4p

Lassulni fog 2024-ben a világgazdaság növekedési üteme. A makrogazdasági politika prioritása az infláció csökkentése és a költségvetési pufferek újbóli feltöltése kell, hogy legyen – áll az OECD frissen közzétett prognózisában.

Lassulni fog a növekedés 2024-ben. Fotó: Depositphotos
Lassulni fog a növekedés 2024-ben. Fotó: Depositphotos

A világgazdasági növekedési ütem jövőre lassulni fog az ideihez képest, az inflációs nyomás pedig tartósan túl magas marad az OECD kedden publikált legfrissebb prognózisa szerint. A világgazdaság ugyanakkor a vártnál rugalmasabbnak bizonyult az idei első fél évben, de a növekedési kilátások ettől még továbbra is gyengék. A globális növekedés jövőre így alacsonyabb lesz, mint az idén, részben a jegybankok monetáris szigorításának egyre érzékelhetőbb eredménye és a vártnál gyengébb kínai fellendülés miatt.

Az OECD prognózisa szerint a globális növekedés az idei 3,0 százalékról 2024-ben 2,7 százalékra lassul, a G20 országcsoport növekedése pedig 3,1 százalékról 2,7 százalékra.

„A mostani időközi gazdasági prognózisunk adatai nagyjából összhangban vannak korábbi előrejelzéseinkkel. Az év eleji bankcsődök miatt bekövetkezett turbulenciák után eddig sikerült elkerülni, hogy jelentős stresszhelyzet alakuljon ki a pénzügyi piacokon. Ennek ellenére a világgazdaságnak továbbra is a magas infláció, az alacsony növekedés és a viszonylag gyenge kereskedelmi forgalom kihívásaival kell szembe néznie”

– mondta Mathias Cormann, az OECD főtitkára.

Az OECD javaslata szerint a makrogazdasági politika prioritása az infláció csökkentése és a költségvetési pufferek újbóli feltöltése kell, hogy legyen. Ezzel párhuzamosan az erősebb és fenntarthatóbb növekedés hosszabb távú megalapozása érdekében az OECD szükségesnek tart konkrét szakpolitikai intézkedéseket is a verseny fokozása érdekében, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású K+F beruházások felgyorsítását, illetve a kereskedelmi akadályok leépítését azok növelése helyett.

A G20-akon belül a fejlett, iparosodott országok GDP-je az idén 1,5 százalékkal, jövőre 1,2 százalékkal nő. Az Egyesült Államok növekedése 2,2 százalékról 1,3 százalékra lassul. Az euróövezetben az idén 0,6 százalék, jövőre 1,1 százalék lesz a GDP-növekedés. Az euróövezetben Németország teljesít a leggyengébben, az idén 0,2 százalékkal csökken a bruttó hazai termék, majd jövőre 0,9 százalékos növekedésbe vált át.

A G20-akhoz tartozó fejlődő országok növekedési üteme az idén 4,5 százalék, 2024-ben 3,9 százalék lesz.

A legnagyobb növekedési ütemet az idén is és jövőre is India éri el 6,3 és 6,0 százalékkal. A kínai gazdaság az idén 5,1 százalékkal, jövőre 4,6 százalékkal növekedhet az OECD szerint, az indonéz pedig 4,9 százalékkal az idén, majd 5,2 százalékkal jövőre.

Az infláció a G20-aknál az idei 5,98 százalékról 4,81 százalékra csökken jövőre. A G20-ak fejlett iparosodott tagjainál 4,49 százalékról 2,64 százalékra megy le, a fejlődő tagoknál pedig 7,24 százalékról 6,58 százalékra. Az euróövezeti infláció az idei 5,52 százalékról 2,96 százalékra csökkent.

A növekedési kilátásokat számos gyengítő kockázati tényező terheli. Ilyen a továbbra is tartósnak tűnő inflációs nyomás, valamint az energia- és élelmiszerpiacokon feltételezhető újabb zavarok jelentkezése. A kínai gazdasági növekedés további lassulása világszerte visszafogná kereskedelmi partnerei növekedését is, és ronthatná az üzleti bizalmat.

A világjárvány és az energiaár-válság miatt bevezetett jelentős költségvetési támogatás miatt sok országban továbbra is magas az államadósság.

Az OECD szerint az infláció kezelése érdekében a monetáris politikának mindaddig korlátozónak kell maradnia, amíg egyértelmű jelei nem mutatkoznak annak, hogy az inflációs nyomás tartósan mérséklődik. Mivel a már végrehajtott kamatemelések hatásai kezdenek materializálódni, a kamatlábak most már számos országban valószínűleg a jelenlegi szinten vagy annak közelében maradnak 2024-ig.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG