5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Allan Lichtman, aki az elmúlt 40 évben az összes elnökválasztás eredményét eltalálta előrejelzésében, úgy
látja kötéltáncot jár a Demokrata Párt elitje.

Allan Lichtman amerikai történészprofesszor, aki 13 pontos elemzőeszközével 1984 óta minden elnökválasztás eredményét pontosan megjósolta, úgy véli, továbbra is az ő módszere adhat választ arra, ki nyeri az idei elnökválasztást – mondta a szakértő podcastjában. Lichtman tudományosnak tartja módszerét, amelyet több mint 100 év elnökválasztásainak statisztikai feldolgozásával alakított ki.

Pontozásos rendszerrel latolgatja az esélyeket egy amerikai profeszor
Pontozásos rendszerrel latolgatja az esélyeket egy amerikai profeszor
Fotó: Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek

A 13 pont azokat az ismérveket jelöli, amelyek jelentős összefüggést mutatnak az elnökválasztások kimenetelével. Például recesszióban van-e az amerikai gazdaság a szavazás idején vagy sem, van-e független kihívója az elnöknek, történt-e a regnálása alatt nagy katonai vereség vagy elérte-e nagy külpolitikai sikert, zajlik-e társadalmi felfordulás az országban, karizmatikus-e az elnök vagy a kihívója vagy sem.

Ne figyeljenek a felmérésekre és a véleményvezérekre!

Lichtman a közvélemény-kutatásokat pillanatfelvételeknek tartja, amelyek hibahatára nagyobb az általában megadott plusz-mínusz három százalékpontos statisztikai hibahatárnál. Az elmúlt negyven évből sok példát tud mondani arra, amikor ezek téves eredményt mutattak. A legjobb ezek közül a 2016-os elnökválasztás, amikor rajta kívül csak egy további szakértő jósolta Donald Trump győzelmét annak ellenére, hogy minden felmérést Hillary Clinton vezetett. Jellemző, hogy 2016 júliusában 11 százalékpont volt az előnye a néhai ingatlanmágnás és valóságshow-sztárral szemben.

A szakértő további sokszor elismételt véleménye, hogy a tévé- és rádióstúdiókban megszólaló megmondóemberek, véleményvezérek tevékenysége a politikai szórakoztatóipar része. Ezek az emberek csak benyomásaikat osztják meg a közönségükkel. Például 2016-ban, amikor néhány hónappal a szavazás előtt megjelent az a hangfelvétel, amelyen Trump lekicsinylően beszél a nőkről, a megmondó emberek egyetértettek abban, hogy máris elvesztette a választásokat. Nem így lett.

Négy pont még bizonytalan

Lichtman módszere a regnáló elnök és párt hatalmon maradásának esélyét fürkészi. Ha a 13 pontból hat az elnök ellen szól, akkor elbukja a választást. Eddig két pont szólt egyértelműen Joe Biden ellen. Az egyik, hogy a demokraták rosszabbul szerepeltek a 2022-es időközi kongresszusi választáson, mint a 2018-ason. A másik, hogy Biden nem karizmatikus vezető.

A professzor nem foglalkozott külön az elnök és kihívója korával, illetve Trump bírósági ügyeivel. Ezek mindkettejük esetén a karizma hiányába számítanak bele. (Trumpért csak a választóközönség egy kis része rajong, szemben például Ronald Reagannel, akit a politikai paletta mindkét oldalán elismertek). Négy pont ingadozik. Az egyik, hogy lesz-e jelentős felfordulás – hasonló a „metoo” mozgalomhoz – a szavazás idején, a másik, hogy éri-e külföldön katonai kudarc az USA-t, a harmadik, hogy elér-e az elnök egy nagy sikert – például egy izraeli tűzszünet plusz a túszok kiszabadítása az lenne –, illetve hogy komoly szereplője lesz-e az elnökválasztásnak Robert F. Kennedy független jelölt. Az ilyen jelölt indulása mindig elégedetlenséget jelez az elnökkel szemben Lichtman rendszerében.

Egy pont ugrott és nagyon rezeg a léc egy másiknál

Biden indulása eddig stabilan biztosította az egyik pontot neki és a demokratáknak. Nevezetesen ha a
regnáló elnök újraindul második ciklusáért, akkor az esetek többségében meg is nyeri választást. Ezzel függ össze egy másik fontos ismérv, nevezetesen, hogy van-e kihívója a saját pártján belül. Bidennek nem volt, minden demokrata előválasztást óriási fölénnyel megnyert.

Az ellenpélda, amire Lichtman gyakran hivatkozik, ismét csak a 2016-os választás. Hillary Clinton nem örökölhette meg a hatalom lévő elnök pontjait a második ciklusát kitöltő Barack Obama után, mivel nem volt Obama alelnöke. Joe Biden akkor lemondott a jelöltségről a javára. Ráadásul Clintonnak kő kemény versenyben kellett megszereznie a demokraták elnökjelöltégét a Bernie Sanders szenátorral vívott előválasztási csatában. A helyzet tehát szerinte most a következő. Hiába alelnöke Kamala Harris az elnöknek, mivel Biden indulhatna második ciklusáért, a demokraták elvesztették azt az előnyüket, hogy a hivatalban lévő elnököt indítsák.

Ezzel háromra nőtt a hatalmon lévők bukását biztosan előrevetítő pontok száma Lichtman rendszerében. Biden elektorainak kötött mandátuma – miszerint az ő jelöltségét kell támogatniuk pártjuk augusztusi konvencióján – az elnök visszalépésével kötetlenné vált. Ez utat nyitott az előtt, hogy belső harc induljon az elnökjelöltségért a konvención. Ha ez megtörténik, akkor négyre nő a számukra vészjósló pontok száma. Így a négy billegőből elég kettőnek velük szembe fordulnia, és Lichtman módszere alapján elvesztik a választást. A professzor felhívja a figyelmet még egy történelmi tényre. Több mint 100 éve, 1900 óta nem fordult elő, hogy nyerjen egy olyan hatalmon lévő párt, amely nem a regnáló elnökét indította és elkövette azt a hibát, hogy politikusai belső harcot vívtak az elnökjelöltségért.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG