Kim Dzsong-un, egy őrült kommunista diktátor. Fotó: EPA/KCNA |
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jelentése szerint az észak-koreai vezető folytatja nukleáris tevékenységét. Amano Jukija, az ügynökség vezérigazgatója szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság atomprogramja fejlesztésének folytatása rendkívül aggasztó – főként, hogy korábban Kin Dzsongun és Donald Trump közös szándéknyilatkozatot írtak alá, amelyben a leépítéssel kapcsolatos lépéseket fogalmazták meg.
Az ügynökséget még 2009-ben utasították ki Észak-Koreából, ennek ellenére arra utaló jeleket tapasztalt, hogy 2018. április vége és május eleje között - vagyis a két Korea vezetőinek találkozója után - tevékenységek folytak az észak-koreai radiokémiai laboratóriumban. A szervezet szerint Phenjan folytatja könnyűvizes reaktorának építését, valamint urán kitermelését és dúsítását a pjongszani létesítményben. Ezen intézkedések sértik az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, a vezérigazgató így ismételten felszólította Észak-Korát, hogy maradéktalanul tegyen eleget nemzetközi kötelezettségének.
Trump másként látja
Ahogy arról korábban már írtunk, a rezsim vezetője a Donald Trump amerikai elnökkel tartott találkozóján megerősítette, hogy támogatja a félsziget teljes nukleáris leszerelését. Ezt áprilisban Mun Dzsein dél-koreai elnökkel találkozva is megerősítették, de a szándéknyilatkozat nem tartalmazott sem határidőt, sem a leszerelés módozatait.
Az amerikai külügyminisztérium ugyanakkor a múlt héten úgy ítélte meg, hogy "jó irányba haladnak" az Észak-Koreával folyó tárgyalások. Donald Trump nyilatkozata alapján minden valószínűség szerint tárgyalóasztalhoz ülnek a vezetők. Az amerikai elnök a Reutersnek tett nyilatkozatában elmondta: úgy hiszi, Észak-Korea határozott lépéseket tett az atomfegyver-mentesítés érdekében. Trump ugyanakkor elmarasztalta Kínát, amiért nem segíti mindezt annyira, mint korábban – feltételezhetően a kereskedelmi háború miatt.
Trump mindent elnéz tavalyi legfőbb ellenségének Ráér, közölte Donald Trump Észak-Korea nukleáris leszerelését illetően. Semmi sietség, semmi kapkodás, határidő nincs. Mit szól vajon ehhez Japán, Dél-Korea, sőt Guam és Hawaii, ahol már polgári védelmi gyakorlat, sőt téves atomháborús riasztás is volt már? És ha Kim rezsimjéval ilyen elnéző az elnök, Iránnal miért nem az? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |