Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő a Vedomosztyi című orosz lapnak adott interjúban kijelentette: "Ha lesznek az energiaágazatunkat sújtó vagy a pénzügyi ágazatunkat tovább korlátozó szankciók, akkor kénytelenek leszünk asszimetrikusan válaszolni... Például a közlekedésben".
A légtérhasználat korlátozása nem először merül fel, augusztusban már bedobták az ötletet. Akkor a Forbes azt írta: a Lufthansa például egymilliárd eurót veszítene három hónap alatt, ha távol-keleti járatai nem használhatnák a szibériai útvonalakat.
Az Európai Unióban pénteken közölték, hogy további büntetőintézkedéseket foganatosítanak Oroszországgal szemben az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt. Azt is hozzátették Brüsszelben, hogy felfüggeszthetik a korábbi szankciókat, ha Moszkva visszavonja katonáit Ukrajnából, és tiszteletben tartja a délkelet-ukrajnai tűzszünetről pénteken megkötött megállapodást.
Mire készül az EU? Az Európai Bizottság korábban olyan javaslatot tett le a tagállamok képviselői elé, amelyek a július végén elfogadott büntetőintézkedéseket bővítik, vagyis ugyanarra a négy pillére támaszkodnak. Korlátozzák Oroszország hozzáférését az európai tőkepiacokhoz, az úgynevezett kettős felhasználású, katonai, védelmi, rendészeti és polgári célokra is alkalmazható felszerelésekhez, az energiaipar terén egyes olajkitermeléshez szükséges érzékeny technológiákhoz, valamint teljes fegyverembargót rendeltek el. A bizottság javaslata emellett további nevekkel bővítené a beutazási tilalommal és bankszámla befagyasztással sújtandó természetes és jogi személyek listáját; büntetőintézkedéssel sújtaná a Donbasz (a Donyec-medence) új vezetőit, valamint a Krím "kormányát", további orosz döntéshozókat és oligarchákat is. Részletek >>> |