A mértékadó német magazin, a Der Spiegel címoldala egy brit zászló, rajta a főcím németül és angolul a kérlelés: ne menjetek! Utána az alcím: Miért van szükségünk a britekre? A részletes cikkben pedig megemlítik, hogy az egyetlen nemzetközileg is ismert politikus, aki a kilépést támogatja, Donald Trump, és ez a tény önmagában is meg kellene hogy riassza a briteket.
A Der Spiegel címlapja |
Szellem a palackból
A német álláspont egyértelmű: felmérések szerint a németek 79 százaléka azt szeretné, ha az Egyesült Királyság az Unió része maradna. Eddig nem volt komoly az aggodalom, mert abban bíztak, hogy a józan ész fogja motiválni a szavazókat, de ez egyre inkább bizonytalanná vált. Meglep mindenkit, hogy a brit miniszterelnök, David Cameron, akit nemrég választott meg újra népe, képtelen még saját szavazóit is meggyőzni. Cameron nem tudja, mibe kezdett, amikor a népszavazás ötletével kiszabadította a szellemet a palackból, és most már képtelen uralni.
A Spiegel szerint a kilépés katasztrófa lenne, mégpedig az ő szemszögükből háromszoros: katasztrófa Nagy-Britanniának, Németországnak és Európának külön-külön is. A Die Zeit napilap horrorisztikus forgatókönyvet vázol fel Brexit esetére. Pánik a londoni tőzsdén, az európai vezetők kétségbeesett erőfeszítése, hogy egységes frontot hozzanak létre, és a skót függetlenség. Az újság szerint Nagy-Britannia vakrepülésbe kezd.
Német reakciók
A Brexit reális lehetősége most pánikot kelt Berlinben. Nem elég, hogy Ciprasszal és a görögökkel kellett tavaly fél évet huzakodni, utána jött a menekültválság, most itt van Cameron könnyelműségének rettenetes következménye. Angela Merkel mindenesetre nagyon óvatos kommunikációt folytat, el akarja kerülni a beavatkozás látszatát, mivel ez a kilépést pártoló briteket erősítené. Hazai példával élve kiabálhatnának, hogy nem leszünk gyarmat (bár ez a világ egykori legnagyobb gyarmatbirodalmának fejétől kissé viccesen hangzana).
Ennek ellenére a kancellári nyilatkozat határozottan leszögezte, hogy ha a kilépés megtörténik, a brit alkupozíció meggyengül az EU-val szemben. Wolfgang Scauble pénzügyminiszter sokkal kevésbé fogalmazott diplomatikusan: a kilépés az kilépés, ha britek kikerülnek, elfelejthetik a közös piacot, nem lesz velük olyan különleges kereskedelmi szerződés, mint most Norvégiával vagy Svájccal.