Sokkal többen vannak, mint gondolnánk, 2028-ra pedig számuk robbanásszerűen – akár 28 százalékkal is –megugorhat. Ez nem egy találós kérdés, hanem a Knight Frank ingatlantanácsadó cég becslése a világ leggazdagabb embereiről. Legfrissebb vagyonjelentésük szerint 626 619-an számítanak ultragazdagnak, 11 százalékuk nő. Ők azok, akiknek legalább 30 millió dolláros (közel 11 milliárd forintos) nettó vagyonuk van - számolt be róla az euronews.com. A növekvő tendenciát jelzi, hogy egy évvel korábban “még csak” 601 300 ember mondhatta magát ultragazdagnak. Szakértők szerint a rohamos gyarapodásban szerepet játszott az amerikai gazdaság robusztus teljesítménye is.
A leglátványosabban – egy év alatt 7,2 százalékkal – Észak-Amerikában emelkedett az ultragazdagok száma, míg a Közel-Keleten ez az arány 6,2 százalékra tehető. Európában a növekedés 1,8 százalékos volt, míg Latin-Amerikában éppen ellenkezőjét tapasztalták: "fogyásnak indult" az ultragazdag réteg, a csökkenés egy év alatt 3,6 százalékos volt - idézte Liam Baileyt, a Knight Frank globális kutatási vezetőjét az euronews.com.
Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy az ultragazdagok számának dinamikus növekedése egy olyan év után következett be, amikor a világ legtehetősebb embereinek összvagyona a különböző energetikai, gazdasági és geopolitikai tényezőknek köszönhetően ezermilliárdokkal csappant meg.
Mindenkit vár a vagyonosok klubja, aki ...
Országonként változó, hogy mekkora vagyonnal lehet bekerülni a lakosság leggazdagabb 1 százalékát kitevők közé. Monacóban például ehhez 12,9 millió dolláros (közel 5 milliárd forintos) nettó vagyon szükséges, míg Svájcban elég 8,5 millió dollár. Az Egyesült Államokban 5,8 millió dollárral, Németországban 3,4 millió dollárral, Spanyolországban pedig körülbelül 2,5 millió dollárral már beverekedheti magát valaki a leggazdagabb egy százalék közé.
Mibe fektethetnek be idén a legtehetősebbek?
A Knight Frank jelentése szerint világszerte potenciálisan 483 milliárd dollár “vár arra”, hogy befektessék: főleg a stratégiai ágazatokban, vagyis a technológia, energia és védelem területén várható növekedés. Emellett nagy lendületet vehet az ingatlanpiac, mégpedig a lakóingatlanok piacán prognosztizált fellendülés révén. A leggazdagabbak mindössze egyötöde fontolgat kereskedelmi célú ingatlanbefektetéseket.
A luxuscikkek iránti kereslet örök
Nem meglepő és nem is újdonság, hogy a leggazdagabbak befektetési céllal (is) szívesen költenek olyan értékálló luxuscikkekre, mint a limitált példányszámban gyártott kézitáskák, egyedi ékszerek, történelmi múltú bútorok, de a klasszikus autók és a műtárgyak gyűjtése is teljesen megszokott hobbinak számít. A Knight Frank jelentése szerint a tavalyi egyéni rekordeladást követően a luxuspiacon idén bizonyos termékek – például a ritka whiskyk, a klasszikus autók vagy a kézitáskák – eladása némiképp csökkenhet, míg a művészeti tárgyak, az ékszerek és órák piacán további emelkedést prognosztizálnak.
Akik valóban a topon vannak
A Bloomberg aktuális listája szerint a világ leggazdagabb embere jelenleg az Amazon alapítója, Jeff Bezos 201 milliárd dollárral. Őt követi a luxuscikkeket gyártó LVMH alapítója és vezérigazgatója, Bernard Arnault 198 milliárd dolláros becsült vagyonnal. Elon Musk, a Tesla Motors autógyártó elnöke 187 milliárd dolláros vagyonával a harmadik helyre szorult, míg a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg a negyedik, 180 milliárd dollárral. Bill Gates jelenleg csak az ötödik, becsült vagyona 154 milliárd dollár.