Emlékmű (123rf.com) |
Március 19-én a Der Spiegel online változata, augusztusban a Tagesschau és a Die Presse, júniusban és novemberben megint más német újságok nevezték „Európa elfelejtett háborújának” az ukrajnai konfliktust. A kifejezést azonban már 2014 júniusában is használták a még csak az év tavaszától fokozatosan kibontakozó háborúra, amely tehát még sincs teljesen elfelejtve, sokszor előveszik a témát.
Mi is történik most valójában? A Frankfurter Rundschau helyszíni tudósítása szerint állóháború van, egyfajta egyensúly alakult ki, amely azonban folyton áldozatokat követel. Tűzszünet, amely közben folyamatosan dörögnek a fegyverek. A cikk címe szerint ha a politika nem szól közbe, akkor ez még nagyon sokáig eltarthat. A Handelsblatt is azt állítja, hogy rendszeresen lövik egymást a felek kézifegyverekkel, mozsarakkal, sőt nehéztüzérséggel is.
Nehézfegyverekkel, mégis takaréklángon
Nehézfegyverekkel annak ellenére, hogy a 2015 február óta érvényes tűzszüneti megállapodás értelmében a tankokat és a nehézfegyverzetet (tüzérséget) vissza kellett vonnia a területről a feleknek. A tudósítások leírják, hogy az orosz fél csapatai kisebb támadásokat színlelnek, hogy a védők tüzelni kezdjenek, és így a tüzérség be tudja rejtekhelyeiket mérni.
A katonák ugyanis földsáncok mögül, bunkerekből, árkokból figyelik egymást. A másik tudósítás szerint volt olyan nap, hogy az egyik településre 1000 lövedék hullott. Ennek ellenére „takaréklángra kapcsolt” konfliktusnak nevezi a tudósító, ami történik.
Majdnem tízezer halott
Az újságírók szerint sok helyütt nincs gáz, távfűtés, és áram is csak időnként, amivel fűteni tudnak. A fűtés hiánya miatt a kijevi kormány a lakosság evakuálását fontolgatja egyes településekről. Sokan elmenekültek, egyes vidékeken már csak az maradt, akinek végképp nem volt hová mennie, például az idősek.
Az ukrán katonák a tudósítóknak aknamezőkről és orosz felderítő drónokról is beszéltek. Valamint arról, hogy az orosz felkelőknél az összes magasabb rangú tiszt az orosz hadsereg professzionális katonája. Friss ENSZ-adatok szerint 9758 halottat és 22 779 sebesültet követelt eddig a Donyeck-medencében vívott háború, a halottak közül több mint 2000 civil. Márciusban még 9160 halottról és 21 ezer sebesültről írtak szintén az ENSZ adataira hivatkozva. Az elmenekültek száma 800 ezerre tehető.
Ki sérti meg a tűzszünetet?
A front mintegy 600 kilométer hosszú, és közelében kétmillió ember lakik, köztük félmillió gyermek. Élelmiszer- és gyógyszerhiány van, mostanra a segélyszállítmányok is erősen elapadtak a tudósítások szerint.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet 600 megfigyelőt tart a térségben, akik a tűzszünet megsértését több mint ezer alkalommal regisztrálták. Jóval nagyobb számban találtak ilyen eseteket az ukránoknál, mint az orosz felkelőknél. Ám az orosz felkelők szemére meg azt vetik, hogy akadályozzák a szervezet munkáját és kevéssé vannak tekintettel a civil lakosságra – írja egy friss jelentés.