Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat közlése szerint áprilisban az EU28-ban és az eurózónában egyaránt 0,2 százalékkal csökkent a fogyasztói árindex, ez a márciusi stagnáláshoz képest az EU28-ban 0,1 százalékos emelkedést jelentett. Az euróövezetben nem változtak a fogyasztói árak, erre elsősorban az éttermi árak és a bérleti díjak növekedése, valamint az üzemanyag és az energiaárak csökkenése volt befolyásoló hatással.
Kitart a deflációs nyomás
A fogyasztói árak csökkenése még mindig sok tagállamnak jelent fejtörést, összesen 17 tagállamából jelentettek negatív inflációt áprilisban. A legnagyobb mértékben Romániában estek a fogyasztói árak (-2,6 százalék), ezt követte Bulgária (-2,5 százalék) és Ciprus (-2,1 százalék). A legnagyobb áremelkedést Belgiumban (1,5 százalék) és Svédországban (1,0 százalék) regisztrálták.
Az infláció alakulása áprilisban az Unió tagállamaiban. Forrás: Eurostat |
Az Eurostat statisztikái szerint Magyarországon a harmonizált fogyasztói árindex tavaly áprilishoz képest 0,3 százalékkal, márciushoz viszonyítva pedig 0,8 százalékkal emelkedett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai ennél valamivel kisebb, 0,2 százalékos növekedést adott közre áprilisra vonatkozóan.