Menekültek egy berlini ideiglenes szálláson (fotó: ENSZ, UNHCR) |
A Der Spiegel Online információi szerint a német kormány újraszámolta, hogy mennyibe kerülhet neki a menekültválság a következő években, annak feltételezésével, hogy továbbra is évente több százezren érkeznek az országba. Ennek alapján 2020-ig 93 milliárd eurót készülnek biztosítani. Ez egy olyan munkaanyagból derül ki, amit a szövetségi kormány az egyes szövetségi tartományokkal folytatott tárgyalásaira készített és a lap megszerezte.
A Pénzügyminisztérium által összeállított anyagban a következő főbb tételek szerepelnek:
- Az elismert menedékkérők számára nyújtott szociális támogatások, segélyek, albérleti segélyek összege ez idő alatt 25,7 milliárd euró lehet.
- A nyelvtanfolyamokra 5,7, a szakmai beilleszkedést segítő programokra 4,6 milliárdot szánnak.
- A menekültek ellátására idén 16,1 milliárdot terveznek költeni, ami 2020-ra évi 20,4 milliárdra emelkedik.
A számításokhoz azt feltételezték, hogy az idén 600, jövőre 400, az azt követő két évben 300-300 ezer új menekült érkezik Németországba, valamint 55 százalékuk öt év múlva munkát tud keresni.
Csakhogy az tartományi kormányok is évi 21 milliárd euróra becsülik a rájuk eső költségeket, ami 2020-ra 30 milliárd euróra növekedne. Azt szeretnék, ha ennek felét is a szövetségi kormány fedezné. A költségek egyébként rendkívül egyenlőtlenek, a Saar-vidéken egy lakosra 90, Brémában 700 euró menekültekkel kapcsolatos kiadás jut.
A cikkből egyébként sok részlet nem derül ki, például hogy a 93 milliárd euróban benne vannak-e a 2016-os kiadások vagy azok egy része, de az sem, hogyan értették, hogy a menekülés okainak megszüntetésére is áldoznak belőle. A részletek állítólag a lap nyomtatott kiadásában olvashatók.