Sugárzott a boldogságtól Matolcsy György arca
A kormány örömmel fogadta az Európai Bizottság (EB) őszi prognózisát, az EU legfőbb végrehajtó szerve országjelentésében a tavaszi hiányprognózisát nem korrigálta, vagyis arra számít, hogy Magyarország idén és jövőre is a 3%-os referenciaszint alatt tartja a deficitet, ugyanakkor 2014-ben már 3,5% lesz a hiány. Matolcsy György szerint az "Európai Bizottság papírja" pozitív bizonyítvány Magyarország számára. "Azt jelzi, hogy jó pályán halad Magyarország, hogy a gazdaságpolitika olyan pályára állítja Magyarországot, hogy jövőre 0,3%-os növekedés, utána pedig ezt meghaladó, 1,3%-os, de még mindig szerény mértékű növekedés jellemzi majd a gazdaságot" - mondta a miniszter mai sajtótájékoztatóján Budapesten.
Matolcsy szerint a jelentés legpozitívabb üzenete az, hogy Magyarország képes volt javítani a strukturális hiányt - csak 2012-ben 2,25%-kal. Ez pedig azt jelenti, hogy az elmúlt 3 évet alapul véve a strukturális deficit 0,5%-kal javult, vagyis sikerült ellensúlyozni a 2009. és 2010- évi egyenlegromlást.
A Bizottság szerint 2013-ban további 0,5%-kal, 2014-ben pedig 1%-kal javul a GDP-arányos strukturális hiány.
Az Ecofin-nak idén még lesz egy tanácskozása, a túlzottdeficit-eljárások ügyében azonban várhatóan jövő márciusban és júniusban hoznak majd döntést. Legkorábban Magyarország tehát tavasszal kerülhetne ki - 2004 óta először - az ún. EDP-ből, de a kormány úgy számol, hogy ez a kedvező döntés nyárra születhet meg. |
Az értékelés mellett a kormány örömmel fogadta azt is, hogy az "uniós szakemberek átálltak a magyar módszertanra", igaz nem mindenben. Matolcsy György szerint abban nem értenek például egyet az EB-vel, hogy a deficit 2014-ben elszáll. "Bámulatos előrelátás" kell hozzá, hogy valaki megjósolja a 2014-es hiányt úgy, hogy "még nincs is 2014-es költségvetésünk, a 2013-as is csak most lesz meg" - mondta a miniszter, jól lehet az EB a tavaszi és az őszi előrejelzéseiben rendre 2-3 éves prognózisokat ad. Arról nem is beszélve, hogy a kormány a 2013-as költségvetés első változatát a "stabilitás jegyében" már júniusban elfogadta.
"A bankok hiteleznek majd, mert kamatot kell fizetniük"
Matolcsy szerint az EB előrejelzése nem helytálló feltételezésekből indul ki, lényegi a kormány és Brüsszel véleménykülönbsége például a bankadó tekintetében. Matolcsy szerint például nem igaz, hogy a bankokra rakott terhek miatt a hitelezés továbbra is akadozni fog (az MNB legfrissebb jelentése is azzal számol, hogy 2015-ig nem fog javulni a helyzet). A nemzetgazdasági miniszter szerint a bankoknak betéti kamatokat kell majd fizetniük, amihez hitelezniük kell, a szaktárca azzal számol 2013 közepén megindul a hitelezés.
Nem értünk egyet Brüsszellel, de nem stimmelnek a számok
A nemzetgazdasági miniszter szerint az autóipari kapacitások (Audi, Mercedes, Opel) felfutása miatt már önmagában 1% lehet a gazdaságbővülése jövőre, de Matolcsy szerint "jó reményünk van rá, hogy a növekedés e szint felett legyen". |
Matolcsy György a sajtótájékoztatón elmondta, hogy jövőre 1% feletti növekedéssel számolnak, noha a Brüsszelnek küldött legutóbbi EDP-jelentésben rontották a növekedési prognózist 0,9%-ra. A Bizottság 0,3%-os növekedéssel számol, Matolcsy szerint az ebből eredő eltérés elegendő lesz például arra, hogy a módosított deficitcél tartása mellett is elindulhasson a tanári életpályamodell. A növekedésre adott eltérő prognózis jól jelzi, hogy az Unió szerint a Matolcsy által bejelentett kiigazítások milyen nagy mértékben vetik vissza a magyar gazdaságot, míg a magyar kormány szerint a 765 milliárdos megszorító csomag jövőre mindössze 0,1 százalékpontnyi romlást eredményez.
A kormány szerint a jegybanki veszteségek sem lesznek olyan súlyosak, ahogy azt a Bizottság várja, továbbá Matolcsy arról beszélt, hogy jövőre már a fogyasztás bővülésével számol (holott az EDP-jelentésbe az NGM október közepén még azt írta, hogy visszaeséssel számol jövőre). Az eltérés oka valószínűleg az, hogy a kormány a legutóbbi prognózisaiban már igyekezett egy szigorú, konzervatív becslésen alapuló makropályát felvázolni.
Matolcsy szerint a kamatkiadások is elmaradnak majd attól, amit az EB jósol, a miniszter bízik benne, hogy jövőre mindenképp megegyezünk az IMF-fel. A Bizottság a tárgyalásokat jellemző bizonytalanságok miatt ezzel nem számol.
Bámulatos előrejelzés: lesz-e újabb megszorító csomag?
Jövő hét szerdán kell előterjesztést készítenie Matolcsy Györgynek a kormányfő utasítására az országjelentés alapján arról, hogy szükségesek-e további kiigazító lépések. A sajtótájékoztatón a szakminiszter nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy lesz-e harmadik Matolcsy-csomag. Mint mondta ahogy "bámulatos előrejelzés a Bizottság részéről, hogy megmondja a 2014-es hiányt, úgy bámulatos előrelátás volna a részemről, ha most arról tudnék nyilatkozni, mi lesz a jövő héten". Az NGM-ben darabjaira szedik a Bizottság mostani jelentését, azt is megvizsgálják, hogy bizonyos mutatók alapján Magyarország hogy áll most az európai rangsorban, s csak ezek után teszi meg a miniszter a javaslatait.
Nem sikerül a sarokszámokat kőbe vésni?
"Ezt a csatát megnyertük" |
A nemzetgazdasági miniszter szerint a megemelt hiánycél valóban kőbe van vésve, így azokon a kormány biztosan nem változtat, ellenben más sarokszámokat kénytelenek lehetnek átírni. Igaz ez 2012-re is, az önkormányzati adósság átvállalása miatt "technikai okokból" már az idén korrigálni kell néhány számon - ismerte el Matolcsy. Az adóváltozások miatt elképzelhető, hogy a 2013-as számokon is változtatni kell, a mai kormányülésen például döntés születhet az iparűzési adó és cafeteria adószabályainak tervezett módosításának felülvizsgálatáról.
A kormány összességében pozitívan értékeli a jelentést, mint Matolcsy György mondta "ezt a csatát megnyertük". Nem lesz ugyanakkor egyszerű meggyőzni arról az európai pénzügyminisztereket, hogy a hiány 2014-ben is 3% alatt lesz. Ezt valószínűleg tudják az NGM-ben is, nem véletlenül számolnak azzal, hogy legkésőbb jövő júniusban kerülhetünk ki az eljárás alól, nem pedig már tavasszal.
A további kiigazítások lehetőségéről Matolcsy azt mondta, "ami nincs becsukva, az még ki van nyitva", vagyis elképzelhetőek jövő szerdán újabb bejelentések. Ugyanígy nyitott kérdés az, hogy megszüntetik-e a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárást: ez a Bizottság mostani prognózisa után koránt sem egyértelmű. És ne feledjük, az EDP Brüsszel egyetlen eszköze arra, hogy megregulázza Magyarországot, ha nézeteltérés támadna ismét a felek között. És vitás pontok még mindig vannak - erre Matolcsy György is többször utalt.