3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2018 és 2020 között mintegy 4,8 ezer milliárd dollárt kell visszafizetni a fejlődő világ cégeinek egy rendkívül kedvezőtlenné vált deviza- és kamatkörnyezetben. Nem véletlen tehát, hogy az argentin, török, indiai és indonéz devizák az utóbbi hetekben történelmi mélypontokra estek. A közbeszerzések körüli irdatlan anomáliákkal, a látványsportokba ölt százmilliárdokkal és a szétzilált oktatással a jövőben is nehéz lesz versenyeznie hazánknak.

Szeptember 15-én lesz 10 éve, hogy a Lehman Brothers értékpapírház csődjével a globális pénzügyi rendszer az összeomlás szélére került.  De a nagypolitikával kollaboráló vezető jegybankok közbeléptek és likviditás-cunamival (QE) árasztották el a rendszert.  Ennek eredményeképpen a világ adósságállománya mára eléri a globális GDP 318 százalékát – ez több, mint 40 százalékponttal magasabb a 2008-as pénzügyi válság kirobbanása előtti szintnél.

Egekben az adósságok

Míg 2008 végén az amerikai GDP 14,5 ezer milliárd dolláron állt, addig jelenleg 19,7 ezer milliárd dolláron, vagyis 36 százalékkal magasabb értéken. Ugyanezen időszak alatt az USA államadóssága 9,4 ezer milliárdról 21,6 ezer milliárdra nőtt – ez pedig hajmeresztő módon 123 százalékos növekedést jelent!  Az extrém alacsonyan tartott kamatoknak és a jegybanki nemkonvencionális eszközöknek köszönhetően az amerikai S&P 500 index a 2009-ben látott piaci mélypontokhoz 325 százalékkal áll magasabban, ezzel egyben az amerikai tőzsde történetének leghosszabb bull piacról beszélhetünk.

A fejlődő világ kevésbé eladósodott, mint a fejlett, de 2017-ben a világon Argentínában, Nigériában, Törökországban és Kínában nőtt a legnagyobb ütemben az eladósodás.  A 30 legnagyobb fejlődő ország együttes eladósodottsága a 2011-es 163 százalékról 2018 első negyedévére 211 százalékra nőtt a GDP arányában.  Sok fejlődő világbeli cég nyakig eladósodott dollárban, amikor az még alulértékelt volt és az amerikai kamatok elképesztően alacsony szinten álltak.

Szűkülő dollár likviditás

Káncz Csaba

Mára viszont beborult az ég, hiszen az emelkedő amerikai kamatok és Trump kereskedelmi háborús lépései teljesen elbizonytalanították a befektetői környezetet.  Igen ám, de 2018 és 2020 között mintegy 4,8 ezer milliárd dollárt kell visszafizetni a fejlődő világ cégeinek egy rendkívül kedvezőtlenné vált deviza- és kamat-környezetben.  Elég csak Törökországra pillantani – ahol a vállalati szektor dollár-eladósodottsága eléri a GDP 40 százalékát –, hogy ez micsoda politikai feszültséggel jár a zuhanó török líra környezetében.

Nem véletlen tehát, hogy az argentin, török, indiai és indonéz devizák az utóbbi hetekben történelmi mélypontokra estek. A globális pénzügyi rendszer dollár likviditását nemcsak az emelkedő FED kamatok csökentik, hanem Trump gazdagokat támogató adócsökkentései is, hiszen ez növeli a költségvetés hiányát, amelyet államkötvény-kibocsátással kell fedezni.

Sokakat meglepett, hogy a kedvező folyó fizetési mérlege ellenére a forint idén a térségünk legrosszabbul teljesítő devizája.  Pedig ez strukturális szempontból vizsgálva teljesen megalapozott értékítélet, hiszen az EU-támogatástól megtisztítva Magyarország növekedése a leggyengébb a régióban. A neofeudális társadalmi struktúrával, a szétzüllesztett intézményrendszerrel, a közbeszerzések körüli irdatlan anomáliákkal, a látványsportokba ölt százmilliárdokkal és a szétzilált oktatással pedig a jövőben is nehéz lesz versenyeznie hazánknak.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG