Fellegi Tamás |
Ezek voltak a fő kérdések, melyekről a Gazdasági Rádió Reggeli Monitor c. műsorában Fellegi Tamással, a Privatbankar.hu munkatársával beszélgetett a műsorvezető, Szűcs Péter.
Kína
Az első témakörben arról volt szó, hogy a kínai valuta már idén bekerül-e az IMF valutakosarába, és ezzel elnyerheti méltó helyét a világvaluták és tartalékvaluták között, mely a kínai gazdaság, ipar és külkereskedelem mérete alapján már rég megilletné.
A teljes interjút itt lehet meghallgatni >>> |
Kamatok
Egy hallgató azt kérdezte, miért nem lehet néhány hónapos időtartamra értékelhető kamatot kapni kisebb megtakarításra. A válaszban elhangzott, hogy a megtakarítók hosszú éveken át megszokták, hogy az állam, és közvetve a bankok ingyenebédet biztosítottak a pénztulajdonosoknak, majdhogynem az összegtől függetlenül. Ez azért volt, mert a jegybanki alapkamatot 10 éven át irreális ér értelmetlen magasságban tartotta a jegybank, ami a pénztulajdonosoknak extra hozamot jelentett, ugyanakkor az adófizetők összessége állja a számlát, miután így rendkívül magas lett az államadósság kamata.
A világban közben kialakult a 0 kamatok időszaka, és ehhez most mi is lelkesen csatlakozunk. Nincs értékelhető kamat, nem is lehet, mert a bank is csak akkor tud adni, ha a pénzt megfelelően be tudja fektetni. Így most nincsenek értékelhető kamatok, de legalább infláció sincs, vagyis reálértékét nem veszti a pénz. Ugyanakkor kedvező kamatot kínálnak a magánszemélyeknek árusított állampapírok: már egy éves papírnál is vannak elfogadható kamatok, 2-3 éves lejáratúaknál pedig a körülményekhez képest kifejezetten kedvezőek.
Népesedés
A harmadik téma a világ népesedési helyzete, és ennek várható gazdasági következményei. A kiinduló a jüan révén már említett Kína volt, amely sikeresen állította meg a korábbi túlzott népességnövekedést, és lassan stabilizálódik a népessége, jelenleg 1,4 milliárd fő. Első helyét viszont el fogja veszteni India javára, melynek most 1,28 milliárd a lakossága, de már ott is zajlik a növekedés lassulása, így várhatóan 1,6 milliárd körül megáll a növekedés.
Az érdekes viszont Afrika, ahol a jelenlegi 1 milliárdos lakosság megnégyszereződik a következő századfordulóig a jelenlegi trendek alapján. Ez komoly kihívást jelent a kontinensnek, ugyanakkor a gazdasági lehetőségek is szinte végtelenek: a jelenleg infrastruktúrával is alig rendelkező óriási térségek fejlesztése révén (az afrikaiak felét még az áram sem éri el, nemhogy az internet, nem beszélve az úthálózatról) a kontinens akár a világgazdaság motorjává is válhat.