A londoni Westminster-palota óratornya, a Big Ben számlapja világít 2016. június 24-én hajnalban, mialatt a számlálóbizottságok a brit EU-tagságról előző napon tartott referendum szavazati eredményeit összesítik. (MTI/EPA/Hannah McKay) |
A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) várakozásai szerint a brit gazdaság a tavalyi 2,2 százalék után idén 1,7 százalékkal, jövőre pedig 1 százalékkal bővül majd. A visszaesés azonban csak átmeneti lesz, és 2018-tól javulnak a kilátások, arra az évre már 1,9 százalékos GDP növekedéssel számol a kutatóintézet.
A számításaikat azzal indokolták, hogy a brit bankrendszer már sokkal rugalmasabb, mint a 2008-9-es válság idején volt. A fogyasztói és a beruházási kedv azonban biztosan csökkenni fog az eljövendő években, ennek azonban a NIESR elemzői szerint nem lesz nagy hatása, a kereskedelem és a brit export ugyanis nagyobb lendületet kap a font gyengülésével.
Mit léphet a jegybank?
Az elemzők szerint az infláció jövőre három százalék fölé is emelkedhet, a gazdaság pedig várhatóan csekély mértékben csökken majd a harmadik negyedévben, ezután azonban inkább stagnálást várnak a londoniak.
A NIESR szakértői úgy látják, hogy a Bank of England a következő hónapokban jelentősen enyhíteni fog a monetáris politikáján (noha a legutóbbi alkalommal nem nyúltak az irányadó rátához), és rövid időn belül a mostani 0,50 százalékos alapkamatot előbb 0,25 százalékra, novemberben pedig 0,1 százalékra szállíthatják le.
Van, aki másképp látja A PwC elemzése másképp látja a helyzetet: szerintük miután az Egyesült Királyság népszavazás útján úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból, gazdaságának rövidtávon várhatóan kihívásokkal kell majd szembenéznie: a nagymértékű bizonytalanság a befektetői kedv csökkenéséhez és alacsonyabb GDP-növekedéshez vezethet, amiből nem zárható ki a recesszió sem, erről korábban itt írtunk bővebben. >>> |