A délutáni fékezés előtt az európai gyűjtőmutató újabb egyhavi csúcsot ért el napközben, január óta legnagyobb egyheti előretörésével.
A befektetőket lelkesítette az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szeptember végi értekezletéről csütörtökön este megjelent jegyzőkönyv, amely azt sugallta, hogy a világgazdasági lassulás láttán a döntéshozók nem tartják sürgősnek a kamatemelést az Egyesült Államokban. A legújabb elemzések "valamikor a jövő évre" teszik az amerikai szigorítást az eddig forgalomban volt, legkésőbb most decemberi konszenzus helyett.
Csak a szokásos
Zárás felé a hét végén szokásos profitkivétel lassította az emelkedést, miután a friss adatokból kiderült, hogy az Egyesült Államok vártnál kisebb deflációt importált külkereskedelmén keresztül szeptemberben, és a Fed egyik vezetője New York-i előadásában továbbra is kitartott a kamatemelés idei "időszerűsége" mellett. Igaz, hozzátette, hogy a gazdaság "lefelé mutató kockázatai sokasodtak" az utóbbi időben.
A befektetők tartanak a harmadik negyedévi vállalati jelentésektől is, így a New York-i tőzsdék megint lemaradtak. A beszámolási szezont hagyományosan megnyitó amerikai alumíniumipari cég, az Alcoa az előző negyedévinél és az egy évvel korábbinál jóval kisebb, és a piaci előrejelzéseknél is gyengébb eredményt ért el a harmadik negyedévben. Az elemzők átlagosan 4,5 százalékos évi profitcsökkenést jósolnak az S&P 500-ban lévő cégeknek
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,33 százalékkal volt az előző napi záróértéke fölött a pénteki kereskedés utolsó percében. Ugyanekkor a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,67 százalékkal, a frankfurti DAX-30 1,04 százalékkal, a párizsi CAC-40 0,53 százalékkal haladta meg a csütörtöki zárót. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 330,60 pontos, 1,53 százalékos emelkedéssel, 21 941,42 ponton zárt pénteken.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,13 százalékkal, az S&P 500-as 0,06 százalékkal, a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,33 százalékkal volt az előző napi záróértéke fölött.
Az euró 1,14 dollár alatt forgott, 0,78 százalékkal többet ért a bankközi piacon, mint csütörtök este. Svájci frankban 1,09 frank felett jegyezték, 0,27 százalékkal került többe. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj kora este hordónként (159 liter) 52,56 dollár volt, 49 centes napi árveszteséggel. A gázolaj ára tonnánként 75 centtel 487,00 dollárra nőtt, a normál benziné gallononként (3,78 liter) 0,0076 dollárral 1,4002 dollárra apadt az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) jegyzésében.
Az arany ára késő délután unciánként (31,1 gramm) 1157,17 dollár volt a csütörtök esti 1144,27 dollár után azonnali szállításra Londonban.