A lapnak az ügylethez közel álló körök megerősítették a 800 millió euró (több mint 220 milliárd forint) környéki vételárról szóló híreket.
A vásárlásról szóló hírek már tavalyelőtt felröppentek, de akkor még az álláspontok a lap szerint nagyon távol álltak egymástól.
Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.On elnök-vezérigazgatója pénteken szándéknyilatkozatot írtak alá az Országházban az E.On-csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek az MVM-re történő átruházásáról (vagyis annak megvételéről). Részletek >> |
Ám az E.ON mára beadta a derekát, és hajlandó az MVM által rászánt összeget elfogadni. A németek számára többi között a gazdasági válság okozta folyamatos keresletcsökkenés tetézte a gondokat. Ennek hatását a magyar–orosz szerződés keretei miatt a nagykereskedő nem tudja teljes egészében a beszállító orosz Gazpromra hárítani. Így a magyar befektetések közül mára a leggyengébb láncszemnek az E.ON-tulajdonú két központi gáztársaság bizonyult. Az E.ON a várható cégeladással a legkevésbé sem vonul ki Magyarországról, hiszen a lakossággal közvetlen kapcsolatban álló, 1996-ban privatizált áram- és gázszolgáltatókat megtartja - írja a Népszabadság.
A lapnak nyilatkozó szakértők úgy tartják, hogy a kabinet a Mol-részvény-vásárláshoz hasonlóan a 2008-ban felvett IMF-kölcsön maradékából állhatja az ügylethez szükséges több mint 200 milliárd forintot. A lap szerint az MVM részben ebből – állami tőkeemelés formájában –, részben kötvénykibocsátással vagy hitelfelvétellel teremtené elő a vételárat.