1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elemzők szerint rövid távon kedvező a magyar költségvetés egyenlegének brüsszeli megítélése, de hosszabb távon még vannak bizonytalanságok, hogy teljesíthető-e a 3 százalék alatti GDP-arányos hiány, és hogy Magyarország kikerülhet-e a túlzottdeficit-eljárás alól.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint jövőre 3 százalék alatt marad a GDP-arányos államháztartási hiány Magyarországon, de évről évre nő a deficit. A bizottság által készített gazdasági elemzés szerint idén a GDP 2,5 százaléka, jövőre pedig 2,9 százalék lesz az államháztartási hiány. 2014-ben a GDP 3,5 százalékára emelkedik Magyarországon a deficit. Részletek >>

A nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Bizottság pozitív bizonyítványt állított ki a magyar gazdaságpolitikáról, és jövőre megszűnhet az országgal szembeni túlzottdeficit-eljárás. A 2014-es brüsszeli hiányprognózissal ugyanakkor nem ért egyet a kabinet, a 2013-as 0,3 százalékos bizottsági előrejelzésnél pedig magasabb, 1 százalék feletti gazdasági növekedéssel számol. Matolcsy György  szakminiszter szerdai sajtótájékoztatón nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy lesz-e harmadik Matolcsy-csomag. Részletek >>

Pro: kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól

Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint pozitívum, hogy az Európai Bizottság megítélése szerint idén és jövőre is 3 százalék alatt marad a GDP-arányos hiány Magyarországon. Kifejtette: a bizottság ugyanakkor a kormány prognózisánál jóval alacsonyabb, 0,3 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2013-ra.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós előrejelzés lényegében megfelel a piaci konszenzusnak, és alacsonyabb adóbevételekkel számol, a jövő évi deficitcél-prognózisok közötti különbség is ebből adódik.

Jobbágy Sándor szerint 2013-ra vonatkozóan várhatóan nem szükséges újabb kiigazítás, de ha a kormány tartja magát a 2,7 százalékos deficitcélhoz, akkor ennek eléréséhez néhány 10 milliárd forintos intézkedéscsomag szükséges.

Arról, hogy Matolcsy György szerint a kormánynak jó reményei vannak arra, hogy 2013-ban egy százalék feletti legyen a gazdasági növekedés mértéke, a CIB elemzője úgy vélekedett, hogy ez inkább egy optimista forgatókönyv, az exportpiacok helyzete, valamint a bejelentett két kiigazító csomag által visszafogott belső kereslet miatt nem valószínű ekkora GDP-bővülés. Jobbágy Sándor elmondta: a CIB előrejelzése a 2013-as növekedésre kissé optimistább a bizottságénál, a bank 0,6 százalékos bővülést vár.

A túlzottdeficit-eljárás (EDP) alól 2013 közepén kikerülhet Magyarország - vélekedett Jobbágy Sándor. Kifejtette: addigra meglesznek a 2012-es végleges számok, időarányosan látható lesz a 2013-as költségvetési előirányzat teljesülése, valamint kiderülhet, hogy 2014-ben is tartható-e a 3 százalék alatti hiány. Utóbbi kapcsán a szakértő megjegyezte: ennek teljesüléséhez valószínűleg további intézkedések lesznek szükségesek.

Kontra: nem kerülünk ki a túlzottdeficit-eljárás alól

Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője szerint annak ellenére, hogy kedvezőnek tűnik az idei és jövő évi, a GDP-hez viszonyított 3 százalék alatti államháztartási hiányra vonatkozó várakozás, összességében "nem túl jó" az Európai Bizottság prognózisa. Mint mondta, az előrejelzett három évben együtt nem lesz folyamatosan és tartósan 3 százalék alatt a hiánycél, és ez a túlzottdeficit-eljárás szempontjából nem alapozza meg, hogy Magyarországot kivegyék az eljárás hatálya alól.

A közgazdász szerint 2014-re jelentősen romlik a hiánymutató, de részben már 2013-ban is a kormány által várt szint felett lesz a hiány. A 2,9 százalék felette van a kormány 2,7 százalékos céljának, és közel, "hibahatáron belül" van a 3 százalékhoz képest - jegyezte meg.

Az elemző kiemelte, hogy az Európai Bizottság számításai azon alapulnak, hogy a költségvetés tartalékait nem használják fel. "Gyanítom, hogy ezek egy részét nem lehet csak úgy eltörölni" - tette hozzá.

Kondrát Zsolt szerint óvatosan kell értékelni Matolcsy György szerdai bejelentését arról, hogy gyorsabb lehet a jövő évi növekedés. Mint mondta, nem történt olyan fejlemény, ami megalapozná ezt a magasabb számot.

Az MKB Bank elemzője szerint az Európai Bizottság jelentése úgy is értelmezhető, hogy a jelenlegi körülmények közepette ők nem hajlandóak hitelmegállapodást kötni a magyar kormánnyal. Emlékeztetett: Brüsszel fontosnak tartja, hogy a kormány fenntartható módon, folyamatosan 3 százalék alatt tartsa az államháztartási hiányt.

A közgazdász elmondta: a közelgő első negyedév jelentős devizaadósság-lejáratai lépéskényszerbe hozhatják a kormányt. Egyrészt a kormány törekedhet gyors megállapodásra, jóllehet ez az elemző szerint nem túl valószínű. Második lehetséges forgatókönyv, hogy a kormány devizakötvényt bocsát ki, amellyel fedezheti a devizaadósság törlesztését legalább az első negyedévben, de ezzel a taktikával a kormány akár a választásokig is kihúzhatja megállapodás nélkül. Harmadrészt pedig további nemszokványos intézkedéseket jelenthet be a kormány, amivel 2013 negyedik negyedévéig húzhatja a döntést a megállapodásról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG