Kiss Róbert az operatív törzs ügy. központ vezetőhelyettese a kijárási tilalommal és az utcán való maszkviseléssel kapcsolatban elmondta, hogy 18 személlyel szemben intézkedtek a közterületi maszkhasználat szabályainak megsértése miatt, s 327 személlyel szemben intézkedtek a kijárási tilalom megszegése kapcsán. Azzal a 147 településsel, ahol 10 ezer főt meghaladja a lélekszám, az operatív törzs felvette a polgármesterekkel a kapcsolatot. Ezek a polgármesterek saját hatáskörben dönthetnek az utcai maszkviselésről. Az új szigorító intézkedések ellenőrzését ezeken a településeken is a rendőrség látja el, de a honvédség is közreműködhet.
A tömegközlekedési eszközökön, azok várótermeiben és a kereskedelmi egységekben az utóbbi napban 70 fővel szemben intézkedtek.
A kijárási tilalom alól az egyik kivételt a munkavégzés jelenti, amit munkáltatói igazolással kell igazolni. Ennek mintája megtalálható a kormányzati portálon, de ha ettől eltérő formátumban készítik el az igazolást, azt is elfogadják a rendőrök.
Tegnap országosan három helyen kellett üzletet kellett bezárni, mert nem tartotta be a maszkhasználati szabályokat, Budapesten pedig egy VI. kerületi mobilüzletet zártak be 30 napra emiatt.
A humanitárius korridorokon 46 rendőri intézkedés történt az elmúlt 24 órában, valamint 15 662 helyszíni karanténellenőrzés. Tegnap 5437 karantént rendeltek el.
Tegnap meghekkelték a koronavirus.gov.hu oldalát, de ma már működik.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos kijelentette:
„Európa küzd a járványkezeléssel, de Magyarországon fokozatosan vonjuk be az intézményeket és kapacitásokat, hogy elkerüljük az ellátó rendszer teljes összeomlását.”
A tisztifőrvos a napi adatokkal folytatta, 5097 fővel emelkedett az aktív fertőzöttek száma, s 99 beteget elvesztettünk, ezzel 2883 fő halt meg eddig a járványban. Az átlagéletkor továbbra is 76 év. 6697 főt ápolnak kórházban, és 518-an vannak lélegeztetőgépen.
Továbbra is emelkedő szakaszban van a járvány, ezért kell minden óvintézkedést betartanunk. Ezért a megelőzésre tovább is alkalmazzuk a már jól ismert szabályokat: maszk, kézhigiéné, távolságtartás.
Kiemelte, a tegnap a Nemzeti Népegészségügyi Központba beérkezett panaszt, miszerint fiatalabb aktív dolgozók lázcsillapító tablettával átcsusszannak az infrakapun a munkahelyükön.
„Volt idő, mikor sikk volt szuperdolgozónak lenni, ez ma már életveszélyes. Szuperdolgozó helyett ne váljunk szuper vírusterjesztővé!” – figyelmeztetett a tisztifőorvos.
Mindeközben mobiltesztelő állomások kezdték meg működésüket, ezek alapvetően a korábbi szűrővizsgálatokon igénybevett szűrőbuszok. Tegnap 2, ma már 4, a hétvégén 6 helyszínen lesznek jelen. A buszok kapacitását és a tesztek levételét változatlanul azok a szabályok alapozzák meg, amik érvényesek. Senki ne álljon sorba, mert azok vehetik igénybe, akik részére a háziorvos korábban vizsgálatot rendelt meg. A mentőszolgálat munkatársai veszik fel a kapcsolatot az igénylőkkel, ők keresik majd. Ez nem egy szabadon igénybevehető lehetőség, hanem a központi tesztelés része. Ezek antigén gyorstesztek, de beszállítják PCR-teszre is a mintákat.
A szennyvízvizsgálat nem mutat jó eredményeket, számos helyen emelkedik az országban az örökítő anyagának a detektálása és a koncentrációja, úgy mint Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Salgótarjában, Székesfehérváron és Szolnokon, ami azt jelenti, hogy 8-10 nap múlva a fertőzöttek száma is nőni fog.
Azokban a kórházakban, hol eddig nem kezeltek COVID-betegeket, tapasztalcserét és gyakorlati képzést indítottak.
És a végére tartogatta a jó hírt a tisztifőorvos: ma újabb influenzavakcinák kiszállítása történt meg mindkettő féléből, azaz a felnőtteknek és a gyerekeknek valóból is.
„Folyamatosan figyelem az oltások fogyását, és ezek alapján a felnőtt oltóanyag a korábbi mennyiség 65 százalékát használták fel, a gyerekvakcinából 10 százalék fogyott, de most mégis érkezett új szállítmány” – tette hozzá Dr. Müller Cecília.