Egy dátummegjelölés nélküli fotó egy tengeralattjáróról indított rakétakilövésről, amit az észak-koreai hírügynökség adott ki. EPA/KCNA |
A Reuters cikke szerint tegnap este újabb rakétakísérletet hajtottak végre Észak-Koreában, a dél-koreai és az amerikai légierő szerint interkontinentális ballisztikus rakétával, amelynek hatótávolsága már eléri az Egyesült Államok keleti partját, a hatótávolság ugyanis nagyjából 13 ezer kilométer. A kísérletre alig egy héttel azután került sor, hogy Donald Trump visszahelyezte Észak-Koreát a terrorgyanús országok listájára, ezzel újabb szankciók kiszabására adva lehetőséget. Dél-Korea és Japán már előre sejtették, hogy újabb kísérlet készül.
Az észak-koreai televízió közlése szerint a Hwasong-15 interkontinentális ballisztikus rakéta mintegy 4475 kilométer magasságba repült (ami egyébként tízszerese a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásénak), és mintegy 950 kilométert repült 53 perc alatt, mielőtt Japán közelében a tengerbe csapódott. A Pentagon ugyanakkor cáfolja, hogy a löveg valódi veszélyt jelentene az Egyesült Államokra, annak területére vagy szövetségeseire.
Európa és a NATO is elítéli
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elmondása szerint Phenjan ezzel a lépéssel ismételten megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsa által hozott határozatokat, veszélyeztetve a térség és a világ biztonságát. A katonai szövetség vezetője emellett újfent óva intette Észak-Koreát a további provokációktól, illetve az ország atom- és rakétaprogramjának beszüntetését és a párbeszéd felújítását sürgette.
Az Európai Unió külügyi szolgálata elfogadhatatlannak nevezte a történteket, amelyekkel Phenjan megsértette nemzetközi kötelezettségeit. Brüsszel a saját közleményében a rakétakísérletet "súlyos provokációnak" és "komoly fenyegetésnek" minősítette, továbbá hangsúlyozták, hogy "azonnali hatállyal, teljes mértékben, igazolhatóan és visszafordíthatatlanul" be kell szüntetnie a rezsimnek a kísérleti atomrobbantásokat és a rakétateszteket.
Egy éven belül kész lehet az atomprogram? Ennyi időt adnak ugyanis a dél-koreaiak arra, hogy Észak-Korea bejelentse: elkészült a nukleáris arzenálja. A részletekről itt, a korábbi észak-koreai rakétakísérletekről és az ezekre adott szankciókról pedig itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>> |