4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ezredforduló után született fiatalok egyetemi éveikben járnak, sokan közülük, akik a mérnöki pályára készülnek, még nem választottak szakmát. Úgy tűnik, az olajipar már nem szexi lehetőség számukra. 

Az amerikai olajpala-kitermelés (másként palaolaj-kitermelés) egyik atyja, Harold Hamm élen jár azok között, akik igyekeznek meggyőzni a fiatalokat arról, hogy az olajiparnak még van jövője. Ezért érdemes ehhez az ágazathoz kötni a jövőjüket – írja az ágazat szakember-utánpótlásának válságos helyzetét bemutató cikkében a Financial Times.


„Az emberek az olajat a következő 50 évben használni fogják, az annál „tisztábbnak” tartott földgázt pedig még 100 vagy akár 150 évig. Azt akarjuk, hogy a következő generáció tehetséges tagjai belássák, hogy lenne jövőjük, ha az olaj- és gáziparban akarnának karriert csinálni” – mondta az üzletember. Ennek szellemében 50 millió dollárt adott a Hamm Institute for American Energy intézet létrehozására az oklahomai egyetemen.

A 78 éves szakember nem volt boldog attól, hogy a decemberi ENSZ COP28 klímavédelmi konferencia résztvevői kinyilvánították akaratukat a fosszilis energiahordozók fokozatos feladására. Ez ugyanis rátesz egy lapáttal arra a folyamatra, amelyben a pályaválasztás előtt álló mérnökhallgatók az Egyesült Államokban és Európában elfordulnak az olaj- és gázszakmától.

A Hamm Intézet nem az első azok között a próbálkozások között, amelyek igyekeznek változtatni ezen a tendencián. Az ExxonMobil 2022-ben 16,4 millió dollárt adott a világ több egyetemének, a Chevron az álláslehetőségek jobb reklámozását támogatta. A Shell és a BP ösztöndíjprogramokat finanszíroz. A Shell a TikTokon is promotálja a karrierlehetőségeket.

Egyre népszerűtlenebb az olaj

Az olajipari mérnöki kurzusok száma a 2019-es több mint hétezerről 2023-ra négyezer alá süllyedt – derül ki Lloyd Heinze, a Texas Tesch University professzora adataiból. Az USA-ban és Európában sok egyetemi oktató kihagyja az olajjal és a gázzal foglalkozó órákat a tantervéből vagy átalakítja a tanrendet úgy, hogy abban ezek rovására növeli az alternatív energiahordozók súlyát. Európában egy fokkal durvább a helyzet. Például a Swansea egyetem már a hetedik volt az Egyesült Királyságban, amely novemberben úgy döntött, hogy megtiltja a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó vállalatok részvételét az állásbörzéin.

Már nem olyan vonzó a hordós szektor. Fotó: Depositphotos
Már nem olyan vonzó a hordós szektor. Fotó: Depositphotos

A Society of Petroleum Engineers ágazati szakmai szervezet taglétszáma a 2015-ös 168 ezerről 2022-re 119 ezerre csökkent. A tagok átlagéletkora 45 évről 48 évre ment fel. Korábban az olaj árának emelkedésével nőtt a fiatalok érdeklődése a zsíros fizetéseket ígérő ágazat iránt, ám a klímaváltozás érezhetőbbé válása nyomán ez a kapcsolat is megszakadt az elmúlt években. A probléma nem csupán a felsőfokú végzettségűeket érinti, hanem az olaj- és gázkitermelésben dolgozó fizikai munkásokat, hegesztőket, kútkezelőket, nehézgép-kezelőket is. A munkaerőhiány annak ellenére jelentkezik, hogy a kék galléros szakik szakmájuk legmagasabb fizetéseit vihetik haza, ha olajipari vállalatnál dolgoznak. A hiányzó szakemberek akadályozhatják a karbonleválasztás és a szén-dioxid föld alatti raktározása kialakuló iparágának fejlődését is, mivel az hasonló képességeket igényel, mint az olaj- és gázkitermelés.

Valakinek ki kell fizetnie a "számlát"

Nem az olajból fog kifutni a világ, hanem hamarosan a munkaerőből, ami az ágazatot működteti – összegezte a problémát Ken Pereira, a malajziai Hibiscus Petroleum igazgatója. Ez a cég nyert néhány licencet az északi-tengeri új kitermelési lehetőségek közül.

Mindezek alapján borítékolható, hogy sokkal többet kell majd fizetni az embereknek, hogy hajlandóak legyenek abban az ágazatban elhelyezkedni, ami gondoskodik az autók tankjába való üzemanyagokról. Ez pluszköltség a benzin és a gázolaj árában is meg fog jelenni.

Az üzemanyagokról részletes elemzéseket, köztük az árváltozások okait boncolgató írásokat a laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által megjelentetett Mfor heti rovatában, az Mfor Üzemanyagár-figyelőben olvashat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG