4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A skótok és az északírek az EU tagság megtartása mellett szavaztak, és vezetőik szerint nem fogadják el a rájuk kényszerített döntést, legalábbis nem automatikusan. Skócia helyzete egyszerűbb: kiléphet Britanniából és maradhat az EU-ban, de Észak-Írországban két csoport feszül egymásnak. Az angolok pedig lassan rájönnek, saját Trianonjukat szavazták meg.

A történelem legnagyobb hazardőre

David Cameron miniszterelnök többszörösen meggondolatlan volt, sőt hazardírozott, amikor kitalálta ezt a népszavazást. Saját magából akart hőst csinálni, azáltal, hogy kialkudja a különutat Brüsszelben, majd népe rábólint a dologra. Pontosabban népei, miután négy volt neki mostanáig. A számítás nem jött be, a szellem kiszabadult a palackból, 4 népe közül 2 hátba döfte, sajnos köztük a legnagyobb, az angol.

Egyrészt azért volt szamárság, amit Cameron tett, mert nem mérlegelte a lehetséges kimenetelek következményeit. És itt nem a kimenetel esélyei a lényegesek, hanem, az, hogy ha az egyik kimenetelt nagyon nem akarja, netán veszélyesnek tartja, akkor egyáltalán nem kellene kockáztatni. Igazi orosz rulett, ahol, ha a kedvezőtlen variáció jön be, az végzetes. Felelős politikus nem játszik orosz rulettet.

Britanniából Jugoszlávia

Van viszont a dologban egy extra érdekesség, amitől nem is csak orosz rulett lett a játék, hanem egyúttal Jugoszláviát csinált az Egyesült Királyságból a miniszterelnök. Legalább arra gondolt volna, hogy nem egy egységes nemzetállamot vezet, hanem egy négy részből álló államszövetséget, melyből az egyiket, Észak-Írországot két, egymásnak ugrani bármikor kész csoport lakja. És mindezt nem sokkal a skót függetlenségi népszavazás után, ahol épp, hogy csak nem szavazták meg a függetlenséget, amikor még szó sem volt Brexitről.

A hazardírozásnak így most alkotmányos következményei is vannak: a 4 népből 2 a Brexit ellen, 2 mellette szavazott, de Anglia nagy súlya miatt az összeredmény a kilépés, még ha csak kis többséggel is. Igen ám, de skótok és az északírek egy része azt mondja, hogy eddig már nem terjed a közös brit államra ruházott hatalom, vagyis szuverenitásukból megmaradt annyi, hogy ne kényszeríthessenek rájuk ellenkező döntést, mint amire szavaztak.

Skócián a világ szeme

Innentől fogva több kimenetel lehetséges. Skócia most megpróbálja megakadályozni a brit kilépési döntés érvényesítését, ami egyébként egy remek lehetőség lenne az angoloknak, hogy a múlt csütörtökön elkövetett baklövést helyrehozzák. A másik lehetőség a skót függetlenség, amit most jó eséllyel megszavaznának, ráadásul a Reuters szerint egy Angela Merkellel jó politikai viszonyban lévő német parlamenti képviselő máris üdvözölte Skóciát az EU-ban, mondván, meglesz a helyük, ha függetlenek, így a szervezet 28 tagú maradhat.

EPA/GRAHAM STUART

Északír káosz, utolsó utáni angol esély

Észak-Írország helyzete ennél sokkal bonyolultabb. A lakosság fele Írország-párti katolikus ír, a másik fele brit érzelmű protestáns. Évtizedekig polgárháborúztak egymással, amíg Tony Blair korábbi brit miniszterelnök össze nem hozott egy megállapodást, amely azóta lehetővé tette a békét a két csoport között. Ennek sarkalatos pontja volt az EU-tagság, és a nyitott határ az Ír Köztársaság felé, így az ír érzelműek otthon érezték magukat. Ők most boldogan csatlakoznának Írországhoz, csakhogy ott a brit avagy angol érzelmű csoport, akik ugyan EU tagok szeretnének maradni, az Ír Köztársaságból azonban nem kérnek. Ez egy roppant súlyos probléma, megoldás hiányában akár egymásnak is eshetnek, mint 1997 előtt.

Legjobb lenne, ha még egyszer meggondolnák az angolok, mit tesznek, ebben most már segíti őket a skót ultimátum, valamint saját több millió polgáruk aláírása, mely a referendum megismétlését követeli, tekintettel a rendkívül feszes eredményre és az országra szétesésének veszélyére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
Makro / Külgazdaság Európában nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, ha földgázról van szó
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 12:51
Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG