5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Scholz támogatottsága nagyobbat zuhant első két hónapos kancellári tevékenysége nyomán, mint amelyet 1949 óta bármelyik elődje bemutatott. Kritikusai „láthatatlan embernek" tartják, megkérdőjelezve, hogy a Merkel utáni korszak első komoly nemzetközi válságában képes lenne biztos kézzel kormányozni. Káncz Csaba jegyzete.

Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a német kancellár látogatásának előestéjén leszögezte, hogy egy Ukrajna elleni orosz támadás esetén az Északi Áramlat 2. gázvezeték projekt felfüggesztésre kerül. Olaf Scholz kancellár ugyanakkor a Washington Postnak adott interjúban nem volt hajlandó egyértelműen elkötelezni magát az orosz-német gázvezeték projekt leállítása mellett.

Ezt az álláspontját a Fehér Házban tartott találkozó után is fenntartotta. Biden elnök viszont a kancellárral folytatott megbeszélése után határozottan megismételte nemzetbiztonsági tanácsadójának kemény álláspontját.

Terjedő kételyek

A hivatalba lépése óta eltelt két hónap során az orosz-ukrán válságban felmutatott tétovázó álláspontjával Scholz kételyeket ébresztett Németország transzatlanti elkötelezettsége tekintetében. Valóban, az új kancellárt nem a kampányban felmutatott határozott külpolitikai vonalvezetése miatt választották meg a polgárok. Ő a gazdasági növekedés gyorsítását és az európai integráció erősítését ígérte.

Olaf Scholz német kancellár egy korábbi sajtótájékoztatón. Fotó: EPA / Tobias Schwarz
Olaf Scholz német kancellár egy korábbi sajtótájékoztatón. Fotó: EPA / Tobias Schwarz

De a masszív orosz csapatösszevonások Berlint fokozatosan arra késztetik, hogy világos pozíciót mutasson fel az európai biztonság, az Oroszország elleni esetleges szankciók és a német energiapolitika vonatkozásában. Az új kancellár törékeny „közlekedési lámpa” koalíciója nincsen könnyű helyzetben, hiszen mind az amerikai demokratákhoz közel álló Zöldek, mind a piacpárti FDP komoly fenntartásokkal viseltetik Moszkva irányába. Scholz szociáldemokratái pedig mélyen megosztottak, hiszen az oroszok által kilóra megvett Gerhard Schröder volt kancellárt a Kreml éppen a napokban jelölte a Gazprom igazgatótanácsába – miközben már amúgy is felügyelőbizottsági tag a Rosznyeftben és az Északi Áramlat 2 AG-ban.

A CDU beelőz

Scholz kritikusai egyre inkább "láthatatlan embernek" tartják az új kancellárt, megkérdőjelezve, hogy a Merkel utáni korszak első komoly nemzetközi válságában képes-e biztos kézzel kormányozni. Ez már megmutatkozik a közvéleménykutatásokban: az Infratest Dimap intézet múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérése szerint Scholz szociáldemokratái 22 százalékos támogatottságra estek vissza és a vezetést 27 százalékkal átvette a konzervatív CDU.

A CDU érzékelhető lökést kapott új vezetőjének, a 66 éves Friedrich Merz megválasztásával, aki egyik első döntésével megváltoztatta a CDU addigi Moszkva-barát álláspontját. Ez jól kiszámított politikai húzás volt, hiszen ezzel az SPD elszigetelődött ebben a kulcskérdésben.

Scholz személyének támogatottsága pedig 17 pontot esett – ez az első két hónapot tekintve nagyobb zuhanás, mint amelyet 1949 óta bármelyik elődje bemutatott.

A kancellár navigációját nem segíti az a területi szakadék, amely ebben a válságban is megmutatkozik Németországon belül. A Forsa közvéleménykutató intézet friss felmérése szerint a kelet-német tartományok polgárainak 43 százaléka az Egyesült Államokat tartja felelősnek az Ukrajnával kapcsolatban kiújult válság miatt, és csupán 32 százalékuk tartja Oroszországot felelősnek. A nyugatnémet tartományokban 52 százalék Moszkvát teszi felelőssé, és csak 17 százalék Washingtont. 

Dühös Kijev

Haragos kritikák érkeztek Berlin címére Kijevből is, hiszen a német kormány nem hajlandó védelmi célzatú fegyvereket szállítani Ukrajnának. Nem tekinthető véletlennek, hogy a hét elején Zelenszkij elnök nem volt hajlandó fogadni az ukrán fővárosba látogató német külügyminisztert.

A német ódzkodás a fegyverszállításoktól valóban nehezen érthető, hiszen Berlin rendszeresen szállított az elmúlt években fegyvereket a forrongó Közel-Keletre. Így például tengeralattjárókat Izraelnek, fregattokat és légvédelmi rendszereket Egyiptomnak, vadászgépeket Szaúd-Arábiának (miközben az Jemenben harcol), vagy éppen páncéltörő rakétarendszereket az iraki kurdoknak.

További koalíciós repedés

Nem az orosz-ukrán válság az egyetlen olyan téma, ahol rejtett repedések vannak a német koalíción belül. Ugyancsak ellentét mutatkozik a megújuló energia kérdése terén is. A Zöldek ugyanis ellenzik, hogy az atomenergia felkerüljön az Unió taxonómiai térképére a megújuló energiák közé.

Steffen Hebestreit kormányszóvivő újságíróknak azt mondta, hogy bár Scholz “ellenzi” az atomenergiának az EU zöld taxonómiájába való tervezett felvételét, Németország nem csatlakozik Ausztriához, amely beperelni szándékozik az Európai Bizottságot a taxonómiára vonatkozó tervezet miatt.

“Úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság jogilag szilárd talajon áll” – mondta Hebestreit. Hozzátette, hogy jogi lépéseket csak akkor lehetne tenni, ha a Bizottság túllépte volna a hatáskörét a szabályok javaslata során.

A Zöldek soraiból azonban sokkal keményebbek voltak a javasolt taxonómiai szabályokra adott reakciók.

Steffi Lemke zöld környezetvédelmi miniszter például a Rheinische Post című regionális lapnak azt mondta, hogy az atomenergia “messze nem fenntartható és nagy kockázatú technológia”. Hozzátette, hogy a taxonómia azzal a veszéllyel jár, hogy “a veszélyes atomenergia javára blokkolja a ténylegesen fenntartható beruházásokat”. “Gyors reakciót” sürgetett a Bizottság javaslatára.

Az SPD-nek össze kell kapnia magát, ha jót akar magának. Idén több tartományi választást tartanak Németországban: az elsőt március 27-én a Saar-vidéken, majd májusban Schleswig-Holsteinben és aztán Észak-Rajna–Vesztfáliában járulhatnak az urnák elé a polgárok. Jelenleg ebben a három tartományban a kereszténydemokraták adják a miniszterelnököt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG