Bob Corker, az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke újságíró előtt kedden úgy fogalmazott: még van egy kis munkánk az Oroszország ellen tervezett szankciók ügyében.
Még semmi nem dőlt el
A törvényjavaslat-csomag Oroszország, Irán és Észak-Korea elleni szankciókra vonatkozik, s Bob Corker ezzel kapcsolatban kijelentette: a szenátusban még folyik a vita, elsősorban az Észak-Koreát érintő kérdésekről és ezért korai még szavazásról beszélni.
"Bármilyen bejelentés korai lenne" - fogalmazott riportereknek a szenátor. Hozzátette: az egyeztetések eddig sikeresen zajlottak.
Az elemzők elsősorban a törvényjavaslat Oroszországra vonatkozó passzusait figyelik, s a kongresszusból kiszivárgott sajtóinformációk szerint arra számítanak, hogy a tervezetet a képviselőházban még kedden elsöprő többséggel fogadhatják el. A képviselőházban ugyanis a politikusok már megegyezésre jutottak a részletkérdésekben is - erről a republikánus többség frakcióvezetője, Kevin McCarthy irodája nyilatkozatot is kiadott -, ám a szenátusban még nem.
Amiket megtorolnának
A kétpárti törvényjavaslat büntető szankciókat foganatosít Oroszország ellen a Krím-félsziget 2014-ben történt elfoglalása, valamint a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba történt beavatkozás miatt.
Az Oroszország ellen foganatosítandő új szankciók megnehezítik Donald Trump helyzetét, s az elnök törekvéseit a Moszkvával folytatandó politika javítására. Korlátozza ugyanis az elnök erőfeszítéseinek lehetőségeit a Moszkva elleni szankciók feloldására. A törvényjavaslat értelmében az elnöknek minden olyan döntését, amely jelentősen megváltoztathatja az amerikai külpolitikát - így például a szankciók feloldását - jelentésben elő kell terjesztenie a kongresszusnak. A kongresszus megvétózhatja a tervezett lépéseket.