Jelölőoszlopok a magyar-osztrák határon Hegyeshalom közelében 2016. szeptember 19-én. Az osztrák hatóságok elkezdték kijelölni Hegyeshalomnál a magyar-osztrák határszakaszon építendő kerítés nyomvonalát. MTI Fotó: Krizsán Csaba |
Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter elmondása szerint reménykednek abban, hogy az Európai Bizottság is támogatja őket a lezárással kapcsolatban. Az Európai Unió tagországainak uniós ügyekkel foglalkozó miniszterei a közösség általános ügyekért felelős tanácsaként egyébként még február elején adtak engedélyt az ideiglenes határzár 3 hónapos meghosszabbítására, ezt bővítenék most tovább az osztrákok. Sobotka szerint a májusban lejáró felhatalmazást annak ellenére is meg kell hosszabbítani, hogy a menekültek száma csökken.
A belügyminiszter emellett továbbra is szükségesnek tartja ezeket a nemzeti, tagállami szintű intézkedéseket, ameddig nem megfelelő az uniós külső határ védelme, "a közrend és a közbiztonság érdekében egész egyszerűen tudnunk kell, hogy ki érkezik országunkba" - mondta az osztrák belügyminiszter. A jobbközép Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa hozzátette, hogy Brüsszel várhatóan támogatja a kezdeményezést, és a határellenőrzés újabb meghosszabbítását javasolja majd az ügyről döntő tagállami szakminisztereknek.
Honnan jönnek?
A Berliner Morgenpost című lap értesülése szerint a határellenőrzést végző szövetségi rendőrség az év első három hónapjában összesen 13 184 illegális határátlépést regisztrált. Az érkezők nagyjából egyharmada - 4557 ember - az osztrák-bajor határon lépett be Németországba. Svájc felől 1880 ember, Franciaország felől 1052 ember lépett be illegálisan. További 2575 illegális határátlépést a repülőtereken regisztráltak. A legnagyobb csoportot 1094 fővel az afgán állampolgárok alkották, utánuk 1039 fővel a szíriaiak következnek. Nagyobb számban regisztráltak még nigériai, iraki, albániai és eritreai állampolgárokat is.