Feláll az AI Labor
Az angol NHS lehet a világon az első olyan nemzeti egészségügyi szolgálat, mely a lakosság jelentős részét, kezdetben mintegy ötmillió embert érintő módon alkalmazza majd a mesterséges intelligencia (AI) áldásait – olvasható a Financial Times internetes kiadásában.
Az előzetes tervek szerint az induláskor bevont paciensek a DNS alapján juthatnak hozzá személyre szólóan összes egészségügyi adatukhoz, és folyhat ennek alapján későbbi egészségügyi ellátásuk, a vizsgálataik, gyógyításuk, és – ami talán a legfontosabb – maga a megelőzés is.
A konzervatív kormány elkötelezettségét mutatja, hogy a kabinet, hivatalba lépése után 250 millió fontot irányzott elő a Nemzeti Mesterséges Intelligencia Laboratórium felállítására. Az induló projektbe a vállalkozások és a jótékonysági szervezetek várhatóan 160 millió fontot fektetnek majd be együttesen, míg állami beruházás keretében 79 millió fontot használnak fel.
Az intézet elsődleges célja, hogy hatékony küzdelmet folytasson az AI révén a rák, a demencia, valamint a szív és érrendszeri betegségek ellen.
A Laboratórium az NHS-en belül egy különálló egységként működik majd, ide delegálták a nemzeti egészségügyi szolgálat adott területhez értő szakértőit, valamint olyan, az iparból érkező szakembereket, akik a digitalizálás és a high-tech területén számítanak vezető koponyának Angliában.
Az újfajta megoldások, melyek az AI révén kerülnek alkalmazásra, a gyógyítás folyamatát, a betegek gondosabb ellátását segítik azzal is, hogy az automatizálás révén egy csomó adminisztratív terhet levesznek a munkatársak válláról. Legalább is a kormány tervei szerint, mert sokan az NHS munkatársai szerint „az informatikai megoldások alkalmazása az életet nem könnyebbé, sokkal inkább nehezebbé fogja tenni”.
Személyre szabott ellátás
Az új technológiák és az AI alkalmazása a betegek biztonsága miatt megköveteli az egyértelmű standardok kialakítását a gyógyításban, a digitális készségek és képességek mihamarabbi elsajátítását a munkatársak részéről, de arra is szükség van, hogy az NHS mára teljesen elavult technikai infrastruktúrája alapjaiban megújuljon.
Az NHS illetékesei szerint az AI Lab alkalmazása révén sokkal hatékonyabb lehet a rákszűrés a tumorok korai felismerésében, de a szív és érrendszeri betegségek is hamarabb kiszűrhetők, hiszen a teszt és labor eredmények a mostaninál jóval gyorsabban érkezhetnek meg. A mesterséges intelligencia előrejelző modelleket is alkalmaz majd az ágyak, a gyógyszerek, és a gyógyászati eszközök vagy a tervezett műtétek jövőbeni jobb tervezhetősége és elosztása érdekében, mivel az NHS is a rendelkezésre álló erőforrások jelenleginél sokkal jobb és hatékonyabb felhasználására törekszik.
Az új rendszer bevezetése révén lehetőség lesz arra is, hogy a nem kifejezetten súlyos eseteket már ne a kórházakban lássák el, hanem ezeket a betegeket inkább helyben kezeljék, és hogy az operációk utáni rehabilitáció is sikeresebb legyen.
Matt Hancock egészségügyi miniszter szerint egy hatalmas egészségügyi technológiai forradalom élén áll az ország, és az NHS hamarosan alkalmas lesz arra, hogy egy a betegségeket pontosan előrejelző, a bajokat megelőző és valóban egy személyre szabott egészségügyi és ápolási szolgáltatást nyújtó modern szervezetté váljon.