4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy svájci újság remekül összefoglalta, hogy alakította magát a szigetország a legjobban növekvő gazdaságú ország pozíciójából egy gazdasági-politikai zűrzavarral jellemezhető helyzetbe. A brit lapok felkapták a cikket, és egész Anglia belenéz most az elé tartott görbe tükörbe. Olvassuk el mi is, lényegretörő!

Ha a helyzet nem volna véresen komoly Nagy-Britanniában, írja a szerző, Christian Zaschke, az egészet leginkább viccesnek lehetne nevezni. Az országot egy beszélő robot vezeti, akit Maybotnak is neveznek, és akinek anélkül sikerült a kiégett londoni toronyházat meglátogatnia, hogy egyetlen túlélővel vagy önkéntes segítővel találkozott volna. Kezdődnek az EU-ból való kilépési tárgyalások, de senkinek semmilyen konkrét terve nincs az ügyben. A kormány egy kis párttól függ, amely klímaváltozás-tagadókból áll, és akik még a teremtés-elméletben hisznek. Boris Johnson külügyminiszter. Mi a fene történhetett ezzel az országgal?

Cameron fatális baklövése

Két éve David Cameron győzött a parlamenti választásokon. Biztos többsége volt, úgy nézett ki, karrierje abszolút kiteljesedik. A gazdaság gyorsabban nőtt, mint bármely más fejlett ipari országban. A skót függetlenséget, és ezzel Nagy-Britannia széthullását sikerült elkerülni. Nagy-Britannia mindenki által respektált szereplő volt a nemzetközi színpadon.

Ebből a kényelmes helyzetből sikerült a lehető legrövidebb idő alatt a mai káoszba juttatni az országot. Ehhez két dolog kellett: a konzervatív jobbszárny EU-gyűlölete (ilyen más országban is van – a szerk.), és Cameron felelőtlensége, hogy egy népszavazással kockára tegye az egész ország jövőjét, csak azért, hogy ezt a pár fanatikust lecsendesítse. Egyre nyilvánvalóbb, hogy ez mekkora hiba volt. Az ország egyre nagyobb zűrbe keveredik, és ez mind a szerencsétlen népszavazás miatt van.

Hazugságkampány

A legjobban végül az ország népe fog szenvedni, akinek hazudtak a népszavazási kampányban, hülyének nézték és becsapták őket. Ez még ma is zajlik: a Daily Express feltette a kérdést, hogy vajon a torony nem amiatt égett-e le, hogy EU-előírásoknak megfelelő borítást szereltek rá. Ez nyilvánvaló szamárság, hisz ezt az anyagot tiltják bizonyos magasság felett, de arra jók az ilyen felvetések, hogy az EU-ellenességet szítsák. Egy olyan országban, ahol a sajtó ennyire ki tud forgatni egy ilyen katasztrófát az igazság kiderítése helyett, nagy baj van (ilyet látunk mi is nap, mint nap).

Kármentés

Az EU kilépéssel Nagy-Britannia elveszti legfőbb kereskedelmi partnerét és gyengébb lesz minden tekintetben. Ha akar, benn maradhat az egységes piacon, de akkor olyan szabályok fognak vonatkozni rá, melyek kialakításába már nem lesz beleszólása. Így a kormánynak most olyan terven kell dolgozni, amit politikailag el tud fogadtatni, egyúttal a lehető legkevesebb kárt okozza. Így semmi mást nem tudnak tenni, csak kármentést végezni, miközben egy-két nagyfejű még azt kiabálja a Westminsterben, hogy az EU fogja a rövidebbet húzni.

Nem maradt nyugodt erő

A brit társadalom ma megosztottabb, mint bármikor az Angol Polgári Forradalom óta, amit az is mutat, hogy 80 százalékban a két nagy pártra szavaztak, melyek közül az egyik majdhogynem szélsőségesen jobbra, a másik igen masszívan balra húzódott. Nem volt érdemi választás a két szélsőség között (bár ez nem annyira a polgárok hibája, ők az évtizedek óta megszokott pártokat választják). Középen nem maradt politikai erő, és ez egy olyan régi demokráciában, mint Nagy-Britannia, merőben szokatlan és egyben aggasztó.

Gyarmatbirodalmának elvesztése után Nagy-Britannia új helyet keresett magának a világban. Ezt, akárcsak a többi volt európai gyarmattartó, megtalálta az erős és befolyásos nagyobb szervezet, az Európai Unió megbecsült tagjaként. A következmény, amint most egyre jobban látszik, egy erős identitási válság lesz, amiből az ország csak igen lassan fog kikecmeregni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG