Nem rossz ez az 56 százalék
Az előzetes adatoknak megfelelően az államháztartás központi alrendszerének hiánya márciusban 154,1 milliárd forint volt, az első három hónapban a deficit 493,6 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 56,0 százaléka - derül ki a hétfőn közzétett végleges adatokból.
Szakértők szerint az 56 százalékos márciusi teljesülés "messze jobb" az előző évek statisztikáinál, így nem ad okot az aggodalomra. Sokan kételyeket fogalmaznak meg az e-útdíjból és a pénztárgépek központi bekötéséből származó költségvetési bevételek teljesülése kapcsán, de ezekre szakértői értékelés szerint fedezetet nyújthat a költségvetés mintegy 400 milliárd forintos tartaléka.
Az áfafizetés pörög, a tranzakciós illetéket ahol tudjuk, kerüljük
223 milliárd forinttal több volt a központi költségvetés március havi bevétele, mint tavaly. Ennek hátterében egyrészt egyes adóbevételek - főként az általános forgalmi adó - előző évet meghaladó befizetései, valamint az idén bevezetett új adónemekből befolyt bevételek, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak.
Áfából már befolyt a terv 20 százaléka, jövedéki adóból a 19 százaléka. Az idei évre tervezett kisadózók tételes adója (kata) csak 5,5 százaléknál tart, a kisvállalkozói adóból (kivából) pedig még csak a terv 0,7 százaléka folyt be. Míg a bankadó majdnem 25 százalékos teljesülésnél jár, a tranzakciós illetékből még az éves terv 10 százalékát sem fizettük be az első negyedévben.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nem véletlenül említette a költségvetési tervek kockázatai között a tranzakciós illetéket a konvergenciaprogram bemutatásakor: ebből az elmaradás 80 milliárd forint körül lehet. Varga szerint ez egy nehezen tervezhető tétel volt, de a piac nagyon gyorsan alkalmazkodott, számlák és utalások összevonásával - emiatt is lett kevesebb eddig a bevétel. Varga szerint nem valószínű, hogy megemelik az adókulcsot, a kieső részt a tartalékok terhére pótolhatják.
Azért a kiadás is több
A kiadások összege az NGM részletes számai szerint 125 milliárddal volt magasabb márciusban, mint tavaly. Ez elsősorban a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak idei nagyobb összegű teljesülésével függ össze.
A költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában kiemelt szerepet játszanak a 2012. május 1-jétől, valamint a 2013. január 1-jétől átvett önkormányzati intézmények - írja az NGM.