3p
Két éve aggódnak közgazdászok és politikusok, hogy a világgazdaság motorjának tekintett Kína növekedése lelassul. Nos, eddig nem ez történt: az első negyedévben a gazdasági növekedés 6,9 százalék volt, a vártnál nagyobb. A fák persze nem nőnek az égig, de az valószínű, hogy Kína rövidesen a világ legnagyobb gazdasága lesz.

A kínai meredek gazdasági növekedés lassan 40 éve zajlik, azóta az akkor meglehetősen szegény, Indiával egy szinten lévő ország az indiai gazdaság négyszeresére nőtt (lakosságszámuk most nagyjából azonos), és vásárlóerő-paritáson meghaladta az amerikait. A kétszámjegyű növekedés, úgy tűnik, véget ért, de ilyen viszonylag magas szinten ez érthető is, a fák nem nőnek az égig. Az ország célja egyelőre az érdemben 5 százalék fölötti növekedés, ameddig csak lehet.

Nem kell félni

Tavaly nagy volt az ijedelem, hogy a növekedési ütem csökkenése gyors lesz, és így az a húzóerő és felvevőpiac, amit a kínai növekedés évről évre adott a világnak, hirtelen kiesik. Nos, erről szó sincs: egyrészt egyelőre nem fenyeget a veszély, hogy a növekedés 6,5 százalék alá csökkenjen, másrészt a gazdaság szerkezetének átalakulása miatt a belső fogyasztás erősebben növekszik (most évi 10 százalék volt az első negyedévben), így a világgazdaságra jelentős húzóhatással bír.

A mostani adatban benne van a túlfűtötté váló ingatlanpiac árnövekedése is, ami előbb-utóbb el fog tűnni, sőt ha a piaci lufi ereszteni kezd, ez a GDP adatban is megjelenhet. Mindazonáltal arra lehet számítani, hogy a gazdasági növekedés csak lassan fog tovább csökkenni, ahogy az ország gazdasága egyre nagyobb lesz, az egy főre jutó érték egyre kevésbé marad majd el a fejlettebb országokétól. Ha például a magyart eléri, feltehetően már ugyanolyan nehéz lesz a további út, mint nekünk.

Még 60 százalék

Az igazán meghatározó pont az lesz a kínai gazdaság méretében, amikor nominálisan is megelőzi az első helyét immár nagyjából 130 éve őrző amerikait. Vásárlóerő-paritáson ez már meg is történt, ami azt jelenti, hogy az amerikainál négyszer nagyobb létszámú kínai lakosság az amerikai életszínvonal negyedén, vagy ennél már kicsit jobban él. Az amerikai éves GDP jelenleg kb. 18 ezermilliárd dollár, a kínai 11. Ahhoz, hogy utolérje tehát, bő 60 százalékot kell Kínának nőni az amerikai gazdaság időközbeni növekedésén túl.

Vagy így, vagy úgy

Ha feltételezzük, hogy a következő években Kína 5 százalékkal fog gyorsabban növekedni, mint Amerika, akkor ez 10 év alatt fog bekövetkezni. Ha az eltérés 4 százalékos, akkor 12-13 év, ha 3, akkor 16-17 év. Ha egész lecsökkenne a következő 10 évben a kínai gazdaság növekedési előnye, akkor sincs veszve minden: van egy tényező, ami miatt mindenképpen bekövetkezik az előzés. Ez nem más, mint a jüan hosszabb távon várható felértékelődése. Ha a kínai árszínvonal akkora lenne, mint az amerikai, akkor már most is 19 ezermilliárd dollár lenne a kínai GDP, ez a vásárlóerő-paritás.

Kínának jelentős kereskedelmi többlete van Amerikával és más országokkal szemben is, és idővel ezt a jüan felértékelődése fogja mérsékelni. Persze a jüan árfolyama nem mozog teljesen szabadon, az állam ellenőrzi, de hosszú távon neki sem fog érdekében állni a alulértékeltség. Ekkor pedig a tényleges gazdasági növekedésen felül is közelíteni fog egymáshoz a két GDP adat. Ezek alapján úgy véljük, hogy 10 éven belül mindenképpen Kína lesz a világ legnagyobb gazdasága.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG