Tavaly elérte a 10 milliárd eurót a külkereskedelmi többlet, ami 1,4 milliárd euróval magasabb volt a 2015-ben látottnál. A tavaly decemberi többlet a várakozásoknak megfelelően alakult, elérte az 556 millió eurót. Egy év alatt 7,7 százalékkal nőtt az euróban számított export, míg ennél gyorsabb tempóban, 9,9 százalékkal emelkedett az euróban mért import értéke – írja elemzésében Ürmössy Gergely, az Erste makrogazdasági elemzője.
Az egész év folyamán az Európai Unió volt Magyarország legfontosabb külkereskedelemi partnere, hiszen a magyar export, valamint a Magyarországba érkező import kb. 75-75%-a az EU-val folyt.
Nem lehet örökké emelkedni?
Kérdés, hogy a 10 milliárd eurót eléri-e idén a külkereskedelmi szufficit, valószínűsíthető, hogy csökkenni fog. Bizonytalanságot jelent az export szempontjából, hogy az európai konjunktúra továbbra is törékeny, valamint az is, hogy bizonyos autóipari kapacitások leállnak idén. Az importot jelentősen duzzaszthatja a felpörgő fogyasztás, illetve az erősödő beruházási aktivitás. Annak ellenére, hogy csökkenhet, összességében masszív maradhat idén is a külkereskedelmi többlet, ami a forint árfolyamára nézve védelmet jelenthet turbulens piaci időszakokban.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a tavalyi majdnem 10 milliárdról ebben az évben 8,6-8,8 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet. 2018-ban pedig az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így az élénk belső kereslet ellenére sem várható a külkereskedelmi többlet további jelentős csökkenése.