Elmozdulni látszanak a hetek óta bebetonozottnak tűnő arányok a koronavírus magyarországi terjedésében, derült ki az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. Müller Cecília tisztifőorvos ugyanis a reggel közzétett, az előző 24 órára vonatkozó járványstatisztika átismétlése után arról beszélt, hogy a 39. és a 40. hét adatait összevetve látszik:
jelentősen emelkedik a 30-60 éves korosztály fertőzöttsége.
Jelenleg ebbe a tágra vett korcsoportba tartozik a vírus hazai megjelenése óta azonosított összes fertőzöttünk közül 15 392 fő. Összesen eddig 32 298 fertőzöttet azonosítottak az országban, így a 30-60 évesek ennek valóban komoly szeletét, 45 százalékát adják.
Eközben a második hullámban eddig sokkal inkább érintett 20-29 éves korosztály fertőzöttségi aránya egy kicsit csökkent. Egy hét alatt 25-ről 23 százalékra csökkent az arányuk az összes fertőzöttek között. Erre Müller külön nem tért ki, de a két elmozdulás együttesen azt mutatja, hogy most zajlik az, amire a virológusok korábban figyelmeztettek: a - sokszor tünetmentes - fiatalokról szivárog át a betegség az azt jellemzően sokkal jobban megszenvedő idősekre.
Az viszont továbbra is megnyugtató lehet, hogy a 14 évnél fiatalabbak pozitivitási aránya még mindig alacsony, most 4,5 százalék.
Összességében viszont egy hét alatt 14 százalékkal nőtt a pozitivitások aránya.
Az elmúlt 24 óra hazai koronavírus-adatai:
- 818 új fertőzött
- 20 új halálos áldozat
- összesen 32 298 fertőzött a járvány hazai kezdete óta
- 22 722 az aktív fertőzöttek száma
- 8 723 az összes gyógyulté
- 853 az összes halálos áldozaté
Mint ismert, mára virradóra rekordot döntött a koronavírus új hazai áldozatainak száma, 20-an haltak meg a betegséggel összefüggésben. Róluk Müller azt mondta, közülük 15-en szív-érrendszeri megbetegedésben, főleg magas vérnyomásban szenvedtek, egy fő alapbetegsége légzőszervi volt, négy áldozaté pedig anyagcsere-betegség, jellemzően cukorbetegség, pajzsmirigy-megbetegedés és krónikus veseelégtelenség. Müller azt mondta, az áldozatok mind 53 és 92 év közöttiek voltak. A reggel közzétett statisztika szerint azonban a mára virradóra elhunyt 20 fő között volt egy 44 éves férfi is, akinek nem volt ismert alapbetegsége, így a reggeli számok és a sajtótájékoztatón közöltek ellentmondanak egymásnak.
Müller azt már pontosan idézte a reggeli jelentésből, hogy 627 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 37-en vannak lélegeztetőgépen. Az országos tisztifőorvos azt is elárulta, hogy a kezdetek óta összesen 771 297 koronavírus-tesztet végeztek el az országban.
A 100 ezer főre vetített megbetegedési arány is a vírus előretörését mutatja. A 39. héten még 100 ezer magyarból 253 volt pozitív, a 40. héten már 322 - ebből is látszik, hogy egyértelműen a járvány felszálló szakaszában vagyunk, mondta Müller. A 100 ezer lakosra korspecifikusan vetített megbetegedések pedig azt mutatják, hogy a legmagasabb ráta a 15-19 évesek között van, itt 100 ezerre 661 fertőzött jut.
Müller a fertőzöttek területi eloszlásába is belekapott egy kicsit, de felhívta arra a figyelmet, hogy a második hullámban már nem gócpontos, hanem közösségi terjedés van, így bárki, bárhol könnyen megfertőződhet, ha nem tartja be az egészségvédelmi előírásokat - kézmosás, távolságtartás, maszkviselés.
A legátfertőzöttebb terület Budapest és Pest megye. Budapesten a 40. héten 100 ezer főből 641 lett koronavírusos, ami az országos átlag - 322 fő - majdnem duplája. A főváros és Pest megye mellett Győr-Moson-Sopron megye, Csongrád-Csanád megye és Fejér megye érintett a leginkább, a legkevésbé pedig Békés megye, Bács-Kiskun megye és Tolna megye.
Mikrofonnál: a rend őre
A szót Kiss Róbert rendőr alezredes vette át Müllertől, aki elsőként ismertette a friss, a V4-es országokból való beutazásra vonatkozó kormányrendeletet, mely az eredetileg szeptember végéig érvényes enyhítést hosszabbítja meg október végéig. Röviden: magyar állampolgárként (akár nem magyar állampolgár családtaggal) továbbra is karanténkötelezettség nélkül jöhetünk Magyarországra a V4-es országokból, ha a hazatérés napját megelőző napon ott igazoltan volt szállásunk, és a belépés után itthon csináltatunk egy darab koronavírus-tesztet, ami negatív eredményt dob. A V4-es turisták is jöhetnek Magyarországra a továbbiakban is, ha van érvényes szállásfoglalásuk bárhol az országban, mely legkésőbb október 31-ig tart, és a lefoglalása október hatodika előtt történt - illetve hoznak a határra egy darab, öt napnál nem régebbi, negatív COVID-tesztet.
Kiss röviden említette, hogy magyar idő szerint este 11-től szigorodnak a Romániába való beutazás szabályai, de ennél bővebbet nem mondott, mert szerinte még nem végleges a szigorítás - azt tanácsolta, mindenki nézzen utána a szabályoknak, mielőtt útnak indul. Egyébként arról van szó, hogy Magyarországról való beutazáskor 14 napra karanténba kell menni, kivéve, ha kevesebb, mint 3 napra érkezünk, és fel tudunk mutatni egy két napnál nem régebbi negatív COVID-tesztet a határon. Illetve azokkal a tünetmentes emberekkel szemben, akik egy hét után elvégeztetik a koronavírus-tesztet és annak eredménye negatív, a tízedik napon feloldják a karanténkötelezettséget.
Következtek az elmúlt 24 óra rendőri intézkedéseinek adatai. Eszerint
- összesen 86-szor kellett intézkedni
- 45-ször azért, mert valamelyik utas nem vagy szabálytalanul viselte a maszkot tömegközlekedési eszközön
- 31-szer ez boltokban, közintézményekben történt
- 27 volt a figyelmeztetés
- 1 a helyszíni bírság
- 3 a szabálysértési feljelentés.
- 35-ször intézkedtek a tranzitszabályok megszegése miatt
- 10 508-szor ellenőrizték a hatósági házi karantént
- 2709 új hatósági házi karantént rendeltek el
- ebből 945-öt az országba való belépéskor
- 20 088 hatósági házi karantén van most érvényben az országban
- 1009-en töltötték le eddig a hatósági koronavírus-appot az okostelefonjukra.
Sajtós kérdések:
Van elég orvos és személyzet a lélegeztetőgépek működtetésére, illetve folyamatban van az átképzés erre? Müller: tavasszal már megvoltak az átképzések, van elég orvos, szakápoló. Jelenleg nem folyik képzés.
Vannak újabb fertőzési gócok? Mi a helyzet a tiszaújvárosi gyárban megfertőződöttekkel? Müller: jelenleg a közösségi terjedés megy, bárhol lehet fertőzés, de ezen túl egy-egy halmozódás is bárhol előfordulhat szoros kontaktoknál, közösségben. Például munkahelyen vagy családi rendezvényeken.
Aki igazoltan koronavírusos, de csak enyhe tünetei vannak, hogy kezelje magát otthon? Müller: pihenjen, és legfeljebb tüneti kezeléseket végezzen magán - gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót szedjen az orvosával való konzultálás után. Ha nincs tünete egyáltalán, akkor szedjen C-vitamint, D-vitamint, és igyon sok folyadékot.
Az edzőtermekben, csoportos edzéseken van, ahol kötelező a maszk, máshol nem az. Mi a helyes magatartás? Müller: aki edzeni megy, az öltözőben is legyen rajta maszk, ha ott nem tudja tartani a 1,5 méteres távolságot a többiektől. Az edzőtéren az lenne a megoldás, hogy egy időben kevesen legyenek bent, legyen szellőzés, a gépeket pedig távolabb helyezzék el egymástól. "Nyilvánvalóan mozgás közben nem lehet maszkot viselni" - tette hozzá Müller.
Van megbízható gyorsteszt? Mikor lesz nálunk is nyálteszt? Müller: majd lesz minden.
Valóban alkalmas a szűrésre a lázmérés? A legtöbb iskolai mérés 35 Celsius fokot mutat a gyerekeknél. Müller: az idősek tünetszegények, nálunk láz nélkül is zajlódhat a betegség, mert gyenge immunrendszerük. A gyerekeknél viszont alkalmas a hőmérőzés a láz kimutatására. Irreális hőfoknál mindig vissza kell mérni, az első mérés után 15 perccel. Ha a mérést végzők szerint gond van a hőmérővel, akkor azt rendbe kell tetetni.