4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy véget érni látszik az egypólusú világrend, a Pax Americana, egyre több ország vezetése értékeli át a nagyhatalmakhoz fűződő viszonyát. Az utóbbi időben néhány korábbi amerikai szövetséges, mint Törökország és Szaúd-Arábiai is nyitott a hatalmát visszanyert orosz medve felé, de most itt a legújabb: a Fülöp-szigetek.

A Fülöp-szigetek régóta Amerika egyik legstabilabb szövetségese volt: a japán uralom alól amerikai erők szabadították fel a 2. világháború vége felé, sőt, az amerikai seregek vezére, MacArthur tábornok itt tárgyalt a japánokkal a kapitulációról, mielőtt japán földre merészkedett volna, hogy megkezdje a legyőzött ország megszállását. A történet azonban sokkal régebbre, a középkorba nyúli vissza.

Régi gyarmat

A Fülöp-szigeteket a spanyolok gyarmatosították igen korán, egyidőben Latin-Amerikával, a 16. században. Az ország és a nép a nevét is tőlük kapta, 2. Fülöp spanyol királyról nevezték el. Az ország mai fővárosa, Manila addigra már iszlám befolyás alatt állt, de a spanyolok elfoglalták a várost és az egész országban elterjesztették a kereszténységet. Az iszlám így nem tudott teret nyerni, mint a közeli Malajziában és Indonéziában, ma az ország lakosságának csak 5 százaléka muszlim, míg 90 százaléka keresztény.

Az országot a spanyolok először Mexikóból kormányozták, majd mikor Mexikó független lett, közvetlenül Madridból. 1898-ban azonban a spanyolok megütköztek az új feltörekvő nagyhatalommal, Amerikával, és vesztettek. Ki kellett vonulniuk Kubából és a Fülöp-szigetekről is. Utóbbi kikiáltott egy független köztársaságot, de ezt az új győztes nem hagyta annyiban, és az országot kvázi amerikai gyarmattá tették. Az 1930-as években nemzetközösségi státuszt kapott az ország és szóba került a teljes függetlenség fokozatos elérése is, de közbeszól a japán invázió.

Megkérdőjelezhetetlen szövetség

A japánok elfoglalták a szigeteket, majd két év megszállás után űzték onnan ki őket a szövetségesek. Az ország 1946-ban teljesen független lett, de megmaradtak stratégiai kapcsolatai Amerikával, a hidegháború során az egyik leghűségesebb nem NATO-tag szövetséges volt. Amerikai támaszpontok voltak az országban, és közös hadgyakorlatokat tartottak egészen mostanáig. Az ország belpolitikai helyzete ugyanakkor meglehetősen ingatag volt, de a különböző vezetők és rendszerek nem kérdőjelezték meg a külpolitikai orientációt.

A patás ördög

2016-ban azonban Rodrigo Dutertét választották elnöknek, aki mindent felborított. Legijesztőbb cselekedete, hogy a kábítószer-kereskedelem elleni hadjáratában lehetővé tette, hogy a rendőrség tetszés szerint öljön meg gyanúsítottakat, sokszor egyszerű kábítószer fogyasztókat is. Legutóbb közölte, hogy korábban ő maga dobott ki egy embert egy helikopterből, és hogy bármely kábítószeressel bármikor újra megtenné szívesen. Duterte nem csak a belső erőszak tekintetében mutatott hasonlóságot szélsőséges diktátorokkal, hanem addigi szövetségesét is szidalmazni kezdte, sőt egyenesen az amerikaiak kiakolbólintásáról beszélt, hozzátéve, hogy Kínával ás Oroszországgal kíván jó kapcsolatokat létesíteni.

Új barát

Nos, utóbbi elég gyorsan ment: máris orosz hadihajók horgonyoznak Manila kikötőjében, 4 napos látogatásra érkezvén. Az orosz nagykövet az egyiken beszédet tartott, és a Reuters szerint elmondta: teljesen érhető, hogy a Fülöp-szigetek diverzifikálni akarja partnereit. Egy hónapja Duterte már elküldte védelmi-, és külügyminiszterét Moszkvába, hogy fegyvervásárlásról tárgyaljon, miután egy amerikai szenátor arról beszélt, hogy megakadályozná 26 ezer lőfegyver tervbe vett szállítását attól félve, hogy azt a kábítószer elleni küzdelem címén rendezett mészárlásra használnák.

Oroszország most ajánlja fegyvereit, de nem csak ilyen egyszerűeket, hanem szinte a teljes lehetséges fegyverarzenált: a könnyűfegyvereken kívül repülőgépeket, helikoptereket, tengeralattjárókat, ahogy a nagykövet nevezte: szofisztikált fegyvereket. Hozzátette, hogy mindezt a nemzetközi törvényekkel összhangban, és ez nem kell, hogy zavarja a Fülöp-szigetek régi partnereivel folytatott viszonyát, utalva ezzel Amerikára. Orosz részről az is elhangzott, hogy a Fülöp-szigetekkel akár közös tengerészeti hadgyakorlatot is tarthatnak, hogy segítsék a terrorizmus és a kalóztámadások elleni küzdelmet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG