4p
Leminősítette Oroszország államadós-besorolását pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban az ukrajnai válság okozta gyenge növekedési kilátások és a tőkekivonás negatív pénzügyi következményei miatt.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Baa1"-ről egy fokozattal "Baa2"-re - más hitelminősítők módszertanában "BBB"-nek megfelelő szintre - rontotta az orosz kormány adósságkötelezettségeinek kockázati osztályzatát. A besoroláson további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás maradt érvényben.

Még így sem bóvli

A három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor's tartja nyilván a leggyengébb, "BBB mínusz" devizaadós-osztályzattal Oroszországot. A Fitch Ratings, és a pénteki leminősítés után most már a Moody's is ennél egy fokozattal jobb - vagyis "BBB/Baa2" - besorolást tart érvényben az orosz államadósságra.

A Standard & Poor's "BBB mínusz" orosz osztályzata a befektetési ajánlású kategória alsó széle, így ha az S&P is rontatná az orosz adósosztályzatot, akkor Oroszország ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott - spekulatív - besorolási sávba.

A Moody's az orosz adósosztályzat péntek esti leminősítésével egy időben "Baa1"-ről "Baa2"-re rontotta devizában vezetett bankbetétek hosszú távú besorolási országplafonját is, így az orosz piacon működő bankok a cég metodikája alapján ezentúl legfeljebb "Baa2" devizabetéti besorolást kaphatnak.

Miért minősítették le?

Az orosz leminősítéshez fűzött indoklásban a Moody's elemzői kiemelik, hogy az ukrajnai katonai konfliktus és az egyre kiterjedtebb szankciók valószínűleg mind kedvezőtlenebb makrogazdasági hatást gyakorolnak az oroszországi befektetési klímára, és ennek következtében az orosz gazdaság középtávú növekedési kilátásaira is.

A szankciók szigorítása máris lassítja a növekedést, és gyengíti a fogyasztói és a befektetői bizalmat - áll az elemzésben. Jóllehet a Moody's az idei év egészére jelenleg nem várja az orosz hazai össztermék (GDP) visszaesését, azzal számol azonban, hogy a reálértéken számolt gazdasági összkibocsátás az év végén csökkenni kezd, és legalább 2015 közepéig lefelé tartó pályán marad.

Az olajárak is bekavarnak

Londoni elemzők ugyanakkor a jövő év egészére recessziót valószínűsítenek Oroszországban, az ukrajnai konfliktus mellett elsősorban a meredeken csökkenő olajárak miatt. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai e héten ismertetett, felülvizsgált előrejelzésükben közölték: az általuk eddig várt zéró növekedés helyett az orosz GDP-érték 1,5 százalékos visszaesésével számolnak 2015-ben.

A ház ezzel egy időben 10 dollárral, 108 dollárról 98 dollárra csökkentette a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta jövő évi hordónkénti átlagárára szóló prognózisát. A cég elemzői hangsúlyozták, hogy az orosz gazdaságra adott növekedési előrejelzésüket a Brent-árfolyamátlagra vonatkozó becslésük csökkentése miatt rontották.

További okok a leminősítésre    

A Moody's a pénteki orosz leminősítés másik fő tényezőjeként az orosz devizakészletek fokozatos erózióját emelte ki. Ennek elsődleges okai között van a hitelminősítő elemzése szerint a tőkekivonás, az orosz vállalati adósok korlátozott hozzáférése a nemzetközi tőkepiacokhoz, és az alacsony olajár.

Jóllehet a kereskedelmi és a folyómérleg-egyenleg átmenetileg még javul, elsősorban a rubel idei eddigi 20 százalékos leértékelődése miatt, a folyómérlegtöbblet azonban az idei első kilenc hónapban mért 85,2 milliárd dolláros nettó tőkekivonásnak már csak a 60 százalékát fedezte - hangsúlyozzák a Moody's elemzői.

Az orosz kormány és az Oroszországban honos vállalatok az idei második negyedév óta jórészt már nem férnek hozzá a nemzetközi tőkepiacokhoz, és ez növelte a hazai devizalikviditási források iránti igényt. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az orosz jegybank devizatartaléka 60 milliárd dollárral 396 milliárd dollárra apadt, annak ellenére is, hogy a folyómérleg-egyenlegben január és szeptember között 52,3 milliárd dollár többlet keletkezett - áll a Moody's pénteki elemzésében.

A hitelminősítő szerint bár az orosz kormányzati szektor pénzügyi helyzete továbbra is rendkívül erőteljes, a devizatartalékok eddigi és várható további eróziója azonban kiemeli a szuverén adósprofil gyengeségeit, köztük Oroszország kitettségét a geopolitikai eseménykockázatoknak, a gyenge intézményrendszert és a középtávú gazdasági kilátások romlását.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Igen kellemetlen hír érkezett Nagy-Britanniából
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 19:38
Kilenchavi mélypontra süllyedt a brit feldolgozószektor aktivitási mutatója novemberben.
Makro / Külgazdaság Hiába vártak erre Olaszországban
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 18:51
A novemberi inflációs adat rácáfolt az elemzői várakozásokra.
Makro / Külgazdaság Vajhiánnyal és zuhanó rubellel fizetik meg az oroszok a háború költségeit
Király Béla | 2024. december 2. 15:12
Az orosz gazdaságról ellentmondásos adatok jelentek meg az elmúlt időszakban. Egyes elemzők szerint a háború költségei és a nemzetközi szankciók hatásai nem érződnek, mások szerint viszont mélyreható problémák vannak. Az orosz rubel árfolyama a múlt héten látványosan összecsuklott, ami ismét a kétkedők hangját erősítette fel. Erről is beszélt kollégánk, Király Béla, a Trend FM reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Van még innen lejjebb is? Aggasztó a pénteki pofon indoklása is a magyar gazdaságra nézve
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 10:03
Az uniós pénzek hiánya, a várható választási osztogatás, és a további reformok elmaradása is további kockázatokat rejt magában, újabb leminősítés is jöhet.
Makro / Külgazdaság Mi vár Németországra a februári választások után?
Káncz Csaba | 2024. december 2. 09:34
A CDU számára a legvalószínűbb lehetőség egy „nagykoalíció” a szociáldemokratákkal. Fennáll a veszélye annak, hogy a következő Bundestag-időszakban a CDU/CSU-SPD koalíció nem lesz képes mélyreható reformokat bevezetni, ami viszont a szélsőséges pártokat, különösen az AfD-t fogja erősíteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy kegyelemkettest
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 09:00
Bár a Beszerzési Menedzser Index novemberben az előző öt havinál magasabb lett, a termelési mennyiség indexe 1995 óta a tizenötödik legalacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Hová lett 470 millió euró? Nagy Márton újabb ráncot kap a homlokára
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:31
Így is volt közel egymillárd euró aktívum, de nagyot romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság 632 milliárd dollár: ennyit kaszáltak tavaly a fegyvergyártók – és mennyi került ebből Amerikába?
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:04
Itt vannak a friss adatok, vannak, akiknek jól pörög az üzlet a háború idején.
Makro / Külgazdaság Trump máris viharos vizekre evez
Káncz Csaba | 2024. december 1. 18:18
A bejelentett amerikai büntetővámok pusztító hatásúak lennének – ha valóban bevezetésre kerülnek. De mit üzen Trump első elnökségének vonalvezetése? Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Olyan terrorfenyegetésről beszél Szlovákia, ami Magyarországot is érinti
Privátbankár.hu | 2024. december 1. 08:49
Állítólag egy szervezett csoport végez terepmegfigyelést gáz- és kőolajvezetékeknél – nem csak Szlovákiában, hanem Magyarországon is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG