Donald Trump amerikai elnök nyilatkozik az elnöki különgépen. (Kép forrása: MTI/AP/Alex Brandon) |
Az egyik kormánypárti napilap fideszes forrásból úgy értesült, hogy „a pártban azzal számolnak, a CEU kapcsán kialakuló tiltakozás nyomán kirajzolódhat akár a teljes Soros-hálózat. Egy részük - többen éppen a CEU-n végzettek közül - jelenleg részt vesznek a migrációs útvonalon lévő államok, így például Macedónia és Albánia destabilizációjában, az úgynevezett NGO-kon keresztül.” Nos, az ilyen hozzáállással a hazai kormánypárt vezetője nem mostanában fogja koptatni a Fehér Ház parkettáit.
Harci helikoptert vegyenek!
De ha feltételezzük, hogy a Fidesz elnöke még nem adta fel washingtoni látogatásának tervét, vajon milyen lépést kellene tennie, hogy a célját elérje? Nos, onnan is kiindulhatunk, hogy a szintén Putyin-barát Milos Zeman cseh elnöknek már van erre a hónapra érvényes meghívója a Fehér Házba.
A döntő különbség Zeman és Orbán között a Heti Válasz informátora szerint az, hogy Csehország érzékelte az új idők új szeleit Washingtonból és a félmilliárd eurós harci helikopter-tenderén az amerikai ajánlat mellett döntött, holott az volt a legdrágább ajánlat. Trump ugyanis megrendeléseket akar látni az amerikai gyárak számára és diplomáciáját is ehhez igazítja. Az elnök alapjában véve üzletember, aki élete nagy részében nem egy ideológia szemüvegén keresztül nézett a világra, hanem kizárólag abból a szempontból értékelt mindent, hogy az anyagilag megéri-e.
Hova folyt itthon a pénz?
Káncz Csaba |
Az a pár nappal ezelőtti Simicskó István védelmi miniszterrel folytatott interjúban viszont újonnan megerősítésre került, hogy bár hazánknak is égető szüksége lenne a harci helikopterpark megújítására, ebből belátható időn belül semmi sem lesz. Ahogy Simicskó fogalmazott: „minkenki jól tudja, hogy ez komoly pénzügyi ráfordításokat igényel.” Pedig a helikopterek beszerzése egy évtizede van napirenden, de előrelépés nem történt. Így jutottunk el ahhoz a szégyenteljes helyzethez, hogy az elmúlt évek mulasztásai miatt - megfelelő hazai helikopterek hiányában - csak amerikai helikopterek tudták kiszolgálni a magyar kommandósok tavaly őszi hadgyakorlatát.
Holott a pénz igenis megvolt rá itthon, csak épen nem látványsportok támogatására kellett volna költeni 2011 óta 415 milliárd forint közpénzt. Akkor az ország védelmi képességei ma másképp állna, ki lehetne írni a helikopter-tendert is, amely elméletileg akár megelőlegezhetett volna egy meghívást is a Fehér Házba.
Berlin is érzi, hogy Trump kedvében kell járnia, ezért tárgyalásokat kezdett a Lockheed Sikorsky-val 40 darab King Stallion forgószárnyas repülőgép megvásárlásáról. Ez a gép többe kerül, mint az F-35A vadászgép, amely pedig darabonként 100 millió dollárt kóstál. Berlin tehát próbál megfelelelni az óriási washingtoni nyomásnak, hiszen Trump a múlt hónapban a Twitter mikroblogon azt írta: Németország „óriási összeggel” adós, és jóval több pénzt kellene fizetnie az Egyesült Államoknak azért a „nagyszabású és rendkívül drága védelemért”, amelyet Washington nyújt Németországnak.
Káncz Csaba jegyzete