Tüntetők ezrei követelik a spanyol kormánytól, hogy Spanyolország fogadjon be több menekültet a háború dúlta országokból, Barcelonában 2017. február 18-án. (MTI/AP/Emilio Morenatti) |
„Casa nostra, casa vostra” - a mi házunk (otthonunk) a ti házatok (otthonotok) is, vagy „Elég a kifogásokból, fogadjunk be most!”, „Nem kell több halál, nyissuk meg a határokat”, „Egyetlen ember sem illegális”. Ilyen szlogenek alatt Barcelonában szombaton 150-160 ezer főre becsült tömeg tüntetett azért, hogy Spanyolország fogadjon be több menekülteket.
Az ország ugyanis korábban 17 ezer menekült befogadását vállalta az EU felé, ám ebből végül csak 900, más források szerint 1100 főt helyezett el. A tüntetés így egyértelműen a spanyol központi kormányzat ellen irányult, amellyel Katalónia, az egyik legfejlettebb spanyolországi tartomány lakóinak folyamatosan konfliktusai.
Függetlenséget és menekülteket
A legutóbbi, hogy ismét függetlenségi népszavazást szeretnének tartani, amit a spanyol alkotmánybíróság alkotmányellenesnek deklarált, ennek ellenére mégis meg szeretnék tartani. Ám a tömeg az EU bevándorlás-politikájának átalakítását is követelte. Meglepő módon a tüntetést a függetlenség-párti szervezetek támogatták igazán.
Egyébként az El Mundo és az El País című lapok szerint minden politikai párt mögötte állt, kivéve a jobboldali-konzevatív PPC-t. Szakszervezetek és társadalmi szervezetek sorakoztak fel mögötte. A tömegről készült fotókról az derül ki, hogy a tüntetők között voltak ugyan bevándorlók is, a nagy többség azonban a tősgyökerese lakosok közül kerülhetett ki. (Albumok itt>>> és itt>>>.)
Nem kell több kerítés
A barcelonai polgármester beszédében kijelentette, Barcelona nemcsak Katalónia fővárosa, hanem a szolidaritásé, a megegyezésé, az emberei jogok és a béke védelméé is. A szervezők szerint ez volt eddig Európa legnagyobb menekültek mellett rendezett megmozdulása. A fő szervező, Rubén Wagensberg felszólította az Európai Uniót, hogy hagyja abba a pénzszórást a kerítésekre, és inkább a menekültek fogadására költsenek.
Ezen kívül szankcionálják azon EU-országokat, amelyek nem tartják be a megállapodásokat. (Nehéz ezen szavak hallatán nem Magyarországra gondolni – a szerk.) Korábban az EU 160 ezer, Görögországban és Olaszországban levő menekült elosztásáról határozott, azonban csak mintegy hét százalékukat fogadták be a tagországok. A felvonulást szimbolikusan a Földközi-tenger partján fejezték be, amelyben csak tavaly mintegy 5000 ember lelte halálát.
Kérmarmadot a menekültbarátoknak
Kritikus hangok szerint a demonstrációt a katalán függetlenség kivívásáért harcoló Asamblea Nacional Catalana (ANC) próbálta minél inkább a maga javára fordítani, a függetlenség szülgálatába állítani.
Németországban gyakoriak a menekültek mellett és ellen rendezett tüntetések egyaránt. A menekültekkel kapcsolatos problémák ellenére egy friss közvélemény-kutatás szerint a jelenlegi kormánykoalíció pártjai közül a kereszténydemokraták (CDU és CSU) 32, a szocialisták (SPD) 33 százalékos támogatással bírnak, ez együtt majdnem kétharmad.