5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Elmaradt az önkormányzati csődhullám, de attól még jelentősen csökkentek a bevételek, így a kiadások is, például rengeteg felújítást, beruházást kellett elnapolni. Belenéztünk a 2020-as zárszámadás önkormányzati részébe.

Alaposan megszenvedték az önkormányzatok a koronavírus-járvánnyal sújtott 2020-as évet, de annyira azért nem, hogy a prognosztizált csődhullám bekövetkezzen. Ám ez aligha a kormányon múlt - derül ki a 2020-as költségvetési zárszámadásból, amelyet még szeptember 30-án nyújtott be a kormány.

Két következménye biztosan volt az önkormányzatokra a járványnak: kevesebb lett a bevételük és a kiadásuk is, de az adósságuk is csökkent, mivel elmaradtak a felújítások, beruházások.

A helyi és települési adóból származó bevételből a költségvetés 2020-ra 1 029 299,0 millió forintot irányzott elő. A ténylegesen befolyt bevétel 2020-ban 879 075,7 millió forint volt, vagyis 150 223,3 millió forinttal (14,6 százalékkal) maradt el az előirányzat összegétől, a 2019. évben befolyt bevételeknél pedig 92 413,5 millió forinttal (9,5 százalékkal) volt alacsonyabb

- olvasható a dokumentumban.

Vagyis 2019-ben a települések 971 milliárd forint bevételt szereztek a helyi adókból, ez 2020-ban ezer milliárd fölé ment volna a tervek szerint, de a vírus miatt végül csak 879 milliárd forint lett belőle. A legnagyobb tétel az iparűzési adó: 2019-ben 788 milliárd forint származott ebből, 2020-ra 827 milliárd forintot reméltek, de csak 703 milliárd forint lett a vége. Már ebből az arányból is látszik, hogy az önkormányzatok panaszkodása jogos volt, de azért egy átmeneti, tehát 1-2 évre szóló 10 százalékos bevétel-csökkenés nem okozza az önkormányzatok becsődölését.

Tehát csak a helyi adók esetében buktak 92 milliárd forintot az önkormányzatok, de ebbe még nincs benne a gépjárműadó kormányzati elvonása. Ez újabb 34 milliárd forintos elvonást jelentett. Így együtt tehát 126 milliárd forintos bevétel kiesés volt a helyi adók szintjén.

A központi költségvetés a helyi önkormányzatok részére az év során 821,0 milliárd forint állami támogatást folyósított, ami 42,4 milliárd forinttal, 5,5 százalékkal magasabb az előző évi tényadathoz viszonyítva

- olvasható a zárszámadásban. Ugyanakkor a helyi önkormányzatok általános működésére és ágazati feladatainak támogatására csak 603,7 milliárd forint költségvetési pénzt utalt a kormány, ami 14,9 milliárd forinttal alacsonyabb az előző évinél.

A válság egyik következménye lett az is, hogy az önkormányzatok kevesebb hitelt vettek fel, tehát az eladósodottság mértéke nem romlott. Ennek akár örülni is lehetne, de a csökkenésnek oka az, hogy a világjárvány miatt lelassult beruházásokhoz az önkormányzatoknak kevesebb forrást kellett biztosítania, így nem volt szükség új adósság keletkeztetésére.

Konkrétan a helyi önkormányzatok 2020-ban 30,5 milliárd forint hitelt hívtak le, ez 63,4 milliárd forinttal marad el a 2019-es adattól, így az állomány is csökkent. A hitelállomány csökkenése annak köszönhető, hogy a két legnagyobb adósságállománnyal rendelkező önkormányzat, Budapest és Debrecen 2020-ban nem vett fel hitelt és nem is hívott le, ugyanakkor 36 milliárd forinttal törlesztette adósságát.

Tehát a két legnagyobb magyar város a járvány alatt nem hogy növelte volna az adósságát, még inkább a törlesztésre is bőven maradt pénze. Az önkormányzati alrendszer 2020. december 31-én összességében 201,3 milliárd forint adóssággal rendelkezett, ami 19 milliárd forinttal alacsonyabb a 2019-es adósságállománynál (220,3 milliárd forint).

Ami pedig a kiadási oldalt érinti:

A helyi önkormányzatok 2020. évi teljesített kiadása – a finanszírozási kiadásokkal együtt – 3122,6 milliárd forint volt, ami a 2019. évben teljesített kiadásnál 4,2 százalékkal (136,3 milliárd forinttal) maradt el

- derül ki a zárszámadásból.

Ezt nem a bérek elmaradása okozta, ugyanis bár az önkormányzati alkalmazásban állók átlagos száma 2123 fővel kevesebb lett 2020-ban, mint volt 2019-ben (tehát kevesebben dolgoznak), de a kifizetett keresetek összege 4,8 százalékkal magasabb az előző évinél. Viszont a felújítások közel 50 milliárd forinttal, a beruházások közel 20 milliárd forinttal csökkentek, és a dologi kiadásokon is megszorultak az önkormányzatok. 

Ami viszont a kormány legérdekesebb intézkedése volt, hogy ugye nem elég, hogy csökkentek az önkormányzatok bevételei, így kevesebb lett a kiadásuk is, de még nekik kellett többletet fizetniük az állam felé: a szolidaritási hozzájárulás eredeti előirányzata 43 milliárd forint volt, ehelyett végül az év közben módosított költségvetési törvény miatt 58,1 milliárd forintot kellett befizetniük.

Vélemény

Mindez nem fest túl jól, de ahhoz képest, hogy például Budapest már 2020-ban csődöt vizionált, mégsem annyira vészes, hogy az önkormányzatok tömegével jelentették volna, hogy fizetésképtelenek lettek. Egy kiadós megszorítás történt, de sem az a kormányzati érvelés nem volt igaz, hogy ez meg se kottyant az önkormányzatoknak, sem az ellenzéki világvége hangulat. A csőddel való riogatás teljesen túlzás volt, racionális gazdálkodással át lehetett vészelni a kedvezőtlen időszakot, amihez viszont kevés kormányzati segítséget kaptak. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG