A megegyezés öt különböző részből áll, és érdekes módon nem hozzák nyilvánosságra teljes szövegét, nehogy iszlamista csoportok megzavarják a végrehajtást, különösen a humanitárius akciók esetében. Az Iszlám Állam végül is még létezik, bár eléggé megroggyanva és feltehetőleg már csak rövid ideig, de ő a közös ellenség, a megegyezés a rajta kívüli meglehetősen sokszínű szír politikai csoportokra, és persze az őket képviselő két nagyhatalomra vonatkozik. Emellett a Bloomberg szerint azt is jelezheti titkolózás, hogy inkább a gyors végrehajtásra figyeljenek, és közben el akarják kerülni a nyilvános vádaskodást, hogy ki miért nem hagyja abba a harcot.
Aszad korlátokat kap
Az oroszok által támogatott Aszad elnök eddig minden ellenzéki erőt pusztítandó ellenségnek tekintett, de szembe kellett néznie a realitásokkal, hogy egyedül többé már nem uralhatja az országot, ezért a többi erő elleni harcot be kell szüntetnie, és ez a másik oldalra is vonatkozik, amely ugyanakkor sokkal széttagoltabb. A megállapodás nyilvános része szerint Aszad erői vállalják, hogy az Aleppó városának egy részét birtokló ellenzék elleni harcot nem folytatják, és beengedik a humanitárius ellátmányokat, és az ellenzék is abbahagyja az aleppói harcot.
Az előnyök
Ha a feltételek egy héten át teljesülnek, a két nagyhatalom felállít egy szervezetet, amely a jövőben koordinálni fogja az Iszlám Állam elleni harcot. Van viszont még egy erő, akit korábban terroristának minősítettek, hisz az al-Kaidához tartozott. A Nuszra Front nevű szervezet ellen addig mindkét oldal küzdött, pontosabban a korábbi tűzszünetek rá nem vonatkoztak. Most a megállapodás szerint Aszadék önszántukból nem harcolhatnak ellene, de a közös koordináló szervezet szervezheti az ellene való harcot, márpedig ők Aleppónál igen erősek, így Aszad mégis elérhet valamit a városban, számára ez lehet a fő előny.
Amerika számára viszont az a kedvező, hogy ha az együttműködés megvalósul, Aszad erői és az oroszok nem indítanak egyedi akciókat, azok az összehangolás okán amerikai kontroll alatt lesznek. Ugyanakkor Amerika számtalan kisebb csoportot támogat, miután nincs egységes ellenzék, és ezek maguk is, valamint az általuk ellenőrzött területek is áttekinthetetlenek. A legnagyobb kockázat a megegyezésre nézve az, hogy valamelyik csoportocska elfoglal egy falut, Aszad erői pedig harcba szállnak vele, hozzáfűzve, hogy Amerika terroristákat támogat.
Bizalomhiány
A legnagyobb nehézség a bizalom hiánya. A két nagyhatalom még csak megbízik egymásban, akkor is, ha más helyszíneken ellentéteik vannak, de a szíriai helyi résztvevők között a bizalom szikrája sincs meg. Ez a későbbiekben, az Iszlám Állam és a Nuszra legyőzése után is súlyos gond lesz, hisz ez a színes társulat feltehetően képtelen lesz egyetértésre jutni. Persze a lényeg most úgy is az, hogy nyugalom legyen, amíg az Iszlám Államot végképp felszámolják, utána pedig valószínűbb és értelmesebb megoldás lehet Szíria felosztása etnikai és vallási vonalak szerint.
Ezért gyűltek?
A hír fényében már jobban érthető, miért siettek újabb résztvevők a szíriai harcba az elmúlt napokban. A megállapodás előtt meg akartak érkezni, esetleg részt venni az immár koordinált műveletekben, de akár az sem kizárt, hogy a nagyhatalmak bátorították őket, miután valakinek továbbra is harcolni kell majd az Iszlám Állam ellen, miközben szír erők ezt eddig is korlátozottan tették, és mozgásterük még szűkebb lesz.