5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az elmúlt hónapokban Meloni jó időzítéssel határolódott el az európai jobboldali populisták korábbi, végül sikertelennek bizonyult pozícióitól. A pártjának Achilles-sarka azonban továbbra is az a politikai és kulturális háttér, amely egyenesen a "Duce", azaz Benito Mussolini fasiszta pártjához nyúlik vissza. Káncz Csaba jegyzete.

Olaszország viszonylagos belső stabilitást élvez 2021 februárja, Mario Draghi miniszterelnökké történő kinevezése óta. Draghi jelenleg egy széles koalíciós kormányt vezet az összes nagyobb politikai párttal - kivéve a szélsőjobboldali Olasz Testvéreket (FdI), amely részben ellenzéki mozgásterének köszönhetően jelenleg a legnépszerűbb politikai alakulat.

Az Európai Központi Bank volt elnökeként (2011–2019) az eurózóna válságának kezelésében betöltött szerepe kapcsán Draghit nagy becsben tartják az EU-ban. Ennek kulcsszerepe volt a legtöbb olasz párt támogatási döntése mögött, amellyel miniszterelnökké emelték. Draghi most vezényli le Olaszország Covid utáni helyreállítási és rugalmassági alapjainak elköltését – ez 191,5 milliárd euró kölcsönt és támogatást tesz ki, amely a legnagyobb allokáció az EU-tagjai közül.

Izzik a mély

A jövő évi általános választások közeledtével azonban nézeteltérések alakultak ki a kormánykoalícióban. 2022 januárjában a parlament nem tudott többséggel új köztársasági elnököt választani és végül megszavazta a hivatalban lévő Sergio Mattarellát, második mandátumra, annak ellenére, hogy ő ezt nem akarta.

Eközben a legtöbb olasz politikai párt Draghit továbbra is ideiglenes, technokrata miniszterelnöknek tekinti, akinek szerintük elsődleges feladata Covid-19-alapok hozzáértő menedzselése és Olaszország kivezetése az egészségügyi vészhelyzetből.

Bármilyen politikai döntés, amely ettől eltér, rögtön komoly nézeteltérésekhez vezet a széles koalíciós kormányban. Az egyik ilyen nagy vihart kiváltó, és végül kompromisszummal záruló példa Draghi azon ígérete, hogy 2028-ra a katonai kiadásokat a GDP 2 százalékára növeli a jelenlegi 1,4 százalékról. Ezzel ráadásul az olaszok többsége sem ért egyet.

Az energetikai átállás

A kormánynak komoly nehézségekkel kell szembenéznie az elkövetkező hónapokban. A tél folyamán a gáz- és villanyárak több mint 50 százalékkal emelkedtek. Akárcsak Németország, Olaszország az orosz gáz nagy importőre: Moszkva szállítja az ország gázimportjának mintegy 40 százalékát.

Noha Olaszországnak van csővezetéke Algériába, Azerbajdzsánba és Líbiába, valamint szabad kapacitása is három LNG-import termináljában, a szabadpiacon kevés a gáz. Az energia, a benzin és a műtrágya árainak emelkedése pedig befolyásolja az alapvető fogyasztási cikkek árát, ami az elégedetlenség növekedéséhez vezetett.

Legkésőbb idén ősszel a 2023-as általános választások kampánya élesbe fordul, és mindez várhatóan feszült politikai és társadalmi kontextusban történik. A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint négy párt – a balközép Demokraták, a szélsőjobboldali nacionalista Olasz Testvérek, a populista jobboldali Liga és az eklektikus Öt Csillag Mozgalom – verseng az első helyért. Jelenleg az Olasz Testvérek pártja vezeti a versenyt.

Ellenzék, de mértékkel

Giorgia Meloni ügyesen játssza az ellenzéki szerepet a 2012-ben alapított Olasz Testvérek (FdI) élén. Meloni önmagát évekig Mussolini hagyományőrzőjének tartotta, de ezt mostanában szeretné elfeledtetni.

Giorgia Meloni, a Fratelli d'Italia párt vezetője egy olasz tévéműsor vendégeként 2022. áprilisában. Fotó: EPA/Fabio Frustaci
Giorgia Meloni, a Fratelli d'Italia párt vezetője egy olasz tévéműsor vendégeként 2022. áprilisában. Fotó: EPA/Fabio Frustaci

Az elmúlt hónapokban Meloni jó időzítéssel határolódott el az európai jobboldali populisták korábbi, végül sikertelennek bizonyult pozícióitól. Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, Meloni gyorsan állást foglalt, és csaknem olyan államférfiúi hangon beszélt, mint Mario Draghi: Putyin ellen, a NATO mellett, az Egyesült Államokkal való szolidaritásért. Nemrég pedig, amikor a francia választásokról kérdezték, minden további nélkül azt mondta, hogy politikailag nem érzi magát közel Marine Le Penhez.

Ideológiai vegyesbolt

Az FdI főnöke kimondottan rugalmas. 2021-ben megjelent - immár a 16. kiadást megért - önéletrajzában Bertolt Brechttől és Roger Scruton konzervatív brit értelmiségitől is idéz – azoktól, akik lenyűgözték nyelvtanulmányai és immár hosszú hivatásos politikusi pályafutása során. Meloni ideológiája inkább emlékeztet egy vegyesboltra, mint egy merev gondolati konstrukcióra – és mindez jól illeszkedik határozottan elitellenes attitűdjéhez.

Így jut el az emberekhez:

"Io sono Giorgia. Sono una donna, sono una madre, sono italiana, sono cristiana”

– és így is akarja, hogy lássák: nőként, anyaként, olaszként és keresztényként. Konzervatív hitvallásából, amelyet 2019 őszén egy beszédében fogalmazott meg, hamarosan videóremix készült, amelyet millióan osztottak meg.

Meloni mára rendkívül népszerűvé vált, pártja pedig a perifériáról az olasz politika középpontjába került. Most a nagy ugrásra készül. A kormányban való részvétel, sőt a miniszterelnöki tisztség is látótávolságon belül van. Meloni már nem akarja feladni a vezetését a jobboldali táborban, sem a vezetésre való igényét.

A szalonképesség döntő előfeltétel

A párt Achilles-sarka azonban továbbra is az a politikai és kulturális háttér, amely egyenesen a "Duce", azaz Benito Mussolini fasiszta pártjához nyúlik vissza. A poszt- és neofasiszták még mindig a párt körül nyüzsögnek – még akkor is, ha Meloni folyamatosan hangsúlyozza, hogy neki semmi köze a fasizmushoz.

A Palazzo Chigi (az olasz miniszterelnök hivatalos rezidenciája) felé vezető úton ezért továbbra is a mérsékelt oldalát kell mutatnia. Az Ukrajnával kapcsolatos kijelentései ehhez az első lépést jelentették, jelzést adva a Nyugatnak politikai megbízhatóságáról.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG