Essősy Zsombor szerint amennyiben mégis a jelenlegi tervekkel kellene számolni, akkor is Magyarország lenne a felzárkózási támogatások hetedik legnagyobb haszonélvezője a tagállamok közül. A mostani, 2014-2020 közötti időszak tárgyalásai során 30 százalékos lett volna a támogatás-elvonás, így viszont csak 10 százalékkal kaptunk kevesebbet, mint 2007 és 2013 között – tette hozzá.
Jelentősen átalakítottuk a gazdaságot
Az Egyesült Királyság kilépése miatt csökken az uniós kassza mérete, továbbá a kiadások is nőnek. A kelet-közép-európai országok gazdasági teljesítménye ráadásul lényegesen nagyobb, mint a dél-európai tagállamoké, amelyekben rendkívül magas a munkanélküliség, kiemelten a fiatalok körében.
Meglepő fordulat: mégsem annyira tragikus Magyarország helyzete? Javította a magyar gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet a Gazdasági kilátások címmel félévente megjelenő prognózisának legfrissebb kiadványában. Tovább >>> |
A vezérigazgató elmondta: Egyfelől büszkék lehetünk magunkra, mivel elindult a kohézió, ugyanakkor ezt úgy értük el, hogy jelentősen átalakítottuk a gazdaságunkat. Ezzel szemben a mediterrán országok mostani helyzetéhez hozzájárult, hogy a válságkezelés során nem hozták meg azokat az intézkedéseket, amelyek elősegítették volna a felzárkózásukat, így végső soron Brüsszel nem jutalmazza, hanem bünteti eredményeinket, és azoknak kedvez, akik nem tették meg a szükséges lépéseket a gazdaságuk fellendítése érdekében – mondta.
Az eddigi beruházások bizonyos részét a hazai költségvetés előfinanszírozta, a számlák megküldése pedig a következő időszakban várható így a vizsgálatokat is csak a következő hónapokban tudja lezárni az uniós hatóság, amikor ténylegesen látja a benyújtott dokumentumokat. Hozzátette: a kormánynak körültekintőnek kell lennie a számlák megküldésénél, ezt követően a bizottsági tárgyalásokon választ kell adnia azokra az esetlegesen felmerülő kérdésekre, amelyeket a hatóságok felvethetnek a pénzköltésekkel kapcsolatos eljárásokról.
Rosszul osztja ki a pénzeket Brüsszel? Habár Magyarország megérti, hogy az Egyesült Királyság kilépése miatt megcsappan az EU-s költségvetés, nem értünk egyet a kohéziós és agrárpolitikai források megkurtításával – mondta Varga Mihály. További részletek >>> |