„A nemzetbiztonsági tanácsadóm arról tájékoztatott, hogy közel vagyunk ehhez, de még nem értük el” – mondta Joe Biden New Yorkban a The Guardian szerint. – “Remélem, hogy jövő hétfőre meglesz a tűzszünet.”
Az amerikai elnök arról is beszélt, hogy Izrael hajlandó lenne szüneteltetni a hadműveleteit a muszlimok böjti időszaka, a Ramadán idején, ha sikerül egyezségre jutni a túszok egy részének szabadon engedéséről.
Biden néhány órával azután mondta ezt, hogy az amerikai légierő egyik tagja felgyújtotta magát a washingtoni izraeli nagykövetség előtt. Ezt azzal indokolta, hogy „nem akar bűnrészes lenni a népirtásban” a gázai palesztinok ellen. A férfi életét vesztette.
Ami a tűzszünetet illeti, a Reuters értesülései szerint a Hamász egy olyan javaslattervezetet fontolgat, amely értelmében mindkét oldal 40 napra szüneteltetné a harcokat, több száz palesztin rab szabadon engedéséért cserébe pedig a szélsőséges iszlamista szervezet több tucatnyi izraeli túszt engedne szabadon.
A megállapodás része lenne az is, hogy újjáépítenék a lebombázott gázai kórházakat és pékségeket, az övezetbe naponta 500 kamionnyi segélyszállítmány juthatna be, a menekültek elhelyezésére pedig több ezer sátrat állítanának fel.
Izrael vállalná, hogy a szabadon bocsátott palesztin rabokat nem tartóztatja le újra, illetve fokozatosan engedélyezné az elmenekült civilek visszatérését az övezet északi részére, kivéve a katonakorú férfiakat.
A tárgyalások a tűzszüneti egyezségről Párizsban folynak, a szembenálló felek között Egyiptom, Katar, az Egyesült Államok, Franciaország és más országok is közvetítenek.
A Gázai övezetben végrehajtott, jelenleg is zajló izraeli hadműveletekben eddig mintegy 30 ezer palesztin vesztette életét helyi közlések szerint, mintegy kétharmaduk nő és gyerek.
Családok tömegei tűntek el a Föld színéről – a BBC nemrég egy olyan palesztin férfi történetét ismertette, akinek 103 hozzátartozóját ölte meg egy, a családi otthonukat ért izraeli légitámadás Gázavárosban.
A tavaly október 7-i Hamász-terrortámadásokban mintegy 1200-an haltak meg. A terroristák több mint 200 túszt ejtettek, közülük 100 kiszabadult, többen életüket vesztették, mintegy 130-an viszont továbbra is fogságban vannak az övezetben.
Az ENSZ és a segélyszervezetek folyamatosan figyelmeztetnek, hogy a Gázai övezetbe nem jut be kellő mennyiségű segély, és terjed az éhínség.
A gázai kórházakban számos esetben érzéstelenítés nélkül műtenek a gyógyszerhiány miatt, sokan pedig jobb híján állati takarmányon élnek.
Az Al Jazeera a napokban arról számolt be, hogyan halt éhen egy kéthónapos csecsemő Észak-Gázában – az ENSZ szerint robbanásszerűen növekedhet a gyerekhalálozások száma az élelmiszer- és vízhiány miatt.