Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs mai tájékoztatóján bejelentette, hogy a járvány mostani, nagyon gyors terjedése miatt úgy döntöttek, hogy megkezdődik a kritikus infrastruktúra dolgozóinak tömeges oltása.
Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy ide tartoznak:
- A tömegközlekedést biztosító BKK dolgozói, akiknek egy része már részesült oltásban.
- A magyar lakosság áramellátását biztosító Paksi Atomerőmű és az MVM érintett dolgozói
- A MÁV és GYSEV kritikus infrastruktúrába tartozó dolgozói
Rendkívül jó hírnek nevezte, hogy már több mint 1,6 millióan vannak beoltva, közel 500 ezren már két oltást is kaptak. Ennek ellenére szerinte a járványügyi adatok szárnyalnak.
A legnagyobb erőfeszítést az egészségügyi intézményekben teszik most. Emellett a háziorvosok már felírhatják a favipiravirt, melyből így 37 ezer dobozt rendeltek, de láthatjuk, ennek ellenére magas a kórházban ápolt betegek száma
- fogalmazott Müller Cecília.
Csütörtöktől lesz érvényes, hogy az irányító megyei intézmények, megyei kórházak, egyetemi klinikai kórházak, fővárosi centrumkórházak hatáskörei kiterjednek, így kerülnek a szakmai irányításuk alá az önkormányzati járóbeteg szakellátási rendelők, ha szükség van rá, a háziorvosi rendelőket is bevonják alá. A szennyvízben a vírus örökítőanyagának szintje stagnál, néhány helyen csökkenni kezdett (Salgótarján, Tatabánya, néhány Budapest környéki település), így bizakodnak, hogy a járvány terjedése mérséklődhet.
A fertőzöttek átlagéletkora továbbra is 46 év, a fertőzöttek 55 százaléka nő, 45 százaléka férfi. Újságírói kérdésre elhangzott: a jelenlegi vakcinákkal a gyerekek nem olthatók. A ma reggeli adatok szerint az elmúlt huszonnégy órában 249-en haltak meg Magyarországon, emellett közel 12 ezren vannak kórházban, 1423-an pedig lélegeztetőgépen.