Egy titkos ukrajnai üzemben ügyes kezű mesterek műanyagot, fát és olcsó fémet használva azon dolgoznak, hogy megalkossák az ukrán hadseregben használatos fegyverek pontos mását – derül ki a Guardian riportjából.
A csapat több mint egy éve dolgozik együtt azzal a céllal, hogy a harctérre szállított „műalkotásaik” eltereljék az orosz tüzérség csapásait az igazi fegyverekről.
A megtévesztés ősi katonai praktika. Az egyik példa rá a harckocsik beceneve, a tank. A brit hadsereg ugyanis az első világháborúban víztároló tanknak álcázva szállította a harctérre a az első harckocsikat. A második világháborús normandiai partra szállás előtt a szövetségesek kirakat fegyvereket vonultattak fel Anglia délkeleti részén, hogy azt a látszatot keltsék, mintha Calais-nál akarnának partra szállni.
Az ukrajnai műhely munkatársai azzal mérik a sikerüket, hogy áltankjaik, álágyúik, álradarállomásaik milyen gyorsan semmisülnek meg az oroszok támadásai miatt. Ez mutatja ugyanis azt, hogy sikerült a költséges muníció pazarlására késztetni az orosz katonaságot. A csapat tagjai a Metinvest acélgyár alkalmazottai. Ennek a cégnek a tulajdonában van a mariupoli acélgyár, amelyet 2022 tavaszán hosszú, brutális ostrom után foglaltak el az oroszok. Három vezető állt elő a kamufegyvergyár ötletével abban az időszakban, amikor az orosz hadsereg óriási fölényben volt a hadszíntéren.
Húsz perc alatt kész
Munkamódszerük a fegyverek nyilvánosan elérhető fényképeinek tanulmányozásával kezdődik, majd ötletrohammal folytatódik arról, hogyan tudnák elkészíteni a lehető legolcsóbban az eszköz lehető legélethűbb mását. Ma már a fegyverek hőképét is tudják imitálni, hogy megtévesszék az éjszakai felderítőket.
Makettjeiket szétszerelt állapotban viszik a frontra, ahol állításuk szerint 20 perc alatt összeszerelhetők. A részben megsérült álfegyvereket helyre lehet állítani, hogy újra átverjék vele az ellenséget. A kísértet
hadsereg építői ezzel együtt azt szeretnék, ha munkájuk minél előbb feleslegessé válna.