Luigi Di Maio bejelenti az eredményeket. EPA/ANGELO CARCONI |
A résztvevők 79,3 százaléka igent mondott az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt (PD) közös kormányára az M5S internetes portálján rendezett voksolásán kedden.
A voksoláson több mint 79 ezren vettek részt. A szavazásra az M5S több mint 115 ezer regisztrált párttagja volt jogosult.
Az eredményhirdetést kísérő sajtótájékoztatón Luigi Di Maio, az M5S vezetője bejelentette, hogy a két párt készen áll a közös kormányzásra. Hangsúlyozta, hogy az új kormány vezetésével megbízott Giuseppe Conte a következő órákban (valószínűleg szerdán) nyilvánosságra hozza a miniszterek névsorát.
"Salvini döntött így"
Luigi Di Maio hozzátette, hogy az M5S nem akart "mindenáron" kormányon maradni. "Felelőtlennek" nevezte korábbi szövetségese, a Liga vezetője, Matteo Salvini döntését, aki augusztus 7-én bejelentette, hogy nem tudja folytatni a kormányzást az M5S-szel, és bizalmatlansági indítványt kezdeményezett Giuseppe Conte kormányfő ellen.
Matteo Salvini mostantól nem panaszkodhat a kormányra, mivel kormányon maradhatott volna, ha nem így dönt
- jelentette ki Di Maio.
Megjegyezte, az M5S nem félt az előrehozott választásoktól. Hozzátette, ismételten Matteo Salvininek üzenve:
Nem lehet választásokat követelni csak azért, hogy elmeneküljünk az olaszoknak tett ígéretek elől.
Matteo Salvini eközben közösségi oldalán azt írta:
A bársonyszékek kormánya nem tart sokáig, nem tudnak örökre elmenekülni a választások elől.
A héten letehetik az esküt
Luigi Di Maio kifejtette, hogy a PD-vel közös kormányban az M5S többségi erő lesz, mivel a kormánycsapat a 2018-as olasz parlamenti választások eredményét tükrözi, amelyen az M5S a legnagyobb párt lett, 32,7 százalékkal. (A pártszövetségeket tekintve viszont a Liga szövetsége nyert - a szerk.)
Az eddigi hírek szerint Giuseppe Conte szerdán erősíti meg az államfőnek, hogy elfogadja a kormányalakítási megbízatást. A kormány a héten teheti le esküjét, majd bizalmat kér a római parlamentben.
Mit akar az új kormány?
Az M5S kedden interneten közölte a kormányprogram 26 pontos vázlatát is. Ennek első pontja Olaszország gazdasági-pénzügyi fejlődését szolgáló költségvetést ígér, a családok és fogyatékkal élők támogatásával, közigazgatási egyszerűsítéssel, az oktatás és kutatás forrásemelésével.
A második pont a dolgozói jogokat, bérezést és a munka világát érinti. A harmadik a fiatalok felkarolását, a negyedik a társadalmi, nemi egyenlőség megteremtését, az ötödik új környezetvédelmi politikát sürget.
A programvázlat kilencedik pontja szerint túl kell lépni a nemzeti pénzügyi mérlegpolitikát "túlzott merevséggel" szabályozó európai kötelékeken.
Fejlődésre, nem csak stabilitásra orientált szabályok kellenek
- fogalmaz a születendő olasz kormány programja. Kiemeli azt is, hogy
szolidárisabb, a polgárokhoz közelebbi Európára van szükség.
Enyhülhet a migrációs politika
A tizenötödik vázlatpont "elengedhetetlennek" tartja, hogy a "migrációs áramlatok kezelésére erős európai választ" adjanak, az emberkereskedelem és az illegális bevándorlással szembeni jogszabályokkal , és az ezzel egy idejű integrációval.
A program a korábbi M5S-Liga kormány migrációs törvényeinek "naprakésszé tételét" szorgalmazza az olasz államfő erre vonatkozó korábbi fenntartásai szerint.
Az államfő, amikor augusztus elején aláírta a Matteo Salvini-féle rendeleteket, az emberéletek mentésének kötelezettségét hangsúlyozta, és túlzottnak találta a civilhajókra kiszabott (akár egy millió euróig terjedő) bírság mértékét.
Miért volt az elmúlt egy év egy hatalmas kísérlet Olaszország számára? Miért fogott össze az Öt Csillag és a Liga? Miért sikeres Salvini pártja? És mi köze ennek Orbán Viktorhoz? Korábbi videókommentárunk: