11p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nacionalista politikusok, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök álma az erős nemzetállam. De vajon a világban szétnézve, valóban a nemzetállamok a sikeresebbek? Hány klasszikus nemzetállam lehet a világban GDP/fő szerint 20 leggazdagabb ország között? Kitalálná?

Sokat hallani mostanában, hogy a magyar jobboldal, a miniszterelnök erős nemzetállamot akar, nem holmi multikulturális, identitásvesztett országot. De biztos, hogy a nemzetállam jó a népeknek? Szétnéztünk kicsit a nagyvilágban.

A nemzetállam definíció szerint olyan ország, ahol az államhatár és egy nép földrajzi elhelyezkedésének határa nagyrészt egybeesik, azaz az országot túlnyomórészt egyetlen nép lakja. Tipikus példái ennek a Wikipedia szerint többek között Japán, amely nagyszámú lakosságával is kitűnik a sorból, valamint Albánia, Lengyelország, Izland, Málta, Portugália, Mongólia, Szváziföld – és Magyarország is.

Honnét kezdve nemzetállam a nemzetállam?

Ezekben az országokban mindenütt 95 százalék felett van a többségi nemzet aránya. Hogy pontosan hol a határ, amely felett nemzetállamnak lehet tekinteni egy országot, arra nem találtunk egyértelmű definíciót, valószínűleg egyéni megítélés kérdése. Húzzuk meg a határt önkényesen 90 százaléknál – ez alapján még Magyarország is elbírna majdnem félmillió új bevándorlót.

Országok GDP/fő és fő nemzetiség szerint
Nr. Ország GDP/fő Vezető nemzet
(USD PPP) aránya (százalék)
1 Katar 137 162 13
2 Luxemburg 97 639 63
3 Szingapúr 83 066 74?
4 Brunei 79 890 66
5 Kuvait 70 686 29
6 Norvégia 67 166 86
7 Egyesült Arab Emirátusok 66 347 15
8 San Marino 60 887 85
9 Svájc 58 149 76 (41)
Hong Kong 55 097 94
10 USA 54 370 ?
11 Szaúd-Arábia 52 311 72
12 Írország 51 284 88
13 Bahrain 49 020 46
14 Hollandia 47 960 81
15 Ausztria 46 640 85
16 Ausztrália 46 550 35
17 Svédország 46 219 73
18 Németország 46 216 72
19 Tajvan 46 036 84 (95)
20 Kanada 44 967 32
(Forrás: Wikipedia, IMF)

Nézzük a világ országait, vajon a nemzetállamok a legsikeresebbek? A siker vagy fejlettség mércéje persze sokféle lehet, nem csak anyagiakban mérik. De tegyük fel, hogy a sikeres ország egyben gazdag is, és vegyük az egy főre jutó GDP értékét, amit gyakran használnak. (Egyébként ebből is többféle számítás létezik, csak a Wikipedia és csak vásárlóerő-paritáson felsorol mindjárt hármat, vegyük az IMF listáját 2014-re.)

Olajmonarchia az élen

Az első helyen álló Katar, egy olajmonarchia, dugig van vendégmunkásokkal. A helyiek a munkaerő minimális részét teszik ki, ők is feltehetőleg az irányításban dolgoznak. A helyi lakosság aránya mindössze 14 százalék, csúnyán elözönlötték a migránsok, hoppá. Node az olajkincs véletlenszerű adottság, nyilván nem az olajmonarchiákhoz érdemes nekünk igazodni.

Mindjárt a második helyen Luxemburg áll, Európa egyik pénzügyi központja, nem miniállam, de nem is tipikus ország, megyényi, alig több mint félmillió lakossal. Ebből 37 százalékot tekintenek bevándorlónak, tehát cseppet sem nemzetállamról van szó.

Norvégia és az olaj

Szingapúr is atipikus, hiszen városállam, igaz, lakossága körülbelül akkora, mint Szlovákiáé vagy Horvátországé (5,5 millió). A 74 százalékuk kínai, a többi más nemzet, sok a külföldön született, úgyhogy szintén kiesik.

Két újabb, egyébként bevándorlókkal zsúfolt olajmonarchia után jön Norvégia, az első nagyobbacska európai ország, ötmillió lakossal (2013-ban). Már egy 2012-es hivatalos felmérés szerint is csak a lakosság 86 százaléka volt olyan személy, akinek legalább az egyik szülője Norvégiában született, ez azóta vélhetően csak fokozódott. Nemzetállamról tehát aligha beszélhetünk. Viszont nekik is van sok olajuk.

Mennyi svájci nem svájci?

A Budaörsnél alig nagyobb lakosságú San Marino-ról csak annyit, hogy ott is sok a jöttment külföldi, főleg olasz, a lakosság 15 százaléka. Az első igazán érdekes ország Svájc, ahol nincsenek bővében az ásványkincseknek, mégis nagyon gazdag ország.

Ennyi lenne a nemzetállam?

Olvasók vitatták nemzetállam-definíciónkat, ezért idéznénk két forrást az internetről.

– Itt egy hetvenes években készült tanulmányra hivatkoznak, ahol igen kevés klasszikus nemzetállamot találtak, bár pontos definíciót nem adnak: Transindex.ro

– Emitt pedig ezt írják (Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája): "Arend Lijphart szerint nemzetállamban a nemzetiségek
aránya 20%, Georg Brunner szerint 10% alatti. Országos szintre összpontosító csoportosításukat az államok regionális sajátosságaival finomító, Európa „nyugati” és „keleti” felén is használható felosztás: 
1. Homogén nemzetállam: a nemzetiségek aránya országos szinten nem éri el a 10%-ot, és nincs olyan nagyobb területi egysége az államnak, ahol többségben élnének. 
2. Nemzetállam: az állam egyes, jól körülhatárolt részein a nemzeti kisebbségek (abszolút) többséget alkotnak, de együttes arányuk országos szinten nem éri el a lakosság 10%-át.
3. Nemzetiségi állam: a nemzetiségek aránya az összlakosság 10 és 25%-a között mozog. 
4. Több, illetve soknemzetiségű állam: „a legnagyobb” nemzet nem éri a lakosság 75%-át."

Nehéz megmondani, mennyien nem svájciak a bő nyolcmilliós Svájcban, a hivatalos terminológia ugyanis megkülönbözteti a külföldieket (24 százalék) és a „migrációs háttérrel rendelkezőket” (2013-ben 35 százalék). Ők azok, akik már svájci állampolgárok, de például nem ott születtek, vagy legalábbis a szüleik nem ott születtek. De akárhogy csűrjük is, biztosan nem így néz ki egy nemzetállam.

Hong Kong, mint nemzetállam?

Hong Kong városállam szigetén 1841-ben 7450 ember élt, ma több mint hétmillió a lakosság. Kell-e ennél több? Egyébként is vitatható, hogy különálló állam-e, mióta visszatért Kínához. Viszont a lakosság 93,6 százaléka kínai, így akár nemzetállamnak is tekinthetnénk.

Az USA, a világ sok szempontból legsikeresebb országa, már csak biztosan nemzetállam, hiszen tele van amerikaiakkal, nem? Azt írja a Wikipedia, a 322 milliós lakosságon belül származás alapján 34 olyan nemzet van, amelynek fiai meghaladják az egymillió főt. Nevezik őket angol amerikaiaknak, ír amerikaiaknak, filippínó amerikaiaknak, latin amerikaiaknak…

A multikulti sátán

De lássunk csodát, még csak nem is az angol származásúak vannak többségben, ahogy gondolnánk. Kitalálná? Nem? A németek! 50 millió amerikai származik német földről, 37 millió az írektől, 31 millió a mexikóiaktól, és csak 28 millió az „angol amerikai”. A 322 millióból egyébként 45 millió fő nem az USA-ban született, ami 14 százalék, már csak ezért sem lehetne nemzetállam.

Hogy akkor most hány USA-állampolgár tartozik a fő nemzethez, meg sem merjük becsülni, lehet, hogy ez ott nem is igazán értelmezhető. A vallási és származási kontinensek, avagy bőrszín szerinti sokszínűség is megérne egy misét, de ne is vesztegessük erre a multikulturális borzalomra a szót, nyilván biztosan a szakadék szélén állnak, mint a kapitalizmus a hetvenes években.

Hiába szülnek szorgalmasan az ír nők?

Ott tartunk, hogy a világ első tíz plusz egy leggazdagabb állama közül csak egy tűnik nemzetállamnak, Hongkong, amely nem is teljesen önálló állam. Szörnyű, mi jöhet még? Például Írország, amely példaszerűen lábalt ki a válságból, ráadásul a jobbára katolikus ír nők is egész szorgalmasan szülnek, az talán csak nemzetállam?

Hát már nem, az utóbbi években oda is mentek bőven a fránya migránsok, holmi lengyelek, britek, litvánok és lettek, a Wikipedia szerint, és már 2011-ben 12 százalék volt a „nem ír nemzetiségűek” aránya. Önkényesen meghúzott 90 százalékos határunk alatt van az őslakosság tehát.

A GDP-lista 14. helyen álló Hollandia a hollandoké vajon? Nem bizony, kicsit régi, 2007-es adatok szerint 80,6 százalék volt az arányuk, a többi rengeteg más nemzet között oszlik meg. Valószínűtlen, hogy azóta ez az arány nagy mértékben javult volna.

Németek és osztrákok

Ausztria lakosságának 85 százaléka osztrák, tudjuk, kik vannak még ott: Törökök, jugók, magyarok, románok, lengyelek, kelet-németek. Németországban, Európa egyik legsikeresebb gazdaságában Svájchoz hasonlóan megkülönböztetik a külföldieket a migrációs háttérrel rendelkező német állampolgároktól. Az adatok sem mindig frissek, de az biztos: már legalább a lakosság negyede, inkább harmada nem német vagy nem teljesen német származású. (Erről itt írtunk bővebben.)

Az egyik féle han kínai és a másik féle han kínai

Ausztráliában a lakosság 35 százaléka vallotta magát ausztrálnak a 2011-es népszámlálás során, 36 százalék angolnak, még ha együtt számoljuk őket, ez akkor is csak 71 százalék. Sőt a további 9 százaléknyi skóttal sincs ki a 90 százalékunk, bár ha esetleg az íreket is oda sorolnánk… na jó, szóval ők sem nemzetállam, az biztos.

Tajvanon a lakosság 95 százaléka han kínai, de megkülönböztetik a tajvani születésűeket a kontinensen születettektől. Így ha akarjuk, 95 százalékkal nemzetállam, ha akarjuk, akkor 84 százalékkal nem az. Ráadásul a hanok között is vannak alcsoportok, és a magyar nyelvű Wikipedia-szócikkből ítélve a lakosság jó része is identitászavarban szenved, hogy ők most inkább kínaiak vagy tajvaniak.

Húszból nulla, tusé

Kanada harmada kanadai, ötöde angol, hatoda francia, németek, írek, skótok, bennszülött indiánok és innuitok… nem is folytatjuk. Van egy rossz hírünk a nemzetállam-rajongóknak, a Föld húsz leggazdagabb országa között nem találtunk egyetlen tipikus nemzetállamot sem, hacsak Hong Kongot vagy Tajvant nem óhajtják annak tekinteni.

A 21.-30. hely között több fontos európai ország van, mint Franciaország, Nagy-Britannia, Belgium, amelyek véleményünk szerint már szintén nem tisztán nemzetállamok. Magyarország a 49., Lengyelország és más kelet-európai országok is ahhoz közeli helyezést értek el a GDP szempontjából, a listán egyébként 187 ország van.

A legnagyobb nemzetállam szenved

A kicsi, de nemzetállam Izland a 22., a nagy nemzetállam Japán a 28. helyen van. Nem mellesleg évtizedek óta stagnáló gazdasággal, elöregedő és zsugorodó lakossággal.

Ha a kedves olvasó tud olyan országlistáról, amely alkalmasabb a fejlettség, sikeresség mérésére, mint a GDP/fő, kérjük, írja meg kommentben, lehet, hogy azt is megvizsgáljuk.

Mi volt előbb, a nemzetállam vagy a gazdagság?

Szinte halljuk, amint azt mondják a nacionalisták, hogy „persze, ezek az országok nemzetállamként lettek sikeresek, aztán elözönlötték őket a migránsok, mert élősködni akartak rajtuk”. De ez nem igaz, vagy csak részben.

Németország, kisebb mértékben Ausztria, Svájc már évtizedekkel ezelőtt is munkaerő-hiánnyal küzdött, a hatvanas-hetvenes években maguk kezdtek vendégmunkásokat hívni, persze jöttek azok aztán önként is. A bevándorlók jelentős részben olyan munkákat végeznek el, amelyeket a helyi lakosság már nemigen akar. Ezen kívül az uralkodó nemzet fiai öregszenek, fogynak, így alapesetben, a menekültpániktól eltekintve támogatják a bevándorlást. Jól tudják, hogy szükségük van rá.

Norvégia, Svédország vagy Svájc simán megtehette volna, hogy lezárja határait, kerítéseket épít, és nem enged be senkit sem. Nem tették, és sem ők, sem más európai országok nem rokkantak bele abba, hogy befogadóak voltak. (Mondjon három olyan modernkori országot, amelyek a bevándorlásba rokkantak bele.) Az olyan nagyon multikulti és nagyon sikeres államokról, mint USA, Ausztrália, Kanada, nem is beszélve. Ezekben a sokféle nemzetiségű és vallású bevándorló a kezdetektől fogva együtt építette fel az országot.

Franciaország, Nagy-Britannia már gyarmatbirodalma miatt is korábban számos bevándorlót vonzott, szépen kibírták (bár a franciaországi merénylet-sorozat most súlyos integrációs problémákra utal). Luxemburg egy átjáróház, a multikultiból él, tele van külföldi bankokkal, befektetési alapokkal, vállalatokkal, adóparadicsom. „Bevándorlói” főleg európaiak, az ezer főre eső bankárok és vállalatvezetők aránya hatalmas lehet.

Az olajmonarchiák külön kategória, ezeket azért lepték el a migránsok, mert a helyi lakosság nem akart dolgozni és behívta őket. Ugyanúgy, ahogy sok lottónyertes sem akar. Katarban például a lakosság 14 százaléka dollármilliomos. Ön akarna dolgozni, ha lenne 1-2 millió dollárja?

A fejlettségi listát nézegetve inkább azoknak van igazuk, akik szerint a bevándorlás, legalábbis hosszabb távon, jót tesz egy ország fejlődésének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG