Az elemzők egymással versengve rontják le a növekedési előrejelzésüket, a Takarékbank rendszerint az optimistábbak közé tartozik - ennek hátterében azonban nem a belföldi fogyasztás bővülése, hanem elsősorban külföldi folyamatok állnak.
A németek hátán visz az út előre
Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője a jövőkép csütörtöki ismertetésekor elmondta: jól alakulnak a külpiaci folyamatok a magyar gazdaság szempontjából. A legtöbb európai konjunktúramutató már túl van a mélypontján, legfontosabb partnerünk, Németország pedig különösen jól teljesít.
Német konjunktúramutatók - milyen recesszió?
Forrás: Takarékbank
Németország gyakorlatilag már ki is lábalt a recesszióból, mielőtt belekerült volna. Az elmúlt évekhez képest fordfult a kocka Európában, mára a korábban jól teljesítő perifériaországok kerültek válságba - Suppan Gergely szerint a következő évtized Németországról fog szólni. A friss jelentések szerint a lakáseladások 20 éves csúcson vannak, a lakásépítések száma 20 százalékkal bővült - olyan szektorok támadtak fel, amelyek nemrég még csak vegetáltak. Bár a német termékek számára fontos piacot jelentő más eurózónás országokban nem feltétlenül alakulnak rózsásan a kilátások, ezt ki tudják majd váltani más, eurózónán kívüli régiók - például Latin-Amerika - piacaival. Az euróövezeti GDP a Takarékbank szerint idén 0,5, jövőre 0,9 százalékkal bővülhet, míg Németország növekedése 1,4 illetve 1,5 százalékos lehet.
Magyarország 5 legfőbb piaca közül 4 - Németország, Ausztria, Szlovákia és Románia - is felülmúlja az eurózóna átlagos növekedését (az ötödik Olaszország, itt azonban korántsem várható ilyen jó teljesítmény). Magyarország Európa versenyképesebb régiójához van becsatornázva, nem például Spanyolországhoz, Portugáliához, Görögországhoz - ez nagyon jó kilátásokat jelent a közeljövőre nézve.
Csak külföldről érkezhet jó hír
Ennek farvizén evezve kerülheti el Magyarország a recessziót (ami technikai értelemben véve két egymást követő negyedév negatív GDP-növekedési adata esetén következik be). A tavalyi utolsó negyedév GDP-adata február 15-én kerül nyilvánosságra; az október-novemberi adatok tükrében ez még pozitív meglepetést is hozhat, 0,5-1 százalékos emelkedés is lehet az általánosan várt visszaeséssel szemben - véli Suppan Gergely. A decemberi eredmény azonban egyelőre nem ismert, a pénzügyi szektor például a végtörlesztés miatt elszenvedett veszteségek - melyek elérhetik a 300 milliárd forintot is - miatt lefelé húzza majd az adatot; az ingatlanszektor viszont nyert a végtörlesztésen.
A GDP változása (tény és prognózis, %)
Forrás: Takarékbank
Az idei második negyedévtől mindenképp emelkedésre számít a Takarékbank elemzője, aminek hátterében kizárólag a nettó export áll majd - összességében fél százalékos bővülést vár 2012-re (a 2011-re 1,6 százalékos emelkedés után), ami nem éri el a régió gazdasági növekedésének átlagát. 2013-ra a bővülés 1,8 százalékra gyorsulhat.
Ha teljesül az idei évre jósolt 0,5%-os GDP növekedés, az csak a nettó exportnak lesz köszönhető; az elemzők a belső fogyasztás és a beruházások további zsugorodására számítanak.
Bizalom a mélyben, csak az ipari kilátások javulnak
Forrás: Takarékbank
Az ipari termelés 5,5%-kal nőhet, a mezőgazdaság teljesítménye változatlan maradhat, az építőipar visszaesésének lassulására halvány remény mutatkozik, a szolgáltatások - és különösen a pénzügyi szektor - eredménye az elemzők szerint visszaesik 2012-ben.
Beindul a kecskeméti Mercedes
A magyar gazdasággal kapcsolatos bizalmi mutatók a belső fogyasztás további zsugorodás miatt még tovább eshetnek. Az ipari konjunktúramutatót javítja majd, hogy 1 hónap múlva kezd termelni a Mercedes Kecskeméten -ez jót tesz majd a városnak, munkahelyeket teremthet, növelheti beáramló helyi iparűzési adót, ha pedig a Mercedesen keresztül híre megy, hogy optimális környezetben működhetnek a cégek Magyarországon, az javíthatja a nemzetközi megítélésünket. A forint azonban nem a Mercedes beruházása miatt nyerheti vissza erejét.
Az államháztartás finanszírozási helyzete - szóba sem jön a csőd
Az államadósságban a jelentős devizakitettség miatt a forint gyengülésével párhuzamosan elolvadt a nyugdíjvagyon beolvasztásával járt előny, a forint erősödése azonban tavaly decemberhez képest önmagában 2,5 százalékponttal csökkentette az államadósságot.
Magyarországnak mindenképp ki kell jutnia a túlzottdeficit-eljárás alól, így gyakorlatilag nem lesz lehetőség 3 százalék fölötti GDP-arányos hiányra az elkövetkező években - véli Suppan Gergely. A Takarékbank előrejelzésében ennek megfelelően 2012-re 2,8, 2013-ra pedig 2,6 százalékos (ESA-95 szemléletű) hiány szerepel.
Az államháztartás finanszírozható - ebben a szerencsésnek mondható lejárati szerkezetnek is van szerepe. Jelentősebb állampapír-lejárati csúcs csak 2012 végén, 2013 elején várható.
Lejáró államadósság-állomány
Forrás: Takarékbank
Bár valóban magasak az állampapír-hozamok, a vízválasztónak tekintett 10 százalék fölötti értékek csak rövid ideig, a másodpiacon alakultak ki; jelenleg az államadósság átlagos finanszírozási költsége 5 százalék körül van (köszönhetően az IMF-től korábban lehívott pénzeknek). Ha gyorsan sikerül alacsonyabb szinten stabilizálni a hozamokat, akkor középtávon sem lesz finanszírozási problémánk - ez azonban bizalmi kérdés, amelyet nagyban elősegíthet, ha a kormány a nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalások következtében a vitatott jogszabályokon változtat. Technikailag esélye sincs a magyar államcsődnek, lényegesen jobb a helyzetünk mint Görögországnak vagy akár Portugáliának - hangsúlyozta Suppan Gergely.
Az élre repítette a forintot a kormányzati hátraarc
Amióta a kormány a nemzetközi szervezetekkel kapcsolatos kommunikációjában 180 fokos fordulatot vett, a forint a világ legjobban teljesítő devizájává vált - míg korábban épp a legrosszabb volt. A tavalyi év végére a bizalmi válság nem csak a külföldiek, hanem a belföldi szereplők irányából is elérte a hazai gazdaságot, így nagy szükség is van a megegyezésre.
Oszlay András szenior elemző elmondta: ha a nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalás eredménye 15 milliárd eurós keretszerződés lesz, az bőven elegendőnek bizonyulhat. A Takarékbank elemzői szerint a szokásos ún. standby arrangement keretében nyújthat védőhálót az IMF - ez nem a leglazább feltételű keretrendszer, szigorúbb IMF-felügyelettel jár - nyugtatólag hathat a piacokra, ha a nemzetközi szervezet rajtunk tartja a szemét. Az elemző szerint a piacok még nem árazták be a megállapodás tényét, így annak bejelentésekor a forint erősödése várható.
A Takarékbank előrejelzései