4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ezredforduló után született fiatalok egyetemi éveikben járnak, sokan közülük, akik a mérnöki pályára készülnek, még nem választottak szakmát. Úgy tűnik, az olajipar már nem szexi lehetőség számukra. 

Az amerikai olajpala-kitermelés (másként palaolaj-kitermelés) egyik atyja, Harold Hamm élen jár azok között, akik igyekeznek meggyőzni a fiatalokat arról, hogy az olajiparnak még van jövője. Ezért érdemes ehhez az ágazathoz kötni a jövőjüket – írja az ágazat szakember-utánpótlásának válságos helyzetét bemutató cikkében a Financial Times.


„Az emberek az olajat a következő 50 évben használni fogják, az annál „tisztábbnak” tartott földgázt pedig még 100 vagy akár 150 évig. Azt akarjuk, hogy a következő generáció tehetséges tagjai belássák, hogy lenne jövőjük, ha az olaj- és gáziparban akarnának karriert csinálni” – mondta az üzletember. Ennek szellemében 50 millió dollárt adott a Hamm Institute for American Energy intézet létrehozására az oklahomai egyetemen.

A 78 éves szakember nem volt boldog attól, hogy a decemberi ENSZ COP28 klímavédelmi konferencia résztvevői kinyilvánították akaratukat a fosszilis energiahordozók fokozatos feladására. Ez ugyanis rátesz egy lapáttal arra a folyamatra, amelyben a pályaválasztás előtt álló mérnökhallgatók az Egyesült Államokban és Európában elfordulnak az olaj- és gázszakmától.

A Hamm Intézet nem az első azok között a próbálkozások között, amelyek igyekeznek változtatni ezen a tendencián. Az ExxonMobil 2022-ben 16,4 millió dollárt adott a világ több egyetemének, a Chevron az álláslehetőségek jobb reklámozását támogatta. A Shell és a BP ösztöndíjprogramokat finanszíroz. A Shell a TikTokon is promotálja a karrierlehetőségeket.

Egyre népszerűtlenebb az olaj

Az olajipari mérnöki kurzusok száma a 2019-es több mint hétezerről 2023-ra négyezer alá süllyedt – derül ki Lloyd Heinze, a Texas Tesch University professzora adataiból. Az USA-ban és Európában sok egyetemi oktató kihagyja az olajjal és a gázzal foglalkozó órákat a tantervéből vagy átalakítja a tanrendet úgy, hogy abban ezek rovására növeli az alternatív energiahordozók súlyát. Európában egy fokkal durvább a helyzet. Például a Swansea egyetem már a hetedik volt az Egyesült Királyságban, amely novemberben úgy döntött, hogy megtiltja a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó vállalatok részvételét az állásbörzéin.

Már nem olyan vonzó a hordós szektor. Fotó: Depositphotos
Már nem olyan vonzó a hordós szektor. Fotó: Depositphotos

A Society of Petroleum Engineers ágazati szakmai szervezet taglétszáma a 2015-ös 168 ezerről 2022-re 119 ezerre csökkent. A tagok átlagéletkora 45 évről 48 évre ment fel. Korábban az olaj árának emelkedésével nőtt a fiatalok érdeklődése a zsíros fizetéseket ígérő ágazat iránt, ám a klímaváltozás érezhetőbbé válása nyomán ez a kapcsolat is megszakadt az elmúlt években. A probléma nem csupán a felsőfokú végzettségűeket érinti, hanem az olaj- és gázkitermelésben dolgozó fizikai munkásokat, hegesztőket, kútkezelőket, nehézgép-kezelőket is. A munkaerőhiány annak ellenére jelentkezik, hogy a kék galléros szakik szakmájuk legmagasabb fizetéseit vihetik haza, ha olajipari vállalatnál dolgoznak. A hiányzó szakemberek akadályozhatják a karbonleválasztás és a szén-dioxid föld alatti raktározása kialakuló iparágának fejlődését is, mivel az hasonló képességeket igényel, mint az olaj- és gázkitermelés.

Valakinek ki kell fizetnie a "számlát"

Nem az olajból fog kifutni a világ, hanem hamarosan a munkaerőből, ami az ágazatot működteti – összegezte a problémát Ken Pereira, a malajziai Hibiscus Petroleum igazgatója. Ez a cég nyert néhány licencet az északi-tengeri új kitermelési lehetőségek közül.

Mindezek alapján borítékolható, hogy sokkal többet kell majd fizetni az embereknek, hogy hajlandóak legyenek abban az ágazatban elhelyezkedni, ami gondoskodik az autók tankjába való üzemanyagokról. Ez pluszköltség a benzin és a gázolaj árában is meg fog jelenni.

Az üzemanyagokról részletes elemzéseket, köztük az árváltozások okait boncolgató írásokat a laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által megjelentetett Mfor heti rovatában, az Mfor Üzemanyagár-figyelőben olvashat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG