Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal a januári kiskereskedelmi forgalom első becslését. Tavaly decemberben 5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a nyers adat szerint, naptárhatástól megtisztítva 6,1 százalékos volt az emelkedés. 2017-ben a forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 4,9 százalékkal haladta meg az előző évit, míg a nyers adat 4,7 százalékos növekedést mutatott.
Kedden jelenik meg a GDP tavalyi negyedik negyedéves, és egész éves adatának részletes statisztikája. A GDP a nyers adatok szerint 4,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,8 százalékkal nőtt tavaly a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2017-ben a GDP 4,0 százalékkal emelkedett a nyers, és 4,2 százalékkal a kiigazított adatok szerint.
Sűrű lesz a szerda
A hét közepén az ipari termelés januári alakulásába kapunk betekintést, ekkor érkezik ugyanis a KSH első becslése. Az ipari termelés volumene tavaly decemberben 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 4,5 százalékkal emelkedett, mert 2017 decemberében kettővel kevesebb munkanap volt, mint az előző év azonos hónapjában. A tavalyi év egészében a termelés volumene 4,8 százalékkal nőtt 2016-hoz viszonyítva, amikor mindössze 0,9 százalékos volt a növekedés.
Emellett a Nemzetgazdasági Minisztérium is jelent szerdán, ekkor kaphatunk képet az államháztartás február végi helyzetéről. Januárban 192,8 milliárd forint pénzforgalmi hiánnyal zárt az államháztartás központi alrendszere. Az NGM közleménye szerint a központi költségvetés hiánya 258,9 milliárd forint volt idén januárban a tavalyi 65,9 milliárd forint többlettel szemben. A közlemény ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a januári államháztartási adatokat a gazdaság jó teljesítménye és az uniós források megelőlegezése határozták meg, a részletekről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>
A hét vége sem marad eseménytelen
Csütörtökön közli a KSH a fogyasztói árak februári alakulását. Januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, decemberhez viszonyítva pedig 0,3 százalékkal nőttek. Az év első hónapjában a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk, valamint az élelmiszerek ára nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Végül pénteken a januári külkereskedelmi forgalom előzetes adatáról kapunk közleményt. Tavaly decemberben a kivitel 2,5 és a behozatal 2,3 százalékos éves növekedésének eredményeként a külkereskedelmi többlet 513 millió euró volt, 23 millió euróval több, mint egy évvel azelőtt. Az áruforgalmi export értéke 2017-ben 100,581 milliárd eurót tett ki, és 8,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az import 11,1 százalékos emelkedéssel 92,499 milliárd eurót ért el. A 8,082 milliárd eurós külkereskedelmi többlet 1,643 milliárd euróval kevesebb lett az előző évinél.