Az amerikai kereskedelmi minisztérium adatai szerint márciusban 14,5 százalékkal csökkentek az újlakás-eladások, éves szintre vetítve 384 ezerre. Februárban csak 4,5 százalékos csökkenés volt, és éves szintre vetítve 449 ezer eladás volt.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők márciusban átlagosan 450 ezres eladási statisztikára számítottak.
Meglepődhettek az elemzők
Az elemtői várakozások és a tényleges adatok közti nagy különbség meglepetés volt. Egyesek szerint még a januári-februári rossz téli időjárás utóhatásai befolyásolták a márciusi számokat. Mások viszont azt emelik ki, hogy magasak a jelzálogkölcsönök kamatai, a lakásárak gyorsabban nőttek mint a bérek, és alacsony a lakáspiaci kínálat.
Az eladásra váró lakásállomány márciusban 6 hónapnyi kereslet kielégítésére volt elegendő. Abszolút számok szerint még mindig a gazdasági válság előtti szint felénél is kiesebb az eladásra váró lakások száma.
Az amerikai újlakások átlagos ára márciusban 290 ezer dollár (64,4 millió forint) volt, éves szinten 12,6 százalékot nőtt.
És ez a helyzet az iparral
A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) is kissé csökkent a Markit Economics piackutató intézet legfrissebb adatai szerint.
A Markit szerdai közleménye szerint az előzetes számítások alapján áprilisban 55,4 pont volt a feldolgozóipari BMI a márciusi 55,5 pont után.
Az alindexek közül a termelési mutató 57,5 pontról 58,2 pontra, az új megrendeléseké 58,1 pontról 58,9 pontra, a foglalkoztatottsági mutató 53,9 pontról 53,8 pontra, az elvégzésre váró munkák indexe 54,5 pontról 55,2 pontra, a termelői áraké 51,6 pontról 50,9 pontra, a beszerzési áraké 54,5 pontról 53,5 pontra változott.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig visszaesését jelzi.
Optimistábbak a cégek
A Markit közleménye szerint jelentősen nőtt a feldolgozóipari termelés volumene hála a gazdasági környezetnek és az erősebb belföldi keresletnek. Javult a feldolgozóipari cégek üzleti hangulata is, és stabilan nőtt a foglalkoztatás az iparágban.
Chris Williamson, a Markit Economics vezető közgazdásza szerint a feldolgozóipar számára jól kezdődik a 2014-es második negyedév, és így az amerikai gazdasági növekedés is gyorsulhat. A cégek új alkalmazottakat vesznek fel, növelik a gyártási kapacitásukat, és az áprilisi számok alapján havi 10-15 ezer új munkahely jön létre az árutermelő szektorban.