A Magyar Nemzeti Banknak 34,4 milliárd forint nyeresége képződött az idei első fél évben - közölte az MNB pénteken. Azt írják: az eredmény alakulására pozitív hatással volt, hogy közel egy évtized után először nyereségbe fordult az MNB kamateredménye. Mindez annak köszönhető, hogy az alapkamat historikus mélyponton tartózkodik, valamint a nem konvencionális monetáris politikai eszközök aktív használatának következtében alacsony pénzpiaci hozamok és tartósan laza monetáris kondíciók alakultak ki - fűzték hozzá.
Pozitív kamateredmény, magasabb költségek
Az MNB honlapján elérhető féléves jelentésből kiderül: a nettó kamat- és kamatjellegű eredmény 2017 első fél évében 2,2 milliárd forint nyereség volt, 2016. hasonló időszakához képest 13 milliárd forinttal javult.
Az MNB működési költségei idén az első hat hónapban 18,1 milliárd forintot tettek ki, ami az ütemezett tervtől 8,7 százalékkal marad el, a 2016 azonos időszakában felmerült kiadásoknál pedig 5,3 százalékkal magasabb - áll a jelentésben.
17,3 milliárddal alacsonyabb, mint tavaly
Az MNB eredménye 2016 első fél évében 51,7 milliárd forint volt, ami 17,3 milliárddal magasabb az idei első félévinél.
Ezért jó a gyenge forint - kommentár
Ha a jegybank veszteséges lenne, a veszteséget a költségvetésből kellene kipótolni, a nyereséget azonban nem kell befizetni a büdzsébe. A jegybank vezetése szívesen hangoztatja, hogy az előző vezetéssel szemben a mostani regnálása alatt nem kell az adófizetők pénzét a jegybankra költeni. Az elmúlt években a nyereségesség első sorban a devizaárfolyam változásából származó eredménynek volt köszönhető - bár a jegybanknak deklaráltan nincs árfolyamcélja, a pici szereplők szerint épp azért érdekelt a gyenge forintban az MNB, mert ennek köszönhetően mutathat ki nyereséget: ha a tartalékban lévő deviza bekerülési értéke alacsonyabb, mint az aktuális piaci árfolyam. Magyarán ha a jegybank pl. ki van tömve 300 forintért beszerzett euróval, amelynek piaci árfolyama jelenleg eurónként több mint 310 forint.