigris felé néznek, hogy ha bármilyen átkelési kísérlet zajlik, onnan lőhessenek. A polgárokat elzavarjak ezek közeléből, mondta el telefonon a Reutersnek egy lakos, kérve, hogy ne nevezzék meg, mert az Iszlám Állam egyszerűen kivégzi azokat, akik a külvilággal kommunikálnak. Becslések szerint 600 ezer ember él az ostromlott részen, köztük igen sok gyerek.
Reptér és röplapok
Az első célpont a város déli részén lévő repülőtér, melyet az iraki szövetségi rendőri erők próbálnak bevenni, és ebben a belügy gyorsreagálású elitegysége segíti őket. Vasárnap egy pár falut már elfoglaltak, és 5 km-re közelítették meg magát a repteret. Iraki repülőgépek közben szórólapokat dobtak le a város fölött, melyben a helyi lakosokat figyelmeztették a várható támadásra, a dzsihádistákkal pedig közölték, hogy vagy megadják magukat, vagy halál vár rájuk (ilyen szórólapokat már a második világháborúban is előszeretettel alkalmaztak).
20-szoros fölénnyel is nehéz
Noha a számítások szerint mindössze 5 ezer mindenre elszánt védő néz szembe az iraki hadsereg és belügyi egységek, a kurdok és az Irán által kiképzett síita milíciák alkotta 100 ezres ostromló sereggel, a harc rendkívül nehéz lesz, a városrész jellege és a civil lakosság kímélése miatt. Maga az Egyesült Államok is 5 ezer fős kontingenst állomásoztat a helyszínen, ők főleg vezetési feladatokat látnak el, utánpótlást biztosítanak, és mindenekelőtt a precíz, és lehetőség szerint kevés civil, annál több dzsihádista áldozattal járó légicsapásokat végzik el.
Obama szervezte, Trump arathat
A koalíciós erők parancsnoka, Stephen Townsend szerint a feladat a világ bármely hadseregének rendkívül nehéz lenne. Az amerikai védelmi miniszter is nyilatkozott, de nem akart részleteket mondani a küszöbönálló hadműveletekről, csak annyit közölt, hogy minél elébb szeretnék az Iszlám Állam maradványait felszámolni Irakban. Ha ez végül összejön, az igen nagy siker lesz, melyet immár Donald Trump arathat le, noha Obama idején tervezték meg a műveleteket és képezték ki a 70 ezres iraki hadsereget.