4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olaj árát látszólag az határozza meg, hogy az Arab-öbölből induló tankhajóknak meg kell kerülniük Afrikát Európa felé a vörös-tengeri válság miatt. Valójában ennél sokkal összetettebb a helyzet.

A Brent olaj árának alakulásakor figyelembe vett helyi fizikai piaci olajfajták árát ugyan alapvetően a vörös-tengeri hajózási útvonalon kialakult szűk keresztmetszet határozza meg, ám számos egyéb tényezőt is figyelembe kell venni – derült ki a Reuters olajpiaci összefoglalójából, amely a londoni tőzsde piaci elemzésre alapul.

Zűrvavaros az olajpiac. Fotó: Depositphotos
Zűrvavaros az olajpiac. Fotó: Depositphotos

A legfontosabbak ezek közül, hogy a kínai kereslet egyenetlen, illetve hogy egyre erősebb a verseny azokért az olajszállítmányokért, amelyeket korábban sem hajózták át a Szuezi-csatornán. Elemzők szerint mindez az európai piacon látszik a legjobban.

„A Brent határidős jegyzésein látszik a legjobban annak hatása, hogy az olajszállító tankereknek el kell kerülniük a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán áthaladó útvonalat a jemeni húszi milícia rakéta- és dróntámadásai miatt” – mondta a Reutersnek Viktor Katona, a Kpler olajpiaci kutatóintézet elemzője. A konfliktus legnagyobb vesztesei az európai olajfinomítók.

A Brent aktuális, havi árfolyamához képest a hat hónapos határidős jegyzés hordónként 2,15 dollárral volt magasabb január közepén. Ez volt a legnagyobb különbség november eleje óta. Ez azt jelzi, hogy piaci szereplők a kínálat szűkülésére, s ezzel az ár emelkedésére számítanak. Az északi-tengeri olaj és a benchmark Brent jegyzése közti különbség november vége óta a legnagyobb. Hasonló a helyzet más olyan olajfajtákkal, amelyeket a közel-keleti piacokon kitermelt energiahordozó alternatívájának tekintenek.

A norvég Johan Sverdrup olaj ára és a Brent közti különbség januárban hordónként 2,80 dollárra nőtt az ezt megelőző két dollárról. Szakértők ezt legalábbis részben a közel-keleti helyzet romlásához kötik. A Közel-Keletről Európába tartó olaj mennyisége decemberben napi 570 ezer hordóra csökkent az októberi 1,07 millió hordóról – derül ki a Kpler adataiból. Ázsiában is nőtt az Öböl menti országokból származó olaj ára, mivel a befektetőket aggasztja az ellátás körül kialakuló esetleges káosz. Az USA-ban eddig nincs jele zavarnak a kínálatban.

A Kaszpi-tenger térségében kitermelt, és Ázsiába, Európába vagy az USA-ba szállított azeri olaj ára hordónként 6 dollárral nőtt a Brent jegyzése fölé. A londoni árutőzsdei adatok szerint szeptember óta nem volt ilyen szinten. Az európai kínálatot szűkítik a líbiai tüntetések miatt kieső szállítások és a nigériai export csökkenése.

Bajba került az orosz olaj

„Olyan sok tényező befolyásolja az olaj árát, hogy nehéz külön számba venni a vörös-tengeri válság hatását” – mondta egy olajpiaci kereskedő a Reutersnek. Erős a kínálat mindenütt, ugyanakkor idegesek a piaci szereplők.

Szerinte február nagy keresletet hozhat, mert a finomítók be akarnak majd spejzolni nyersanyagból. Nigériából azért csökkent a kivitel, mert beindult az ország saját olajfinomítója, ami felveszi a nyersolaj egy részét. Ez hordónként hat dollárral drágította az onnan származó olajat a Brenthez képest.

Az angolai olajra, amely szintén elkerüli a Szuezi-csatornát, az európai mellett indiai és kínai kereslet is mutatkozik. A Indiába irányuló orosz kivitel, ami az ukrajnai háború kitörés után megugrott, az ár növekedése és a fizetés pénzneme körüli viták miatt visszaesett. A kínai vevőktől az iráni szállítók akarnak többet fekete aranyukért.

A Bloomberg a Torm dán tankhajó-társaság adatait idézi, amelyek szerint a hosszabb szállítási idő és a szállítási útvonalak összekuszálódása miatt az olajszármazékokat szállító hajók szállítási díja az elmúlt hetekben napi 35 ezer dollárról 60 ezer dollárra ugrott.

Egyes vásárlók inkább együtt töltenek fel nagyobb hajókat, mint hogy külön külön szállíttassák árujukat kisebbekben.

A 700 ezer hordó olaj szállítására képes úgynevezett Aframax tankerek napi szállítási díja kétszeresére, napi 80 ezer dollárra nőtt december közepe óta. A Szuezi-csatorna használatára képes Suezmax hajók esetén ötven százalékkal, napi 70 ezer dollárra nőtt a tarifa.

Az üzemanyagokról részletes elemzéseket, köztük az árváltozások okait boncolgató írásokat a laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által megjelentetett Mfor heti rovatában, az Mfor Üzemanyagár-figyelőben olvashat.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG