4p
Ketyeg az óra Brexit-ügyben: jelen állás szerint Nagy-Britannia jövő tavasszal akkor is kilép az EU-ból, ha nem állapodik meg Brüsszellel a távozás feltételeiről. Mivel az álláspontok továbbra sem közelednek, a rendezetlen Brexit egyre valósabb veszély.
Theresa May brit miniszterelnök (Fotó: MTI/EPApool/Will Oliver)


"Michel Barnier legyilkolta Theresa May brexites vámjavaslatait" – ezzel a főcímmel számolt be a Guardian a brit kilépési tárgyalások újabb, csütörtöki fordulójáról. A cím már jelzi, hogy Brüsszel és London álláspontja továbbra is merőben eltér, avagy – legalábbis a Downing Streetről nézve – az EU továbbra is lesöpri az asztalról London javaslatait arról, milyen kapcsolatokat tartsanak fenn egymással a Brexit után.

Mit szeretne London?

A brit kormány néhány hete tette közzé több mint százoldalas javaslatcsomagját, a Fehér könyvet. Ebben a többi közt egy szabadkereskedelmi térség és egy bizonyos szintű közös vámpolitika kialakítását javasolja az Európai Uniónak. A szabadkereskedelem az áruforgalomra terjedne csak ki, a szolgáltatásokra viszont nem, azaz a brit hazai össztermék 80 százalékát adó szolgáltatásokat tekintve a felek nem férnének a jelenlegi szinten hozzá egymás piacához.

London emellett nem alkalmazná tovább az unión belüli szabad mozgás alapelvét, azaz gyakorlatilag visszaállítaná a határellenőrzést. Ennek célja a bevándorlás kontrollálása és korlátozása. Theresa May brit miniszterelnök emellett ragaszkodik ahhoz, hogy a kilépés után is nyitott legyen a határ Észak-Írország és az Ír Köztársaság között.  A 499 kilométeres határ lesz majd az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi vámhatára. Itt jelenleg semmiféle útlevél- és vámellenőrzés nincs.     

Mi a fő probléma?

Brüsszel viszont a kezdetektől fogva azt mondja, hogy London nem tarthatja meg az EU nyújtotta előnyöket úgy, hogy közben nem vállal cserébe áldozatokat. Azaz nem tarthatja fenn az áruk szabad áramlását, miközben a személyekét korlátozza.

Kérdés az is, hogy miként lehetne az ír-északír határt a Brexit után is teljesen nyitva tartani úgy, hogy közben ne sérüljön se az EU vámuniójának integritása, se az Egyesült Királyság alkotmányos területi egysége.

London külön is tárgyal az uniós kormányfőkkel a lehetséges kompromisszumokról: Theresa May pénteken Sebastian Kurz osztrák kancellárral és Andrej Babis cseh miniszterelnökkel egyeztet majd Salzburgban, mielőtt megkezdi nyári szabadságát. A brit kormány képviselői pedig számos európai fővárosban lobbiznak azért, hogy rugalmasabbá tegyék az uniós álláspontot.    

Barnier: időpocsékolás a győzködés         

Az EU Brexit-ügyi főtárgyalója, Michel Barnier szerint időpocsékolás egyenként győzködni az uniós tagállamokat. „Csak az idejét pocsékolja, aki bármilyen kis különbséget szeretne találni a mandátumom és a kormányfők álláspontja között” – jelentette ki csütörtökön Brüsszelben az új brit Brexit-ügyi miniszterrel, Dominic Raabbal tartott sajtótájékoztatóján. Barnier szerint az uniós tagállamok vezetői nem megosztottak ebben  a kérdésben.

Hozzátette: az EU nem fogja engedni, hogy –  a közös vámpolitika részeként – Nagy-Britannia szedje be az uniós vámokat a hozzá érkező áruk után. "Az EU nem delegálja és nem is fogja delegálni az áfa- és a vámbeszedést egy nem EU-tag országnak, amely nem tartozik az uniós irányítási mechanizmus alá" - mondta az EU főtárgyalója.

Ketyeg az óra

Az álláspontok különbözősége miatt nagyon is valós annak a kockázata, hogy az Egyesült Királyság "véletlenül" megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, figyelmeztetett hétfőn Berlinben Jeremy Hunt. Az új brit külügyminiszter szerint a rendezetlen kiválás "egy emberöltőre megváltoztathatja a brit közgondolkodást Európáról, és olyan szakadáshoz vezetne, amely nagyon káros lenne." Emellett egy ilyen kiválás komoly gazdasági károkkal is járna a félelmek szerint.    

Az Egyesült Királyság a jelenlegi állás szerint 2019. március 29-én éjfélkor megszűnik az Európai Unió tagja lenni, akár sikerül megállapodni a kilépés feltételeiről, akár nem.

Új népszavazás?

Bár a brit kormányfő többször is kizárta egy újabb Brexit-népszavazás lehetőségét, a közbeszédben ez az igény időről időre felmerül. A napokban például John Major volt brit kormányfő nyilatkozott úgy, hogy egy második referendum morálisan igazolható lenne a Brexit-pártiak szerinte irreális kampányígéretei miatt.

Theresa May két tűz közé került: Miközben az EU-pártiak új népszavazást követelnek, addig az EU-ellenes erők keményebb fellépést sürgetnek Brüsszellel szemben. Ennek hiánya miatt július elején több miniszter is távozott a kormányból.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG