Felülmúlja a piaci várakozást, miközben megegyezik az ING előrejelzésével a mai inflációs adat Virovácz Péter makrogazdasági elemző szerint. Komoly meglepetésről nem beszélhetünk, ami érdemben megváltoztatná a piac vagy akár a jegybank értékítéletét az inflációs környezet kapcsán - fogalmazott lapunkhoz eljuttatott kommentárjában. A részleteket megnézve sem láthatunk érdemi meglepetést. Fontos, ám előre látható változás volt, hogy 2014 után először az üzemanyagok ára éves összevetésben is emelkedett, mégpedig 1,6 százalékkal.
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője is hasonló véleményen van: szerinte az 1 százalékos eredmény elsősorban annak köszönhető, hogy az üzemanyagárakból eredő bázishatás halványult, és emiatt az inflációs főmutató, illetve a maginflációs ráta elkezdett összezárni. A szezonálisan igazított maginflációs mutató továbbra is arról tanúskodik, hogy mérsékelt az inflációs nyomás a magyar gazdaságban.
Mit tartogat a jövő?
Az Erste elemzője szerint idén 0,4% lehet az átlagos inflációs ráta, jövőre pedig átlagosan 1,9%-os inflációt vár. Így az előretekintő reálkamat hosszú távon is negatív maradhat.
Suppan Gergely, a Takarékban elemzője szerint novemberben részben bázishatások, részben a dohánytermékek jövedéki adójának emelése miatt az infláció 1,4%-ra emelkedhet, év végére pedig megközelítheti a 2%-ot, de a 3%-os inflációs célt várhatóan így sem éri el 2018 előtt, ami lehetővé teszi a kamatok tartósan alacsony szinten tartását, valamint a nem konvencionális eszközök alkalmazását. Az elemző idén szintén átlagosan 0,4 százalékos inflációs rátára számít.